نگرانی از گسترش ایدز در ایران

یک عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت مجلس از شیوع سریع بیماری ایدز در ایران ابراز تأسف کرده است. او از مسئولان خواسته است "قبل از اینکه این بیماری به فاجعه تبدیل شود" اقدام کنند.
 

محمد جواد نظری، عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت معتقد است: «پیش‌گیری و درمان بیماری ایدز نیازمند اراده‌ای ملی و نقش‌آفرینی تمامی دستگاه‌های مربوطه بهزیستی، سازمان زندان‌ها، وزارت تعاون٬ کار و رفاه اجتماعی در امر درمان و سلامت است.»
 
بنا بر گزارش‌ها آقای نظری عصر یکشنبه، ۷ آبان، در گفتگو با خبرنگاران شتاب گرفتن روند شیوع ابتلا به ایدز در ایران را نگران‌کننده خواند.
 
هشدار در مورد "فاجعه ایدز"
 
به گزارش خبرگزاری مهر، نظری با اشاره به روند نزولی شیوع ایدز در کشورهای اروپایی گفت: «شیوع ایدز در این کشورها تنها با داشتن برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های آموزشی توانست روند کاهشی به خود بگیرد.» او می‌افزاید: «به طور حتم قبل از اینکه این بیماری به فاجعه تبدیل شود، نسبت به ارائه راهکارهایی در جهت پیشگیری و درمان آن، باید اقدام کرد.»
 
تازه‌ترین آماری که مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در مورد تعداد مبتلایان به ایدز ارائه کرده است، تابستان سال جاری منتشر شد. مطابق این آمار تا دیماه سال گذشته حدود ۲۴ هزار نفر مبتلا به ویروس "اچ آی وی" در ایران شناسایی شده‌اند.
 
آمار وزارت بهداشت به موارد ثبت شده در مراکز درمانی مربوط می‌شود. بر این اساس شمار مبتلایان به ایدز در ایران حدود ۹۰ هزار نفر برآورد می‌شود. برخی از صاحب‌نظران می‌گویند که شمار ناقلان ویروس "اچ آی وی" در ایران ممکن است به ۱۲۰ هزار نفر برسد.
 
افزایش ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی


 
گفته می‌شود که حدود ۶ درصد از زنان روسپی در ایران مبتلا به ایدز هستند

 

تغییر الگوی سرایت ایدز و ترکیب جنسیتی بیماران از مسائلی است که نگرانی کارشناسان را افزایش داده است. مطابق آمار رسمی راه انتقال ویروس "اچ آی وی" در بیش از ۶۴ درصد موارد از طریق اعتیاد تزریقی و در حدود ده درصد روابط جنسی ثبت شده است.
 
عباس صداقت، رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت هفته گذشته (اول ابان) اعلام کرد: «شواهدی در دست است که نشان می‌دهد این الگو در حال تغییر بوده و موارد ابتلا به اچ آی وی از طریق روابط جنسی رو به افزایش است.» او در اولین کنگره بین‌المللی تحقیقات ایدز در تهران گفت: «ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی در ایران ۲۰ درصد افزایش یافته است.»
 
مینو محرز، رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران می‌گوید در میان بیمارانی که به او مراجعه کرده‌اند «۹۹ درصد موارد جدید از طریق رابطه جنسی مبتلا شده‌اند.»
 
افزایش شمار زنان مبتلا به ایدز


رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران معتقد است: «با توجه به اینکه سیستم شناسایی فعال این بیماری به خصوص در بین روسپیان را نداریم آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت بیانگر وضعیت واقعی این بیماری در کشور نیست.» مینو محرز می‌گوید حدود ۶ درصد از زنان روسپی مبتلا به ایدز هستند.
 
مطابق داده‌های بانک اطلاعات وزارت بهداشت، در سال ۱۳۸۵ زنان پنج درصد بیماران مبتلا به ایدز را تشکیل میداده‌اند. این میزان در سال ۹۰ به ۹ درصد افزایش یافته است.
 
به اعتقاد کارشناسان به علت عدم وجود اطلاعات و آمار دقیق از وضعیت و تعداد روسپیان در ایران، اظهارنظر قطعی در مورد ترکیب جنسی مبتلایان به ایدز کار دشواری است.
 
مسئولان وزارت بهداشت حدود نیمی از مبتلایان به ایدز را افراد بین ۲۵ تا ۳۴ ساله معرفی می‌کنند. با این همه هنوز برنامه‌های آموزشی فراگیر و جامعی برای آشنایی جوانان با این بیماری و راه‌های پیشگیری از ابتلا به آن وجود ندارد. عضو کمیسیون بهداشت مجلس با اشاره به تجربه موفق کشورهای اروپایی در مهار ایدز می‌گوید: «مهمترین گامی که باید در جهت مقابله با این بیماری برداشته شود٬ آموزش به شمار می‌رود.»

+38
رأی دهید
-40

adriano2222 - آبادان - ایران
من در روزنامه‌ای خواند‌ام که یک نفر آلمانی که در سفارت آلمان در تهران کار میکرده و میدانستد که ایدز دارد ، با دختران ایرانی‌ همخوابگی میکرده بدون استفاده از کاندم. واقعاً متاسف شدم . بیماری HIV فقط از تایلند نمیاد بلکه از کشورهای اروپایی هم همینطور همانند آلمان و .........
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 12:07
mina minavand - هانور - آلمان
صیغه کردن،تجاوز کردن به زنها و با خیال اینکه فکر می‌کنن زرنگ هستن و با هر کسی‌ خوابیدن متأسفانه این چیزها را به دنبال داره.
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 14:38
دل سوخته - اریزونا - امریکا
مگه کسی توی حکومت عدل علی هم کسی خود فروشی میکنه که از این راه بیماری منتقل بشه . اگثرا افراد مبتلا به ایدز توی ایران از طریق مسئل جنسی گرفتار بیماری شدند که متاسفانه بیشتر زنان خیابانی که به این راه کشیده شدن دلیل اصلی فقر هست که بخاطر تامین مایحتاج اولیه زندگی تن بخود فروشی میدن واقعا متاسف میشه ادم این همه دولت ما کمک به لبنان و فلسطین و.. میکنه اون موقع مردم کشور خودمون توی فقر و فساد دست و پا بزنن
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 14:48
kutol - ارومیه - ایران
adriano2222 - آبادان - ایران /// کیهانه تهران حتما خواندی.....آخه از خود خبر معلومه که مثلا سفارت آلمان به ایران ایدز صادر می کنه!!!!!!!!! همین حرفهایی که علی گدا و امثاله احمدی می زنند....!!!!!
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 15:15
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
adriano2222- آبادان- باور کن همینکه این خبر را خواندم گفتم الان است باز یکسری بگن کار کار خارجیها و صهیونیستها و غربیهاست که کامنت ترا خواندم و خندیدم. اولاً کدام روزنامه بود، اسم؟ و تحقیق کن بین اسم کارمند سفارت آلمان را میتوانی پیدا کنی یا دروغ روزی نامه ها را که اکثراً بلندگو رژیم فاشیستی ملاها هستند و با دروغپراکنی از کاسه دولت روزی میخورند ( روزی نامه! ). دوماً هر آلمانی باید بداند که اگر ایدز داشته و با این حال بدون کاندم با کسی بخوابد مجازاتش شبه قتل است و زندانی بالا دارد و پدرش را در میاورند حتی اگر در خارج اینکار را کرده باشد. البته المانی کم شعور هم کم نداریم که از روی انتقام دیگران را هم قصد مریض کردن دارند. راستی چند سال پیش احمدی نژاد میگفت دکترهای ایرانی داروی ضد ایدز را کشف کردند پس چی شد ؟ بعدش ببین که پشت این خبر ( شاید جعلی؟ ) باز دستهای سران رژیم پشتش نیست که با چنین خبر پراکنی میخواهند که مردم بترسند و کمتر دنبال به قول خودشان هرزه گی بروند و سکس بازار آزاد داشته باشند. خبر سفارش شده از بالا نباشد؟
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 17:36
adriano2222 - آبادان - ایران
کوتل - ارومیه - ایران. نخیر دوست عزیز فکر کنم تو خودت روزنامه‌های جمهوری اسلامی‌رو میخونی ! این مطلبی رو که من نوشتم در. روزنامه süddeutsche zeitung یکی‌ از روزنامه‌های پر تیراژه و معروف آلمان به تاریخ جمعه ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۲ می‌باشد !
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 00:04
adriano2222 - آبادان - ایران
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان . من خودم از اسلام و جمهوری اسلام متنفرم ! فقط می‌خواهم بهت بگم که حتی یک مرد همجنسباز + HIV سالخورده که در تایلند با بیشتر از ۲۰۰ پسر بچه سکس داشته به ۲ سال (auf Bewährung) محکوم شده.
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 10:30
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
adriano2222- آبادان- عیب کار تو این است که وقتی سخن از چنین موضوعی میکنی منبع و تاریخ و اسناد نمیاوری که برای خواننده کامنتتnachvollziehbar باشه! برای همین حالا ناخواسته و یا نادانسته است یا غرض و هدف سوء تبلیغ بر علیه آلمان به نفع رژیم فاشیستی ملاها؟ حرفت قبول که Süddeutsche Zeitung روزنامه معتبر و جدی و با ارزشی است و میشود به محتویاتش تا حدود زیاد ( نه چشم بسته! ) اعتماد کرد. ادم بد و خوب در هر ملتی هست اگر در ایران هستی به دور و برت خوب نگاه کن! خوشحال شدم که آلوده به اسلام و حکومتش نیستی ولی برایم جالب است چطور دمکراسی را ول کردی به جهنم ملاکراسی رفتی؟ این را هم گفتی که کسی را که 200 نفر را به ایدز مبتلا کرد و جرمش زندان دو سال آنهم auf Bewährung شده برایم غیر قابل باور است مگر یارو از سن زندانی شدن گذشته باشد یا مریضی چیزی بوده باشد. منبع خبر را برای پی گیری یادت نره! و گرنه میشود leere Behauptung oder eine Lüge .امیدوارم کامنتهای بعدی ات صرفاً ضد آلمانی شدنت حالا بهر دلیل نباشد که دوستان ایرانی مقیم آلمان در این سایت زیاد هستند که مچت را خواهند گرفت!
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 18:14
adriano2222 - آبادان - ایران
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان. فعلا دیدی که من مچ تو رو گرفتم ! با مدرک، منبع و تاریخ خبر اول از همه سعی‌ کن یک مقدار مطالعاتت رو زیاد کنی‌ و کمی‌ هم روزنامه‌های غیر ایرانی‌ بخوانی تا شاید بیشتر از دنیا خبر دار بشی‌ ، و اگر درست یادم باشه تو در یکی‌ از کامنت‌هات نوشته بودی ........که زن دوست مسلمان و نماز خون من.......فلان و فلان .......گفته .....من که در اینجا زندگی‌ می‌کنم با مسلمان و نماز خون رابطه ندارم،....... و رفتی‌ اسم خودت رو هم گذاشتی حقیقتجو ! ! !
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 22:52
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.