ایران از عراق خواست بازرسی هواپیماهای به مقصد سوریه تکرار نشود

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه، نهم آبان‌ماه، با «کذب» خواندن اتهام ارسال سلاح از ایران به سوریه از مقامات دولت عراق خواست که از بازرسی هواپیماهایی که از ایران به مقصد سوریه می‌روند دست بردارند.
 
عراق برای دومین بار ظرف یک ماه گذشته یک هواپیمای ایرانی به مقصد سوریه را مجبور به فرود در فرودگاه بغداد کرده و محموله آن را برای اطمینان از عدم ارسال سلاح برای ارتش سوریه بازرسی کرد.
 
به گفته یک مقام در امور هواپیمایی عراق در روز یک‌شنبه، هفتم آبان‌ماه، پس از این که «اطمینان حاصل شد» که هواپیمای یاد شده حامل اسلحه نیست به آن اجازه پرواز داده شد.
 
عراق روز دوم اکتبر نیز یک هواپیمای ایرانی دیگر را در فرودگاه بغداد فرود آورد و پس از بازرسی و اطمینان از این که حامل سلاح به مقصد سوریه نیست به آن اجازه پرواز داد.
 
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز سه‌شنبه کشورهای غربی را متهم کرده است که «ادعاهای خارج از واقعیت» نسبت به ایران مطرح و تلاش می‌کنند «اقدامات غیرانسانی خود را... به گردن کشورهای دیگر بیاندازند».
 
جمهوری اسلامی از همان ماه‌های آغازین شورش و ناآرامی در سوریه توسط کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا متهم شد که در سرکوب معترضان در این کشور دخالت دارد و از کمک مالی و ارسال سلاح به حکومت بشار اسد نیز دریغ نمی‌کند.
 
مقامات ایران همواره این اتهامات را رد کرده‌اند، و این موضعی است که آقای مهمان‌پرست بار دیگر بر آن پافشاری کرده و همه را به کشورهای غربی نسبت داده است.
 
سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین از مقامات عراق خواسته است که «در قبال فشارها» از سوی کشورهای غربی «ایستادگی کنند» و اجازه ندهند که بازرسی هواپیماها از ایران به سوریه بار دیگر تکرار شود.
 
حکومت بغداد به‌رغم نزدیکی به دولت ایران بارها اعلام کرده است که اجازه نخواهد داد از فضای هوایی‌اش برای ارسال سلاح به حکومت سوریه یا شورشیان سوری استفاده شود.
 
از سوی دیگر این در حالی است که ایالات متحده چند بار از عراق خواسته است تمام هواپیماهای ایرانی که از حریم هوایی عراق می‌گذرند را متوقف و بازرسی کند.

+37
رأی دهید
-37

shahin-شاهين - اصفهان - ایران
بارها مسئولین رده بالای مملکت بصورت شفاف و علنی در سخنرانیها گفته اند که ما تا آخرین نفس به سوریه کمک می کنیم و برای این کار از کسی اجازه نخواهیم گرفت. پس دنیا باید برای جلوگیری از قتل عام بی گناه مردم سوریه وارد عمل شوند و حواسشان به ایران باشد. حتی ناو های ایرانی که روز گذشته به سودان رفته اند باید تحت زیر نظر باشند . چون ممکن است تجهیزات نظامی بصورت غیر مستقیم برای رژیم اسد ارسال گردد ...
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 11:51
پیامک - تهران - ایران
shahin-شاهین - اصفهان - ایران/// همون.. باید تحت زیر نظر باشند!!!
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 00:15
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.