یک نماینده مجلس: شیوع ایدز در ایران شدت گرفته است

یک عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ‌هشدار داد که شیوع بیماری ایدز در ایران شدت گرفته است و قبل از اینکه ایدز به فاجعه تبدیل شود باید برای پیشگیری و درمان آن راهکاری پیدا کرد.

محمد جواد نظری عصر یکشنبه، هفتم آبان به خبرگزاری مهر گفت در حالی که شیوع بیماری ایدز در کشورهای اروپایی با کاهش همرا است اما روند این بیماری در ایران افزایش پیدا کرده است.
 
به گفته آقای نظری تعداد زیادی از مبتلایان به ایدز در ایران را معتادان تزریقی تشکیل می‌دهند که باید برنامه‌های کنترلی و آموزشی مناسبی به اجرا در بیاید.
 
او تاکید کرد که این برنامه‌ریزی باید از سوی سازمان بهزیستی، سازمان زندان‌ها، وزارت تعاون٬ کار و رفاه ‌اجتماعی انجام شود.
 
این نماینده مجلس هزینه درمان بیماری ایدز را سنگین ارزیابی کرد و توضیح داد که در حال حاضر یک خانواده ایرانی با درآمد متوسط نمی‌تواند از پس این هزینه‌ها برآید. مشکلی که به زعم آقای نظری باید با کمک نهادها و کمک‌های دولتی برطرف شود و موقعیت اجتماعی این بیماران هم تا «حدی که به دیگران آسیب نرساند» باید رعایت شود.
 
راه‌های اصلی انتقال بیماری ایدز در ایران تزریق مواد مخدر با سرنگ مشترک و آلوده، رابطه جنسی با فرد مبتلا، دریافت فرآورده‌های خونی آلوده و انتقال بیماری از مادر به جنین اعلام شده است.
 
طبق گزارش وزارت بهداشت حدود ۴۶.۵ درصد مبتلایان به ایدز در کشور در گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ سال قرار دارند.
 
در همین رابطه، یک هفته پیش عباس صداقت،، رییس اداره ایدز وزارت بهداشت از افزایش آمار انتقال ویروس ایدز از طریق روابط جنسی در کشور تا ۲۰ درصد خبر داد.
 
به گفته رییس اداره ایدز وزارت بهداشت الگوی انتقال ایدز در ایران به ارتباطات جنسی محافظت‌نشده تغییر کرده که در این بین ابتلای زنان به این بیماری در حال افزایش است.
 
بر اساس اظهارات این مقام مسئول ۶۷ درصد از افراد مبتلا به ایدز در ایران از طریق اعتیاد تزریقی مبتلا شده‌اند و آمار ابتلا از طریق روابط جنسی که قبلاً ۱۰ درصد بود، با افزایش ۱۰۰ درصدی به ۲۰ درصد رسیده است.
 
آقای صداقت توضیح داد که از مجموع ۹۳ هزار نفری که به ویروس ایدز مبتلا هستند حدود ۷۰ هزار نفر نسبت به ابتلای خود به ایدز آگاهی ندارند و تنها ۲۴ هزار مبتلا به ویروس ایدز در کشور شناسایی شده و تحت مراقبت قرار دارند.
 
وزارت بهداشت اعلام کرده ۱۰۴ مرکز مشاوره و ۹۰ پایگاه مشاوره در سراسر کشور در زمینه پیشگیری و درمان ایدز فعال هستند که تمام خدمات مشاوره، آزمایش و درمان ایدز رارایگان و محرمانه انجام می‌دهند.
 
براساس اظهارنظر مسئولان و آمارها به‌نظر می‌رسد که شیوع ایدز در ایران به موضوعی نگران‌کننده تبدیل شده و نهادهای مسئول را به چاره‌اندیشی وادار کرده است. در این ارتباط، میانه شهریورماه مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت ایران رشد انتقال ایدز از طریق «روابط جنسی نامتعارف را بالا و خطرناک» اعلام کرد.
 
خانم دستجردی پیش بینی کرد با روند کنونی رشد ایدز ازطریق روابط جنسی ناسالم، در ۱۰ سال آینده ۵۰ درصد از مبتلایان به ایدز در ایران از طریق جنسی به این بیماری مبتلا خواهند شد.
 
وزیر بهداشت ایران هشدر داده است که روابط جنسی غیرمتعارف و مواد روانگردان مثل شیشه می‌تواند آتشفشان ایدز را در کشور شعله‌ور کند.
 
کمی پیش از این هم مینو محرز، رئیس مرکز تحقیقات ایدز وزارت بهداشت ایران گفته بود در حالی که آمار وزارت بهداشت می‌گوید ۱۰.۳ درصد از مبتلایان به ایدز از طریق روابط جنسی به این بیماری دچار شده‌اند اما ۹۹ درصد از بیمارانی که به او مراجعه می‌کنند از طریق رابطه جنسی به این بیماری مبتلا شده‌اند.
 
ایدز بیماری عفونی واگیرداری است که توسط ویروس اچ. آی. وی منتقل می‌شود. این ویروس به سیستم ایمنی بدن حمله کرده و ضمن تخریب آن، فرد را برای پذیرش انواع عفونت‌ها آماده می‌کند.

+37
رأی دهید
-68

klopatra7 - دوسلدورف - آلمان
از همه دنیا بیست سال اقلا عقبیم الان ایدز در دنیا کنترل شده و داره کم میشه به دلیل ملاحظات و آگاهی رسانی زیادی که انجام شده. حتی در افریقا هم به نسبت قبل کمترذ شده. بعد این از مملکت امام زمان
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 01:45
massoudoslo - اسلو - نروژ
صله الا محمد ، ایدز به ایران خوش آمد !! همه بی بند و باری و بیماری های سیاسی ،اقتصادی و اجتمایی تقصیر جمهوری هر کی به کی اسلامی است . استقلال .آزادی .جمهوری ایرانی .
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 07:47
banuyemehr - تورنتو - کانادا
خوبه . جمعیت زیاد شده . بذار یه چند نفری بمیرن .
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 08:05
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.