۱۴ سال بی خبری از سعید زینالی، بازداشتی حوادث تیر ۷۸

خبرگزاری هرانا - مادر سعید زینالی، دانشجویی که ۵ روز بعد از ۱۸ تیر ۷۸ بازداشت شد و از آن زمان تاکنون هیچ خبری از وی در دست نیست، اعلام کرد که مسئولان دادستانی در تماسی تلفنی به او گفته‌اند سعید آزاد شده اما در مراجعه به دادستانی پاسخ داده‌اند اشتباهی صورت گرفته است.

بنا به گزارش تارنمای کلمه ، اکرم نقابی گفت که ۱۴ سال از روزی که سعید را بازداشت کردند و بردند می‌گذرد و هیچ جواب درستی به من نمی‌دهند در ‌‌نهایت می‌گویند خودت را بگذار جای مادرانی که بچه‌شان در جبهه شهید شده و جنازه‌اش نیامده.

آخر بچه من که در جبهه شهید نشد خودشان از توی خانه خودم آمدند و بردند چطور خودم را بگذارم جای آن مادران؟

سعید زینالی، ۲۳ تیر ماه ۱۳۷۸ در مقابل چشم‌های مادرش بازداشت شد و از آن تاریخ تاکنون، جز یک تماس تلفنی کوتاه، هیچ خبری از این فارغ التحصیل کامپیو‌تر دانشگاه تهران در دست نیست.

خانواده آقای زینالی از ۱۴ سال پیش تاکنون برای گرفتن خبری از فرزندشان به همه مراکز امنیتی و قضایی مراجعه کرده اند اما هیچ پاسخ درستی به آنها داده نشده است.

اکرم نقابی، مادر سعید زینالی به روز می گوید: “هیچ جواب قطعی نمیدهند یک ماه پیش از دادستانی به من زنگ زدند گفتند که سعید زینالی آزاد شده. نمیدانید چقدر خوشحال شدم چه حالی پیدا کردم. اما بعد انکار کردند. گفتند ما پرونده را دیدیم اشتباه شده. بعد گفتند نگران نباشید و ما پی گیر هستیم و خبرتان میکنیم.”

او می افزاید: “رفتیم دادستانی گفتند نماینده سپاه را خواسته ایم اینجا و با او جلسه می گذاریم و قضیه را روشن میکنیم. قرار بود ظرف ده روز جلسه را بگذارند اما اکنون ۲۵ روز گذشته و هیچ خبری نیست”.

می پرسم چه کسی تماس گرفت و خبر از آزادی سعید داد؟ می گوید: “آقای خدابخشیان، دادیار ناظر زندان اوین بود که به پدر سعید گفته هر موقع میخواهیم جای سعید را پیدا کنیم و به شما اطلاعات بدهیم جایش را عوض می کنند. اما توضیح نداده که چه کسی جای سعید را عوض میکند اصلا سعید دست چه کسی است؟ اصلا زنده است؟”

او می افزاید: “در نهایت هم گفتند پرونده سعید، دست حاجی یعنی آقای دولت آبادی است ایشان باید به شما جواب بدهند و وقت میدهیم با حاجی ملاقات کنید اما تا الان وقت نداده اند که بپرسیم چه بلایی سر بچه من آمده؟ اگر کشته شده بگویند زنده است بگویند ملاقات بدهند اصلا بگذارند فقط یک تلفن بکند. من یک مادرم، ۱۴ سال گذشت ۱۴ سال تمام مرا بازی داده اند انگار که بچه گیر آورده اند. هر روز می گویند بیا اینجا بنشین فردا فلان می کنیم پس فردا بهمان میکنیم و…همین طور سر می دوانند.”

خانم نقابی می گوید: “من هم که نمی روم خودشان زنگ میزنند می گویند فلان روز بیا فلان جا درباره سعید صحبت کنیم. می رویم باز ما را بازی میدهند. میگویند درخواست ملاقات بنویس. می نویسیم می گویند خبر میدهیم و دیگر باز خبری نمی شود. دیگر بریده ام، نمیدانم چه باید بکنم، به کدام عدالت و کدام قانون شکایت ببرم. خودشان زنگ میزنند می روم میگویند یک ماه صبر کن. دو ماه صبر کن ما خبر میدهیم و مساله امنیتی است و… آن روز در دادستانی دیگر داد و بیداد کردم، گفتم آقا ۱۴ سال صبر کردم باز هم باید صبر کنم؟ به من گفتند حال و روزت را بنویس و درخواست ملاقات بنویس. من بعد از آزادی از زندان به دلیل پارگی رگ های عصبی جراحی کردم و با عصا رفته بودم. نوشتم همه را و گفتند به حاجی میدهیم و خبر میدهیم. باز هم هیچ خبری نشد.”

مادر سعید زینالی که به شدت متاثر است و توان صحبت کردن ندارد می گوید:” من نمیدانم اگر رهبر صدای مرا می شنود دولت صدای مرا می شنود، هر کسی که می شنود، من یک مادرم خسته شده ام از این زندگی و این دربه دری. خسته شده ام از التماس کردن از این اداره واز این ارگان به آن ارگان رفتن و سئوال کردن و التماس کردن برای گرفتن یک خبر. به من میگویند خودت را بگذار جای مادرانی که بچه هایشان در جبهه ها شهید شده و جنازه هایشان نیامده. اما آخر بچه من که جبهه نرفت، شهید نشد، خود همین آقایان آمدند از خانه من بچه مرا بردند.یک روز نیست که من عکس و لباس سعید را بغل نکنم و زار نزنم. آخر خدا را خوش می آید؟ چرا با ما اینطور بازی میکنند. بگویند کشته شده من دیگر انتظار نکشم.”

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

ماده ۹۲ کنوانسیون حقوق زندانیان: زندانی محاکمه نشده باید اجازه داشته باشد بلافاصله خانواده خود را از بازداشت، مراحل محاکمه و از احوال خود مطلع کند. همچنین تمام امکانات مناسب برای برقراری ارتباط با خانواده و دوستان و نیز ملاقات حضوری، با نظارت و با در نظر گرفتن مقررات زندان و حفظ امنیت و نظم زندان، می بایست برای وی مهیا باشد.

ماده ۱۸۰ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: کلیه محکومان و متهمان تحت نظارت کامل و طبق مقررات این آیین‏نامه مجاز به داشتن ارتباط با بستگان و آشنایان خود می‌‏باشند و این ارتباط بوسیله ملاقات و مکاتبه‏‌ها انجام می‌‏پذیرد.

+406
رأی دهید
-163

وکیل دادگستری معلق سیاسی - لندن - انگلستان
" الّهُم فُکّ کُل اَسیر " مدتها پیش (بیش از یک سال ) در ذیل یکی از موضوعات مربوط به زندانیان سیاسی در همین سایت این جانب با قرار دادن لینک اصلی این خبر موضوع سعید زینالی را اطلاع رسانی کردم.گر چه خیلی دیر اما ممنون از خبر رسانی و به امید آزادی وطن و تمام دربندانش از جور ستم.
دوشنبه 8 آبان 1391 - 22:56
kiyanmehr - مانیل - فیلیپین
باور کنید این گونه خبرها فقط باید با مثبت گرفتن در صدر اخبار قرار بگیره...من وقتی‌ داشتم این خبر رو میخوندم بغض گلوم رو گرفته بود و یاد مادر خودم افتادم ولی‌ با منفی‌ دادن فقط این اخبار رو از جز بهترین‌ها حذف می‌کنیم...خواهشاً مثبت بدید اگر واقعا قلبتون به درد آمده.
دوشنبه 8 آبان 1391 - 23:36
perser68 - فلوریدا - امریکا
این مادره یا فولاد!؟منکه خبر رو خوندم حالم بد شد.میدونم که یه واقعیته ولی‌ باورش با هیچ عقلی،دینی مذهبی‌ جور در نمیاد!ننگ به خامنه‌ای کثافت،احمدی...قاتل روانی!ننگ به این رژیم آدم خور آدم کش فاشیستی اسلامی!امن کم میارم جلوی این مادر سیاه بخت!امیدوارم خودش و پسرش هر دو زنده و سلامت بمونن و یه روزی که دیر نیست ضجه‌های آخوندای آدم کش قاتل رو ببینن که بزیر پای این مردم طاعون زده چطور به گ...خوردن میفتن!
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 00:55
sepherdad - سیدنی - استرالیا
ایشون در زمان خاتمی دستگیر شدن!
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 01:49
paksan - آمریکا - آمریکا
باید به گوش آقای شهید برسه و خبر باید زودتر توسط خانواده اش بازگو می شد و چرا مردم به این حیواناتی که بویی از انسانیت که هیچی یعنی اسلام در قدرت رو به نمایش می زارن هر کسی هم که می گه ربطی به اسلام نداره دروغ می گه دین وقتی به قدرت برسه همین می شه . باید این خبر توسط وکلایی که در خارج از کشور هستند به اطلاع همه برسه من می دونم این دوستان هزار جور مشکلات دارن ولی تنها امید خیلی از خانواده هایی که سکوت کردند تا بلکه این حیوانات رحمی بکنند به شماهاست باید به این خانواده ها گفت که صبر و سکوت بدترین اشتباهه و واقعاً خانواده مقصر بودن و باید موضوع رو به رسانه ها می کشوندن تا حداقل مشخص بشه چه بلایی سر این جوون آوردن. درد این داستان اینه که خودشون بازداشت کردن و دیگه بهانه و دروغ سازی ترور و منافقین و غیره نیست امیدوارم خانواده این عزیز دوباره خام این مقامات نشوند و به قولی معروف دیگه سکوت نکنن حتی به قیمت بازداشت باید محکم بود .
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 02:40
paksan - آمریکا - آمریکا
نگاه کنید عوامل رژیم چطور این خبر رو منفی می دن تا بره پایین و دیده نشه . مدیریت سایت باید این مسائل رو با چشم عدالت نگاه کنه و حتی اگر شده یک ماه سر تیر خبر باشه .تنها کاری که می شه واسه این مادر کرد اطلاع رسانی و تبلیغ اسلام این آمهایی است که هر کدوم جای مهر دارن و خودشون رو یاران علی می دونن .ننگ
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 02:42
توفیق - سیاتل - آمریکا
یک عده مریض روانی‌ شدن دادستان و زندانبان. آخه کدوم آدم سالمی با عاطفه یک مادر اینجوری بازی میکنه؟ بیشرفا!
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 03:07
Banooye Irani - هیوستن - آمریکا
مثبت بدید خبر بره بالا ... :(((
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 05:08
arizona - فینیکس - آمریکا
مثبت دادم بلکه پر بیننده بشه یکی کمکی کنه
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 05:36
hassan5 - تهران - ایران
باحتمال قوی توسط سعید مرتضوی در زندان مشابه زهرا کاظمی بقتل رسیده است.علت عدم جواب بمادر بیچاره هم اینستکه با همان قوانین مسخره اسلامی قادر بماست مالی کردن این قتل نمیباشند
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 07:45
sama128 - شیراز - ایران
واقعا که نظام فاشیستی جمهوری غیر اسلامی ایران به هیچ کس جوان پیر زن مرد دختر پسر رحم نمی کنه مگه این بدبخت چی گفته بود چی خواسته بود چی کارکرده بود که 14 سال باید زندان باشه تازه اگر باشه شاید هم کشتنش و بردن مثل کشتار سال 67 در خاورانی یا جایی دفنش کردند. آیا این اسلام ناب محمدیه واقعا برای خودتون می برید می دوزید حکم می دید آدم می کشید زندانی می کنید . چرا ؟؟؟؟ مگر مردم سال 57 جز برای آزادی چیز دیگری از شاه می خواستند که قیام کردند . آزادی که وجود نداره !!!! عدالت که هیچ !!!!! دزدی و اختلاس میلیاردی !!!!! مدیران چند پسته و چند شغله با حقوق های چندین میلیونی !!!! فامیل بازی آشنابازی !!!!! ضد و بند و اختلاس ها بزرگ !!!!! واقعا به چه چیز این نظام باید دلخوش بود. به عمامه دروغینی که بر سر کردید
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 08:18
bita tehrani - ونکوور - کانادا
. صحبت از پژمردن یک برگ نیست ... وای، جنگل را بیابان می‌کنند .... دست خون‌آلود را در پیش چشم خلق پنهان می‌کنند... هیچ حیوانی به حیوانی نمی‌دارد روا ... آنچه این نامردمان با جانِ انسان می‌کنند ....
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 08:14
مهرتابان - تهران - ایران
آهای ضحاک با کشتن جوونهای باهوش و با استعداد این خاک شاید بتونی فقط یکم بیشتر به حکومت کثیفت ادامه بدی ولی مطمئن باش رفتنت حتمیه و هر روز رسواتر میشی.من قربون 14 سال صبر و امیدت مادر.
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 08:49
مهرتابان - تهران - ایران
kiyanmehr - مانیل - فیلیپین-منم موافقم ما با مثبت دادن نشون میدیم که این خبر باید بره تو صدر اخبار،وقتی به خبری منفی میدیم از صفحه مهمترینها حذف میشه .
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 08:54
مهرتابان - تهران - ایران
kiyanmehr - مانیل - فیلیپین-منم موافقم ما با مثبت دادن نشون میدیم که این خبر باید بره تو صدر اخبار،وقتی به خبری منفی میدیم از صفحه مهمترینها حذف میشه .
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 08:51
اینترنت ندیده - کرمان - ایران
وکیل دادگستری معلق سیاسی - لندن - انگلستان اینجوری کاری از پیش نمیبری اگه دوستدار ایران هستی کمی مطالعات حقوق ببین الملل داشته باشید بهتره عربی بلغور نکن که ریشه تمام بدبختیها بوده و هست و خواهد بود
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 09:02
یک رهگذر - هیستون - امریکا
تف تو روح خمینی که این حکومت فسق و فجور به ارمغان آورد. به لطف یزدان نطفه این جانیان قسم خورده بشریت از زمین محو بشه! روح پلیدشون با رهبر چلاقشون محشور بشه
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 09:19
ANTI JAHL - هامبورگ - آلمان
نفرین ا بدی به روح خمینی کثیف و این حکومت جنایتکار ش.
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 09:46
Benika - برن - سوئیس
نابود بشه جمهوری کثافت اسلامی آخوندی که این همه خون به دل‌ مردم میکنه
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 10:11
sama128 - شیراز - ایران
وقتی با قصاوت و سنگدلی به دختران اعدامی علی الخصوص آنهایی که در سال 67 اعدام شدند با وقاحت تمام تجاوز می کنند قبل از اعدام و به کثیف ترین شکل و اشکال این عمل زشت و نا انسانی را انجام می دهند کاری که حیوان با حیوان نمی کند دیگر از این افراد از مسئولین کثیف که همچون حاج آقا گلستانی نماینده ولی بقیع در تویسرکان و مددی استاد دانشگاه زنجان چه انتظاری می توان داشت. اون از خانه های عفاف که کلی دختر و زن برای خودشون ردیف می کردند و می کنند و هزاران هزار کثافت کاری دیگه .
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 10:20
monjiiran - وین - اتریش
یعنی‌ چی‌ ؟ معلوم نیست دارن با این بیچاره چه کار میکنند ؟آدم حیرون میمونه
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 11:33
Azadikhah - تكسل - هلند
حتی فکر کردن به این ماجرا هم وحشتناک هست!خدا می‌دونه چه بلاهایی سر سعید آوردن و مادرش چه زجرهایی در این مدت کشیده. باید خامنه ای و این قوم را با همون قوانین شرع مجازات کرد.
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 12:22
elief - ایذه - ایران
می‌گویند خودت را بگذار جای مادرانی که بچه‌شان در جبهه شهید شده ،اگرشهیدشده بودکه خیلی رسیدگی بهشون میشددرسطح وزیرمعاون،مدیرعامل گذاشتن اعضاء خانواده...
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 21:27
وکیل دادگستری معلق سیاسی - لندن - انگلستان
اینترنت ندیده - کرمان - ایران- قرار نیست کاری از پیش ببرم که امثال تو راجع به آن .. کنند.آن که من گفتم فرازیست از یک دعا با مضمون آزادی اسیر. اعتقاد قلبی در هر آئین و مسلکی سبک و سیاق خاص خود دارد. فراموش نکن عزیزانی چون سعید زینالی تاوان بی عدالتی بر همان اهداف و آرمانهای قلبی و راسخشان را می دهند و اگر چون تو و امثالهم حرحری مذهب بودند قطعا امروز دهان بر یاوه گوئی و باطل می گشودند و بی خیال و آسوده گذر زمان می کردند. گر چه که شان را اجلّ از پاسخ می دانم لیکن من باب اطلاع بدان که سالهاست نه تنها به عنوان مدرس و محقق حقوق تجارت بین الملل در لندن افتخار خدمت داشته بللکه از آن مهم تر مثل تو جو زده نشده و بر آرمانها و اعتقادات خود راسخم . می توانم در بخش پیغامهای خصوصی تالار سایت نام ،مشخصات و مشاغل خود را بگذارم تا پیش از یاوه گوئی مخاطبت را بشناسی.
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 03:03
امیر- دبی - دبی - امارات متحده عربی
امیر - دبی. هیچ انسانی به حیوانی نمیدارد روا. آنچه این نامردمان با جان انسان میکنند. دست خون آلود را در پیش چشم خلق پنهان میکنند . ..................... ........................
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 12:46
امیر زنده - لیژ - بلژیک
بمیرم برات مادر اما اینها یک مشت جانی و وحشی هستن
‌چهارشنبه 10 آبان 1391 - 21:10
مهران خان - تهران - ایران
چه خون ها که بی گناه به زمین ریخته ، چه سرها که بی گناه روی دار رفته . کاش باشم و ببینم که تقاص پس بدن
یکشنبه 14 آبان 1391 - 06:23
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.