برنامه‌های نظامی کشور برای مقابله با حمله احتمالی

روزنامه ایران : همایش بزرگداشت «پدافند غیرعامل» که روز گذشته برگزار شد، مجالی بود برای بیان آخرین مواضع فرماندهان نظامی کشور درباره «جنگ». سردار جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل، سردار وحیدی وزیر دفاع و سردار احمدی‌مقدم فرمانده نیروی انتظامی، چهره‌هایی بودند که از توان دفاعی و نظامی کشور و محتمل بودن وقوع جنگ سخن گفتند و در این میان وزیر دفاع با بیان اینکه قدرت دریایی و ناوهای امریکا به تنهایی از 13 کشور در رتبه بعد از خود بیشتر است، گفت: تصور اینکه کسی فکر کند جنگی وجود ندارد تصور صحیحی نیست. فرمانده نیروی انتظامی هم در این همایش، گزینه نظامی روی میز را یک واقعیت دانست و برای مقابله با آن راهکارهایی پیشنهاد کرد.

قدرت اداره مردم در شرایط تحریم

سردار جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل در نخستین همایش بزرگداشت پدافند غیرعامل که در مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان صداوسیما برگزار شد، با بیان اینکه دیگر زمان تهدیدات سنتی و نظامی گذشته است و وارد مرحله جدیدی از تهدیدات شده‌ایم، تصریح کرد: ‌در دوره ما تهدیدات در حال تغییرات کیفی، کمی و حوزوی است، چون مفهوم قدرت نیز در حال تغییر است. جلالی با اشاره به اینکه امریکا و رژیم صهیونیستی به دنبال تسلط، خرید و کنترل فناوری‌ها هستند، خاطرنشان کرد: به طور مثال برای خرید شرکت زیمنس رقابت می‌کنند، چون در فضای سایبری زیرساخت‌ها اهمیت زیادی دارد، پس رویکرد جدید غرب را در مولفه‌های تهدیدی آنها باید شناسایی کنیم و امروز تجهیزات پیشرفته بهترین تجهیزات نیست، بلکه میزان کنترل، نشت اطلاعات و کنترل از راه دور مهم است. وی با بیان اینکه اگر بخواهیم دفاع هوشمند مقتدرانه از کشور داشته باشیم، باید به تهدیدات جدید توجه کنیم، تصریح کرد: مقام معظم رهبری فرمودند هر جا از کشور و مردم دفاع کنیم، خداوند وعده پیروزی داده است، پس باید الگویی برای مقابله با تهدیدات جدید ایجاد کنیم. وی با اشاره به اینکه یکی از رویکردهای دشمن، مردم‌محوری است، گفت: هدف ما در پدافند غیرعامل، حفظ قدرت اداره مردم در شرایط تحریم باید باشد و در حوزه اقتصاد نباید بگذاریم فشارهای اقتصادی به مردم منتقل شود، پس باید پایداری در زیرساخت‌ها را در اولویت ارتباط با مردم تقویت کنیم.

سردار اسماعیل احمدی‌مقدم فرمانده نیروی انتظامی نیز در این همایش تاکید کرد: اینکه دشمن می‌گوید گزینه نظامی روی میز است واقعیت دارد چرا که اگر احساس کند در تکمیل راهبردش حمله نظامی کمک خواهد کرد، در این کار تردید نمی‌کند. فرمانده نیروی انتظامی ادامه داد: امروز کمتر صحنه‌یی را می‌بینیم که حمله نظامی تنها محدود به قدرت نظامی باشد. تعریف قدرت امروز متفاوت شده و ترکیبی از قدرت‌نرم، نیمه سخت و سخت را داراست تا بتواند بیشترین تاثیرگذاری را داشته باشد. احمدی مقدم تاکید کرد: برای کاهش آسیب‌پذیری‌ها و حداقل رساندن تهدیدات دشمنان، پایدارسازی تاسیسات، مداومت خدمات و افزایش توان مقاومتی کشور باید اقدامات گسترده‌یی در ابعاد گوناگون انجام شود. ما باید به گونه‌یی برنامه‌ریزی کنیم که دشمن به این نتیجه برسد که حتی اگر تاسیسات زیربنایی ما را مورد حمله قرار دهد باز ما می‌توانیم به سرعت آنها را جایگزین کنیم و همین امر می‌تواند چه بسا دشمن را از هجوم به همان تاسیسات نیز منصرف کند. وی در ادامه تصریح کرد: باید در حوزه‌های مختلف از جمله امنیت، دفاع، مدیریت و... با اقداماتی نظیر پوشش، فریب، پراکنده‌کردن تاسیسات و متکثرکردن آنان و آدرس غلط به دشمن دادن کاری کنیم که دشمن برآورد صحیحی نداشته باشد تا در یک حالت گیجی قرار گیرد.

از قدرت نظامی و جنگ، گریزی نیست

سردار احمد وحیدی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هم دیگر سخنران این همایش بود. وحیدی روز گذشته در بخشی از سخنان خود با تاکید بر قدرت بازدارندگی سلاح‌های هسته‌یی گفت: فناوری‌ها عنصری مهم در تشکیل نیروهای نظامی و در ادامه قدرت نظامی هستند. ما شاهد بودیم که سلاح هسته‌یی فقط یک سلاح نبود و یک دوره طولانی بازدارندگی بین دو قدرت جهان ایجاد کرد. وزیر دفاع تاکید کرد: امروز ماهواره‌ها شکل‌دهنده نوع ارتباط بین‌المللی هستند و قطع شبکه‌های ما از ماهواره نیز بخشی از جنگ غرب با ما بود. وی با اشاره به سپرهای موشکی دفاعی امریکا در منطقه گفت: سلاح‌های پدافند موشکی که امریکا در دنیا و منطقه به دنبال آن است فقط یک شبکه پدافندی را شکل نمی‌دهد بلکه در جهت قدرت نظامی‌ای است که بر روابط بین‌الملل تاثیر می‌گذارد.

وحیدی ادامه داد: ما ناچاریم ابعاد قدرت نظامی را بازشناسی و جایگاه خودمان را مشخص کنیم زیرا از قدرت نظامی و جنگ، گریزی نیست. البته امیدواریم روزی بیاید که جنگی صورت نگیرد اما در قرن بیستم بنا بر گزارش‌ها 200 میلیون انسان در جنگ‌هایی که ریشه آن غربی‌ها بودند کشته شدند. به گزارش فارس، وزیر دفاع خاطرنشان کرد: قدرت دریایی و ناوهای امریکا به تنهایی از 13 کشور در رتبه بعد از خود بیشتر است. آنها دنیا را پر از سلاح و جنگ‌افزار کردند و این تصور که کسی فکر کند جنگی وجود ندارد تصور صحیحی نیست. وحیدی ادامه داد: صحنه جهانی امروز توسط کسانی اداره می‌شود که استفاده از زور عریان برایشان طبیعی شده و از آن مفهوم سابق که قدرت نظامی را برای حفظ سیطره خود داشته باشند، خارج شده‌اند. طبیعی است که ما باید در پناه قدرت نظامی در مفهوم جامع آن بیندیشیم.

وزیر دفاع با اشاره به جنگ اقتصادی دشمن علیه کشورمان گفت: تحریم‌های اقتصادی همه‌جانبه علیه ایران برای تسلیم کردن ملت ماست اما برنده کسی نیست که تیر اول را می‌زند برنده کسی است که آخرین تیر را تحمل می‌کند. این طور نیست که دشمن ما را تحریم کرد و برنده شد ما اگر بتوانیم با اقتصاد مقاومت حلقه مقاومتی آخر را تشکیل دهیم پیروز هستیم.

پهپاد‌های پیشرفته‌تر هم داریم

همچنین روز گذشته پایگاه اطلاع‌رسانی دولت با انتشار بخشی از سخنان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، درباره هواپیمای بدون سرنشینی که در خاک اسراییل به پرواز درآمده بود، گفت: مسلما تکنولوژی پهپادی که اخیرا توسط نیروی مقاومت لبنان بر فراز رژیم اشغالگر قدس به پرواز درآمد و چشمان دشمنان را خیره کرد، آخرین فناوری و تکنولوژی ایران نبود. وحیدی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر هواپیماهای بدون سرنشینی را با تکنولوژی و فناوری بسیار پیشرفته‌تر از پهپادی در اختیار دارد که اخیرا از سوی نیروهای حزب‌الله بر آسمان رژیم صهیونیستی به پرواز درآمده است. وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افزود: رژیم صهیونیستی بر روی سیستم پدافند هوایی و گنبد آهنی‌اش بسیار تبلیغات کرده بود اما این پهپاد آنان را رسوا کرد و آبرویشان را برد چون آنها با انجام عملیات روانی روی قدرت نظامی‌شان به کشورهای مختلف تجاوز می‌کنند و زمانی که این از درون متلاشی شود قدرت‌شان کاملا به لحاظ روانی شکسته خواهد شد.

تنگه هرمز ربطی به تحریم‌ها ندارد

وحیدی همچنین در حاشیه این همایش در جمع خبرنگاران در پاسخ سوالی مبنی بر اینکه آیا ایران در پاسخ تحریم‌ها تنگه هرمز را می‌بندد یا خیر، گفت: این دو موضوع ربطی به هم ندارند و کاملا از هم مجزا هستند. وی افزود: تحریم‌های امروز ناعادلانه است اما برای ما باعث ایجاد توانمندی رو به جلو و خوبی شده است. ما به اندازه کافی قدرتمند هستیم و می‌توانیم با قدرت از این تحریم‌ها عبور کنیم.

+30
رأی دهید
-75

بت شکن - مونترال - کانادا
چقدر برای این نظام و فرماندهانش از جنگ حرف زدن راحت است در صورتی که جلو گیری از وقوع آن سهل تر و راحت تر است. به گونه ای مردم را برای یک جنگ خانمان سوز آماده میکنند که گوئی جنگ برایشان یک نعمت و رحمت الهی است!! ما که در این سوی آبها در فضایی آرام نشسته‌ایم از شنیدن و تصور جنگ می‌‌هراسیم چه رسد به مردم بیچاره که در دست یک دولت و یک مشت فرمانده جنگ طلب اسیر شده اند!!
دوشنبه 8 آبان 1391 - 12:43
delmorde - یوتوبوری - سوئد
این سه حرافهای خوبی هستند اما در عمل اولین کسانی اند که اگر جنگی روی دهد فرار را برقرار ترجیخ میدهند چرا که بارشان را از قبل بسته اند فقط این مردم مالباخته چپاول شده هستند که علیرغم حمایت از اخوند نابود میشوند.
دوشنبه 8 آبان 1391 - 13:38
adriano2222 - آبادان - ایران
بت شکن - مونترال - کانادا. دوست عزیز ! لطفا گول این آخوندها رو نخورید ! اینها فقط حرفشو میزنند ،وقتی‌ ببینند که جدی شد جا میزنند ، چون که نمی‌خواهند منافع خودشون رو از دست بدهند و سعی‌ میکنند به غارت ایران و مردم ایران ادامه بدهند !
دوشنبه 8 آبان 1391 - 14:03
paya55 - چیچست - ایران
امثال این شکم گنده ها مامورینی فرستاده از طرف بیگانگانند تا این کشوررا به نابودی بکشانند....
دوشنبه 8 آبان 1391 - 20:32
shahramareia - تهران - ایران
بت شکن - مونترال - کانادا. علت راحت صحبت کردن از جنگ اینه که حیات خودشان را در مرگ دیگران می بینند
‌سه شنبه 9 آبان 1391 - 08:36
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.