اوکراین با روش‌های پیچیده به فولادسازی ایران ذغال‌سنگ می‌رساند

نادر صدیقی

رادیو فردا : خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی از رونق گرفتن واردات ذغال سنگ کُک، که از مواد اصلی در فولادسازی است، توسط جمهوری اسلامی خبر داده‌است.
 
رویترز نوشته‌است که به رغم تدابیر تحریمی اتحادیه اروپا، دولت ایران با استفاده از واسطه‌ها، چندین حساب بانکی و ناوگانی دریایی از کشتی‌های بی نشان، خرید ذغال‌سنگ کک را رونق بی سابقه‌ای داده و می‌کوشد تا با طفره رفتن از تحریم‌های سنگین، از سقوط کامل اقتصادی خود جلوگیری کند.
 
مشروحی از این گزارش اختصاصی رویترز:
 
امروزه کمپانی‌های معتبر در گوشه و کنار جهان به دلیل دشواری‌ها و مسائل ناشی از تحریم‌ها از  داد و ستد با جمهوری اسلامی پرهیز می‌کنند.
 دولت ایران نیز که برای تامین نیازهای مصرفی خود در بسیاری از زمینه‌ها از جمله مواد خوراکی، صنعتی و کالاهای مصرفی به واردات متکی است، به علت تحریم‌ها با گرفتاری‌های فراوانی دست به گریبان است.
 
ولی به‌رغم تحریم‌ها، جمهوری اسلامی این روزها بی سر و صدا به واردات یکی از اقلام مهم سوختی از اوکراین ادامه می‌دهد.
 
رویترز می‌نویسد به گفته منابع بازرگانی در لندن، اوکراین اکنون نیازهای ایران را به ذغال‌های سنگ کک که به آن ذغال ذوب فلزات هم گفته می‌شود تامین می‌کند.
 
این نوع ذغال عنصر کلیدی برای استخراج و ذوب فلزات و به کار انداختن کوره‌های صنعتی است که ایرانی‌ها پیش از این آن را از استرالیا می‌خریدند.
 
رویترز در ادامه با اشاره به این که اوکراین می‌کوشد از چنین معامله‌ای که ماهانه ۲۵ میلیون دلار ارزش دارد، سود ببرد، از قول جیکوب لارسن، از مقام‌های بزرگترین انجمن شرکت‌های کشتی‌رانی خصوصی می‌نویسد که تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه دولت ایران بسیار پیچیده است و بیمه‌های دریایی را هم شامل می‌شود.
 
ولی کسانی که حاضرند خطر کنند و به حمل کالاهای وارداتی جمهوری اسلامی بپردازند، پاداش‌های ملی چشمگیری نصیبشان می‌شود و در چنین بخشی از داد و ستد جهانی خطرکنندگان همواره در پی یافتن راه‌های گریز هستند.
 
یک تولیدکننده ذغال کک در اوکراین به رویترز گفته‌است که معامله با جمهوری اسلامی بسیار پیچیده است و باید با بانکی ارتباط داشت که متخصص چنین داد و ستدهایی است. بانک‌های معمولی روسی قادر به چنین کاری نیستند. و استفاده از بانک‌های لبنانی که در تهران دفتر نمایندگی دارند، مرجح است.
 
به نوشته رویترز، آگاهی از کاربر نهایی در ایران هم بسیار دشوار است و روشن نیست که کدام نهاد، واردکننده این مواد خام کلیدی است و واسطه‌گران چنین محموله‌هایی به خوبی می‌دانند که چگونه نام و مشخصات کاربران نهایی در ایران را پنهان کنند.
 
رویترز می‌نویسد که به گفته منابع بازرگانی در دریای سیاه، محموله‌های کشتی‌های باربری از بندر نیکالایف در نزدیکی اودسا، پایانه بزرگ اوکراین، تغییر مسیر می‌دهند و این امر در دو سال گذشته به طور مرتب جریان داشته و هر ماه دو یا سه محموله ذغال توسط کشتی‌های ایرانی به ایران حمل می‌شوند.
 
آمار رسمی دولت اوکراین نشان می‌دهد که میزان صادرات این کشور به ایران در هشت ماه ژانویه تا پایان اوت سال جاری میلادی با ۱۰ درصد افزایش، ۸۰۰ میلیون دلار بوده و ۴۲۱ میلیون دلار از این مبلغ به صادرات ذغال‌سنگ کک اختصاص داشته‌است.
 
با این حال منابع بازرگانی می‌گویند که این مبلغ بازگوکننده واقعی واردات جمهوری اسلامی از اوکراین نیست.
 
رویترز در پایان می‌نویسد که به گفته مدیر عامل شرکت ملی کشتی‌رانی جمهوری اسلامی ایران در تهران، این شرکت با گرفتاری‌های فراوانی روبه‌روست و از جمله بانک مرکزی ایران پرداخت ۵۰ میلیون دلار را بلوکه کرده که این خود نشان‌دهنده کمبود ارز خارجی در ایران است.

+61
رأی دهید
-29

massoudoslo - اسلو - نروژ
یعنی اینکه اکراین زغال سنگ و ات اشغال های صنعتی را چند برابر به جمهوری شافتک اسلامی میاندازد !
دوشنبه 8 آبان 1391 - 12:04
hamidla - هامبورگ - المان
massoudoslo - اسلو - نروژ. نه عزیز یعنی‌ اینکه همه پاچه خار نیستند.؛)
دوشنبه 8 آبان 1391 - 13:48
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.