مرزبانان جمهوری آذربایجان یک گروه مسلح را به خاک ایران عقب راندند

رناد منشو ( باکو )

رادیو فردا : اداره مرزبانی جمهوری آذربایجانی در اطلاعیه ای از خنثی سازی تلاش یک گروه مسلح ایرانی خبر داده است که به گفته آن قصد ورود به منطقه مرزی «جلیل آباد» را داشتند.
 
بر اساس این گزارش، وقتی که نیروهای مرزبانی جمهوری آذربایجان ظهر روز جمعه متوجه ورود این گروه به داخل مرزهای کشور شدند، افراد این گروه شروع به تیراندازی به سمت نیروهای آذربایجانی کردند که طی درگیری مسلحانه میان طرفین، یکی از افراد این گروه به نام علی قربان وند متولد ۱۹۸۹، مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به دست نیروهای مرزبانی جمهوری آذربایجان افتاد.
 
این گزارش حاکی است که دیگر افراد گروه توانسته اند به داخل مرز ایران فرار کنند. در بازرسی از محل درگیری یک قبضه اسلحه و مقداری فشنگ کشف و ضبط شده است. نماینده مرزبانی ایران نیز به محل حادثه دعوت شده و در جریان درگیری قرار گرفته است.
 
این برای چندمین بار طی سال جاری است که جمهوری آذربایجان از خنثی سازی تلاش گروه های مسلح برای ورود به خاک این کشور خبر داده است. تقریبا در همه موارد انگیزه ورود مسلحانه به خاک آذربایجان، قاچاق مواد مخدر عنوان شده است.
 
این گزارش می افزاید که به رغم درخواست مکرر جمهوری آذربایجان از ایران در رابطه با ممانعت از ورود افراد مسلح و قاچاقچیان مواد مخدر با خاک آذربایجان، مرزبانی ایران تاکنون اقدامی در راستای بهبود وضعیت انجام نداده است.
 
بیانیه مطبوعاتی اداره مرزبانی جمهوری آذربایجان می افزاید که دولت باکو چندین بار اسامی کسانی که بعد از درگیری مسلحانه به خاک ایران متواری شده اند را به طرف ایرانی داده است، اما طرف ایرانی تدابیری اتخاذ نکرده است. ایران به نوبه خود مدعی است که خود یکی از بزرگترین قربانیان قاچاق مواد مخدر است و تمام تلاش خود را برای مسدود کردن مرزها انجام  می دهد.
 
ایران و جمهوری آذربایجان بیش از ۶۱۰ کیلومتر مرز زمینی دارند.
 
مرزبانی آذربایجان اعلام کرده است که خطر مرگ آقای قربان‌وند بعد از عملیات جراحی، هم اکنون رفع شده است و وضعیت وی رو به بهبودی است. به محض بهبودی نسبی وی، بازجویی ها برای روشن شدن ابعاد این حادثه و هویت دیگر افراد عضو این گروه مسلحانه آغاز خواهد شد.
 
در مواردی از درگیری های مسلحانه در مرز ایران و جمهوری آذربایجان، علت درگیری ها، «ورود غیرقانونی» پرسنل نظامی دو کشور به مرزهای همدیگر عنوان شده است که در چندین مورد به کشته شدن نیروهای مرزبانی نیز منجر شده است.

+171
رأی دهید
-60

شنقول - ساتهمپتون - انگلیس
چرا ایران آذربایجان را پس نمیگیره ، مگر قرارداد تمام نشده ! چطور اعراب ادعا دارن ولی‌ ایران نمیتونه داشته باشه ، ! اگر شاه بود الان جزوی از خاک ایران بود ، جاوید شاه
یکشنبه 7 آبان 1391 - 13:16
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
به احتمال زیاد از گره تروریستی سپاه قدس هستند که بدون توجه به منافع ملی‌ ایران به دنبال منافع رژیم هستند، این گره بدون هم آهنگی با دیپلماسی رژیم به صورت مستقل عمل می‌کند و حتا قادر هست به راحتی‌ خامنه‌ای را عوض بکند، چون خود خامنه‌ای و احمدی علت دست این گره هستند
یکشنبه 7 آبان 1391 - 14:02
dara20 - تهران - ايران
فردا مشخص میشه که از مزدوران سپاه جنایتکار پاسداران هستند.
یکشنبه 7 آبان 1391 - 15:50
atosa-salavati - خمین - ایران
من نمیدونم این آذربایجانی‌ها چرا به جای استقبال از این سربازان مهر گستر هخامنشی به آنها شلیک کردند؟
یکشنبه 7 آبان 1391 - 16:13
p_darab - ملبورن - استرالیا
آذربایجان شوروی قسمتی از ایران خواهد شد.
یکشنبه 7 آبان 1391 - 18:01
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
شنقول - ساتهمپتون - انگلیس محمد رضا پالانی(پهلوی) بحرین را بدون جنگ تحویل داد کشور‌های قفقاز که زمانی‌ با ایران فعلی‌ یک کشور بودند از یه دمکراتی نسبی‌ و آزادی نسبی‌ برخوردار هستند و هرگز دوست ندارند که از برکت رژیم شپشی جمهوری اسلامی بهره‌مند شوند، شما در انگلیس از همان نعمت لانه جاسوسی رژیم بهره‌مند هستی‌ ...
یکشنبه 7 آبان 1391 - 18:29
baran828 - تهران - ایران
منظورشون اینه که از آذربایجان خودمون به آذربایجان خودمون راندند ؟!
یکشنبه 7 آبان 1391 - 19:36
saljog - سوئد - سوئد
نظرات خنده‌دار بود
یکشنبه 7 آبان 1391 - 20:06
uk.ali - لیورپول - انگلیستان
آمریکا بی‌ سبب دنبال تندروها نیست !
یکشنبه 7 آبان 1391 - 20:33
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.