نظرسنجی گاردین: تاثیر تحریم‌ها بر زندگی شما چیست؟

افزایش شدید قیمت‌ها، مردم را برای خرید مواد غذایی با مشکل مواجه کرده است

روزنامه بریتانیایی گاردین در یک نظرسنجی اینترنتی از مخاطبان خود پرسیده است که به نظر آن‌ها تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، چه کسانی را نشانه گرفته و تاثیرات آن بر حکومت است یا مردم و اینکه مخاطبان چه کسانی را سرزش می‌کنند.

به نوشته وبلاگ فارسی و انگلیسی این روزنامه، غرب مدعی است که تحریم‌های اقتصادی فشاری‌ است بر دولتمردان ایران تا آن‌ها را وادار کند بر سر پرونده هسته‌ای خود به طور جدی پای میز مذاکره بنشینند و درباره صلح‌آمیز بودن یا نبودن این برنامه، پاسخ دهند.
 
از طرف دیگر، خبرگزاری‌های داخلی ایران خبر از کاهش ارزش ریال و افزایش نرخ کالاهای اساسی می‌دهند و این در حالی است که ایران برای تهیه بسیاری از کالا‌ها و یا تهیه مواد اولیه آن‌ها به واردات وابسته است.
 
به گفته یکی از مخاطبان، تحریم‌ها بر وضعیت اقتصادی مردم فشار زیادی وارد کرده و قیمت تمامی کالاهای خارجی و حتی داخلی از جمله مواد غذایی، دارو و محصولات الکترونیکی افزایش یافته است.
 
یکی دیگر از مخاطبان به زبان فارسی نوشته است که تحریم‌ها فقط روی زندگی مردم اثر گذاشته و هیچ کدام از افراد حکومت جمهوری اسلامی از موضع خود کناره‌گیری نکرده و فقط مردم «جورکش» تحریم‌ها هستند.
 
هرچند که به نظر یکی از مخاطبان دیگر، تحریم‌ها برای تولید کنندگان داخلی‌ و به ویژه کشاورزان خوب است و آن‌ها از ارزان شدن ریال کمی‌ خرسند هستند چرا که دولت جلوی واردات را تا حدی می‌گیرد و به تولیدات داخلی روی می‌آورد.
 
در نظری دیگر، یک ایرانی نوشته است که تحریم‌های غرب، به دلیل به رسمیت نشناختن اسرائیل توسط ایران و همچنین عدم علاقه غرب به استقلال کامل ایران است و آنها مردم را با تحریم‌ها تنبیه می‌کند چرا که مقابل جمهوری اسلامی نمی‌ایستند.
 
اما یک مخاطب دیگر معتقد است که ترس غرب از جمهوری اسلامی به دلیل توسعه سلاح‌های هسته‌ای بی‌معنی و تهمت است و سیاستمداران غربی می‌خواهند با تحریم‌ها، نفت ایران و ثروت‌‌اش را تصاحب کنند.
 
در همین راستا، مخاطبی دیگر نوشته است که باید نخست‌وزیر اسرائیل را مقصر تحریم‌ها دانست زیرا اسرائیل زرداخانه هسته‌ای دارد. او افزوده است که محمود احمدی‌نژاد را مقصر نمی‌داند، برای اینکه او نمی‌تواند از سیاست‌های رهبر ایران، رهایی یابد.
 
شخصی نیز که خود را «سرباز ایرانی» معرفی کرده، گفته است او کالاهای اروپایی و آمریکایی استفاده نمی‌کند و با وجود تحریم‌ها مشکلی ندارد و پرسیده است که چرا باید ثروتمندان در ایران کالاهای کشورهایی که ایران را تحریم کرده‌اند بخرند؟
 
به گفته او، این محصولات غیرضروری هستند و اگر ایران تسلیم غرب شود باید به عقب بازگردد و او به عنوان یک ایرانی چطور می‌تواند این زندگی برده‌وار را برای فرزندان و نوه‌هایش انتخاب کند.
 
در نظری دیگر، شخصی نوشته است که بریتانیا به عنوان یکی از تحریم‌کنندگان دارای سابقه آشکار خصومت با کشورهای ضعیف‌تر است اما این کشور فراموش کرده است که ایران یکی از این کشورهای ضعیف نیست.
 
برخی مخاطبان نیز نوشته‌اند که به ویژه در تهیه دارو دچار مشکل شده‌اند و به نوشته یکی از آن‌ها، این اقدام مشابه تحریم‌های عراق در زمان حکومت صدام حسین است که منجر به سوءتغذیه و آسیب‌های پزشکی هزاران عراقی شد.
 
به گفته این مخاطب، حالا با این تحریم‌ها، سپاه پاسداران با واردات غیر قانونی و همکاری با دلالان در بازار سیاه، کالاهای معمولی و پزشکی را به بازار ایران می‌آورد و در این میان فقط بازرگانان و مردم عادی صدمه می‌بینند.
 
در نظری دیگر، تحریم‌ها مقدمه‌ای برای جنگ دانسته شده و نوشته شده که این استراتژی دشمن برای تضعیف ایران و سپس نابودی کامل آن است در حالی که هیچ مدرکی برای برنامه غیر صلح‌آمیز ایران وجود ندارد.
 
تحریم‌ها علیه ایران همچنان در حال افزایش است و در نیمه اکتبر اتحادیه اروپا، تحریم‌های تازه‌ای علیه صادرات گاز ایران، مبادلات بانکی‌ این کشور، شرکت‌های مرتبط با صنعت نفت و گاز، و برخی تحریم‌های تجاری دیگر اعمال کرد.
 
با وجود این، وزیر دارایی اسرائیل معتقد است تحریم‌های اقتصادی کنونی در مقابل برنامه هسته‌ای ایران کافی‌ نیستند و آنچه مورد نیاز است «تهدید نظامی نیرومند و یا ضرب الآجل و اتمام حجتی روشن است».

+52
رأی دهید
-16

حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
بارها گفتم که این تحریمها بهانه دست رژیم میدهد که مظلوم نمائی بکند و بگویید مردم ما مقصر نیستیم و غرب مقصر است و افکار عمومی مردم ایران را از مقصر اصلی که خودشانند منحرف کند به سمت غربیها و بیشتر دشمن تراشی کند و مردم از غرب متنفر شوند. تازه با بودن روسها و چینی ها و عربهای خلیج فارس که جنسشان را حالا چند برابر قیمت جهانی بخاطر بسته بودن بازار دنیا بر روی ایران میتوانند به ایرانیها بفروشند و باعث بی ثمر کردن تحریمها میشوند. ولی حالا اگر دو تا موشک جلوی مقر خامنه ای منفجر بشه یا روی سرش فرود بیاید خواهید دید که چه جدی میگیرند و سریع به غلط کردن میافتند . لازم نیست تاسیسات اتمی ایران را هم بمباران بکنند که سرمایه ملی چند میلیارد دلاری مردم ایران است و اگر این رژیم جنگ طلب و تروریست نباشد هیچ خطری هم از سوی مردم ایران متوجه غرب نیست. خطرناک فقط خامنه ای ملعون و باند پاسدارانش هستند که برای اهداف شوم اسلامی خود سلاح هسته ای میخواهند. با براندازی رژیم مشکل اتمی هم حل خواهد شد و گرنه تا زمانی که خامنه ای و دار و دسته اش بر سر قدرتند چیزی عوض نمی شود و مردم بیچاره ایران بیشتر زجر میکشند.
یکشنبه 7 آبان 1391 - 21:39
mash meti - تهران - تهران
سلام .متاسفانه عینه حقیقته.تمامی دود این آتش توی چشم مردم عادی میره که 90درصدجمعیتو تشکیل میده.حالااگه همه چیز هم به خوبی تموم بشه بازم این ملتن که دهنشون تو این گرونی و فقر آسفالت شده.تازه باید نازه احمقهایی که حتی به خودشون زحمت یه معذرت خواهی هم نمیدن رو باید بکشن.چقدر ما بیچاره ایم
دوشنبه 8 آبان 1391 - 06:29
مهرتابان - تهران - ایران
در اصل ما مردم قبل از اینکه کشورهای دیگه تحریممون کنن یا جنگ راه بندازن باید برای تغییر این حکومت فاسد متحد میشدیم،،حالا با تحریم همه هزینه میدیم چه اونی که از اول زندانی شده یا عزیزش رو از دست داده یا آواره کشورهای دیگه شده چه اونی که هر شب باید سریالشو تماشا کنه و براش فرقی نمیکنه که هر روز داره بدبخت تر از قبل میشه.
دوشنبه 8 آبان 1391 - 13:40
hossein-87 - تهران - ایران
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان - این حرفای شما خیلی به گوشم آشناست. زمان شاه هم یه عده همین حرفا رو میزدن. نتیجه ش هم داریم میبینیم. جنگ و خونریزی اون هم برای ایران مظلوم که اینهمه بدخواه داره و مطمئنا با یه تکون، کلی از خاکش جدا میشه راه حل نیست. حالا شما خیلی جمع و جورش کردی و گفتی 2تا موشک جلو مقر خامنه ای ولی عزیزم مساله به همین راحتیا هم نیست که شما میگی. یه چیز هم بگم، تا زمانی که ما میخوایم مشکلاتمون رو گردن همدیگه یا بیگانه ها بندازیم، از این هم بدبخت تر میشیم.از کوچک ترین مسائل بگیر تا سیاست و مملکتداری. ما اگه خودمون رو درست کنیم خیلی مشکلات حل میشه. یه ایرانی رو تو آمریکا ببینید، چقدر رفتارش عوض میشه وقتی اونجاست.چرا؟چون میفهمه با رفتاری که اینجا داره تو جامعه امریکا پذیرفته نیست.پس چرا وقتی ما اینجاییم نمیخوایم انسان گونه زندگی کنیم.اصصصصصصصلا ربطی به حکومت نداره. ما خودمون رو اصلاح کنیم حکومت هم اصلاح میشه.حکومت هم 4تا مثل من و شما هستن.آدمن، ولی وقتی میرن تو سیستم میشن حیوون.
دوشنبه 8 آبان 1391 - 13:55
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
hossein-87- تهران- ایران و مردمش مظلوم هستند ولی رژیم فاشیستی ملاها ایران را در چشم جهانیان کشوری تروریست و جنگ طلب معرفی کرده که در دنیا قبلاً اسرائیل مقام اول را داشت در متنفری بین مردم دنیا حالا ایران مقام اول را دارد. امثال شما دوست دارید که چنین رژیم دیکتاتوری اسلامی نماینده و معرّف ایرانیها باشد؟ باور کنید مسئله به همین راحتی است که بالا گفتم چونکه تا فشار و زور بالای سر خامنه ای نباشد او و سران پاسدارش کوتاه نمیایند و برای او حفظ نظام اسلامی و قدرت مهمتر از درگیر شدن با امریکا و ناتو هست و سریع عقب نشینی خواهد کرد. حرفهای ایده آلیستی شما هم کهنه شده که بجای سیستم حاکمه و دولت را برای اوضاع بد اقتصادی مقصر دانستن میگویید که خود مردم مقصرند و خودشان را درست نمیکنند. انسان در وهله اول یک موجود مادی است و احتیاج به زیربنا آب و غذا و هوا دارد و بعد به روبنا مثل معنویات مذهبی و فرهنگ یا غیره. به کسی که نان شب ندارد بخورد بگو دزدی نکن فایده ای دارد؟ تا زمانی که زیر بنای اقتصادی ایران درست و مستقل و غیر وابسته نشود همین مشکلات هم خواهد بود و دلیل اصلی این مشکلات خود خامنه ای است.
دوشنبه 8 آبان 1391 - 17:47
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.