برگزاری دادگاه ایران تریبونال برای رسیدگی به کشتار دهه شصت

فریدون زرنگار

تابستان سال ۱۳۶۷ (اوت ۱۹۸۸) شمار زیادی از زندانیان سیاسی که اکثراً عضو سازمان مجاهدین خلق بودند و شماری عضو دیگر تشکل‌های مذهبی یا چپ بودند، به طور دسته‌جمعی در زندان‌های ایران اعدام شدند، در حالی که اکثراً حکم حبس خود را می گذراندند و برخی حتی بعد از سپری شدن دوران محکومیت خود هنوز در زندان بودند.
 
آیت الله منتظری در خاطرات خود شمار این اعدام‌ها را رقمی میان ۲۸۰۰ تا ۳۸۰۰ برآورد می‌کند. مدافعان حقوق بشر آن را نزدیک به ۵ هزار نفر اعلام کرده‌اند.
 
شماری از بستگان این اعدام‌شدگان و فعالان سیاسی و حقوق بشر، حدود سه سال پیش کارزاری را برای اجرای دادگاهی نمادین تحت عنوان «ایران تریبونال» به راه انداختند و در این بین چند حقوقدان برجسته ایرانی و خارجی از جمله پروفسور جان کوپر، استاد حقوق اهل بریتانیا و پروفسور پیام اخوان، مشاور سابق دادستان در دادگاه جنایات جنگی در یوگسلاوی سابق به آن پیوستند.
 
گزارشی در این خصوص:
 روز شنبه ۶ آبان ۱۳۹۱ آخرین روز دادگاه «ایران تریبونال» برای کارزار بین‌المللی برای رسیدگی به کشتار زندانیان سیاسی در دهه شصت در جمهوری اسلامی در لاهه با شنیدن شهادت شاهدان عینی این کشتارها ادامه یافت. قرار است این دادگاه پس از پایان تحقیقات خود از شهود، بعد از ظهر شنبه رای خود را صادر کند.
 
سومین و آخرین روز این «دادگاه» روز شنبه در لاهه هلند با شنیدن اظهارات شهود عینی کشتار زندانیان سیاسی در دهه شصت و به ویژه سال‌های ۶۶ و ۶۷ آغاز شد. از جمله ایرج مصداقی یکی از زندانیان سیاسی آن زمان در پاسخ به پرسش یکی از دادستان‌ها که با نشان دادن تصویری به نام تصویر شماره شش از راهرو زندان گوهردشت از او پرسید با مشاهده این تصویر شما چه می‌توانید از این زندان بگویید، به تریبونال گفت:
 «این راهرو در آن زمان معروف به راهرو مرگ شد و راهرو مرکزی زندان است. انتهای این راهرو حسینیه زندان است. هنگامی که دادگاه تمام می‌شد زندانیان را به این راهرو می‌آوردند. ماموران می‌آمدند و اسامی زندانیان را می‌خواندند و می‌گفتند که آنها را به بندشان ببرید. این کدی بود که بین ماموران بود یعنی اینکه اینها را برای اعدام ببرید. چون آخر راهرو تاریک می‌شد، دیگر کسی نمی‌دید آنها کجا برده می‌شدند.»
 
اردوان زیبرم یکی از سخنگویان این تریبونال درباره روند برگزاری نشست لاهه در سه روز گذشته به رادیو فردا می‌گوید:
 «شماری از شهود از نحله‌های فکری گوناگون در این سه روز مشاهدات خودشان را برای تکمیل گزارش کمیسیون حقیقت‌یاب که در ماه ژوئن در لندن برگزار شد، برای تریبونال تشریح کردند. تریبونال با توجه به گزارش کمیسیون حقیقت‌یاب و کنترل این گزارش پس از شنیدن اظهارات شهود وارد شور می‌شود و روز شنبه رای کلی خود را اعلام می‌کند. مشروح رای و مستندات آن در هفته‌های آینده در اختیار افکار عمومی در سطح جهان قرار خواهد گرفت».

+94
رأی دهید
-8

نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا
من کشته مرده این منطق اسلامی برای وحدت ایجاد کردن هستم. همون‌جوری که وقتی‌ محمد رفت مدینه، هرکس مخالفش بود رو از دم کشت و تار و مار کرد و آخرشم ما میگیم محمد در مدینه وحدت ایجاد کرد، همین جمهوری اسلامی که البته انگشت کوچیکه اونا هم نمی‌شوند، هم در اوایل انقلاب هرکس که مخالفشون بود رو چه در داخل و چه در خارج ترور کردند و آخرش هم میگن ما وحدت ایجاد کردیم! آخه این چه منطقی‌ هست، که هرچی‌ مخالف داری بکشی، که کسی‌ نمونه مخالفت باشه، آخرش هم بگی‌ ما وحدت درست کردیم چون همه منو قبول دارند!
یکشنبه 7 آبان 1391 - 09:19
irane aziz - وین - اتریش
وای که چه خون‌های بیگناهی اون دوران ریخته شد،و چه دورانهای وحشتناکی‌ خانواده‌های اینها گذروندن،جلوی چشمت عزیزتو پر‌پر کنن و اجازه عزاداری رو هم نداشته باشی‌ و مخفیانه سر مزار عزیزت بری،،،،،،این خشم‌ها نمی‌خوابه
یکشنبه 7 آبان 1391 - 09:05
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
روح تمام قربانیان حکومت ضد ایرانی ولی وقیح شاد باد. کشتار بچه های زیر 18 سال که فقط و فقط به جرم داشتن اعلامیه ای در دست و یا حضور در خیابان دستگیر شده بودند و هیچ جنایتی نکرده بودند جنایتی است که هیچگاه فراموش نخواهد شد. همه کسانیکه در این ایام اعدام شدند از طرف بیدادگاههای رژیم خمینی بخاطر جرمی که مرتکب نشده بودند به حبس های کوتاه مدت و بلند مدت محکوم شده بودند و بر همین اساس باید آزاد میشدند. مرگ بر خامنه ای و مزدورانش
یکشنبه 7 آبان 1391 - 10:09
Arian1 - ابادان - ايران
جمهوری اسلامی چیزی غیر از جمهوری ‌قتل و جنایت نبوده و نخواهد بود و در این ۳۳ سال نحس که از عمر آن می‌گذرد غیر از فساد و کشتار و نابودی ایران کار دیگری نکرده است. نابود باد حکومت ننگین ولایت فقیه و لعنت بر سردمداران جنایتکار آن.
یکشنبه 7 آبان 1391 - 10:42
afshin Irani - دوسلدورف - المان
یکر فاجعه انسانی بود وقتی‌ سال ۱۳۶۹ به بند آموزشگاه سالن ۱ منتقل شدم شاید تنها ۶۰ نفر باقی‌ مونده بودن ،سالن خالی‌ بود ،امیدوارم کسی‌ گذارش هم آنجا نیافته، سالهای سختی بود که گذشت و دوستان فراوان که از دست رفتند،برگزاری چنین دادگاهی بسیار خوب است.
یکشنبه 7 آبان 1391 - 12:01
feminism - لندن - انگلستان
سخنان شاهدین بسیار تکان دهنده و رعشه آور بود :( لاجوردی سقط شده و قصاب اوین، یکی از عاملین اصلی این کشتار دسته جمعی بود. زمانیکه این جلاد به درک واصل شد ، آخوند خاتمی اصلاح طلب و روباه صفت" بسیار اظهار تأسف و ناراحتی کرد و گفت که سردار اسلام از بین رفت ". البته نتیجه نهایی دادگاه لاهه روز شنبه اعلام شد و جمهوری فاشیستی اسلامی محکوم شناخته شد.
یکشنبه 7 آبان 1391 - 14:42
ordak - بن - المان
....در مرداد ۶۷ هم رژیم حق منافقین برای خوشخدمتی به رژیم را گذاشت کفٔ دستشون،مگر همین منافقین نبودند که رهساف کن خمینی و باند جنایتکار اون شدند،مگه همین منافقین نبودند که سنگ بنای سپاه پاسدران و اطلاعات رژیم گذاشتند،من فقط برای کسانی که با باند منافقین هم کاسه نبودن و اعدام شدند متأسفم،اسم منافقین باید از لیست فرزندان خلق که در مرداد ۶۷ اعدام شدند برداشته بشه چرا که این خیانت به اونها و خیانت به خلق است اگر اسم اونها و منافقین کنار هم نوشته و برده بشه
یکشنبه 7 آبان 1391 - 15:38
ordak - بن - المان
Arian1 - ابادان - ایران از ماست که بر ماست!!!،ملت زمانی را که میرختند تو مثل گوسفند سر ابشخوار،عربده استقلال ازادی جمهوری اسلامی عرعر میکردند و فراموش کردند؟،یا انتخاب جمهوری اسلامی با ٩٩،٨فراموش کردند؟یا لافکشی منافقین برای کفتار جمران و شعار یا روسری یا توسری به این زودی فراموش شد؟،نه رفیق در اصل ملت باید محاکمه شود نه رژیم اگر اینجا حداقل با خودمون رو راست باشیم،چرا که ملت خودش این بلا رو رو سر خودش اوار کرد،خودکرده را تدبیر نیست
یکشنبه 7 آبان 1391 - 15:22
Azadikhah - تكسل - هلند
در انتها و پس از شنیدن شهادت تعدادی از بازماندگان کشتار ٦٧، قاضی گفت: البته من در آن سالها قاضی نبودم و نمی توانم الان در این مورد نظرم را بگویم. به گزارش خبرنگارِ ما، عده ای از حاضران در دادگاه گفتند: عجب قاضی بی شرفی!
یکشنبه 7 آبان 1391 - 16:42
بت شکن - مونترال - کانادا
از دیگر خاطرات آقای منتظری: "رفتم خدمت امام گفتم اقا، بسیاری از این اعدامی‌ها نماز میخواندند، قران میخواندند حتی یک دختر 17 ساله در وصیت نامه اش خطاب به والدینش نوشته " مبادا برای من گریه کنید فقط صبر پیشه کنید و قرآن بخوانید" گفتم آقا کافی‌ است فقط یکی‌ از این‌ها بی‌ گناه باشد آنوقت خون آاش گردن همه ما‌ها است" ولی‌ گویا ایشان به جلاد گوش به فرمان خود "خلخالی" گفته بود: تو کار خودت را بکن، گوش ات به این حرف‌ها نباشد"!!!!!
یکشنبه 7 آبان 1391 - 16:35
بت شکن - مونترال - کانادا
از دیگر خاطرات آقای منتظری: "رفتم خدمت امام گفتم اقا، بسیاری از این اعدامی‌ها نماز میخواندند، قران میخواندند حتی یک دختر 17 ساله در وصیت نامه اش خطاب به والدینش نوشته " مبادا برای من گریه کنید فقط صبر پیشه کنید و قرآن بخوانید" گفتم آقا کافی‌ است فقط یکی‌ از این‌ها بی‌ گناه باشد آنوقت خون آاش گردن همه ما‌ها است" ولی‌ گویا ایشان به جلاد گوش به فرمان خود "خلخالی" گفته بود: تو کار خودت را بکن، گوش ات به این حرف‌ها نباشد"!!!!!
یکشنبه 7 آبان 1391 - 16:35
jirjir - لاس وگاس - امریکا
این قوانین اسلامیست دیگر ناراحتی شما از چیست مگر خود شما مجاهدین برای اوردن اسلام به ایران خودتونو پاره نکردین مگر خود شماها خمینی ودارو دسته اش را نیاوردین مگر هنوز هم ندای وا اسلاما سر نمیدین حتی زنانتان هنوز حق ندارند بدون حجاب باشند این زنیکه مریم توی پاریس هم روسری سر میکنه مگر شعار نمیدادین یا روسری یا توسری مگر خود شماها در اعدام بزرگان وامیران ارتش دست نداشتین و با خمینی دجال سر یک سفره نمینشستین چطور وقتی نوبت به خودتان رسید از حقوق بشر حرف میزنید ازجنایات خودتون هم توی دادگاه چیزی میگین؟
یکشنبه 7 آبان 1391 - 17:07
shadan shirin sokhan - هایدلبرگ - آلمان
( ?! )-- این بی‌ انصافی است ؟!، چرا فقط اعدام‌های دهه شصت ؟؟!!، پس اعدام‌های فلّه‌ای سال‌های ۵۷ ، ۵۸ ، ۵۹ چطور ؟؟؟ رویهم رفته چنین لکه‌های ننگ رژیم اشغالگر استفراغی با این چیزها پاک نخواهد شد !!،،،،،این رژیم منفور اسلامی مشروعیت قانونی و مردمی ندارد !! باید به درک نازل شود !، بهار ایرانی نزدیک است .
یکشنبه 7 آبان 1391 - 18:21
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.