جمهوری اسلامی سفر هیئت پارلمانی اروپا به ایران را لغو کرد

رئیس هیئت پارلمان اروپا که خود را برای سفر به ایران آماده می‌کرد، گفته است که مقام‌های ایران از صدور ویزا برای آن‌ها خودداری کرده‌اند.

یک روز پس از آن‌ که اعلام شد هیئت پارلمانی اروپا که آماده اعزام به ایران بود خواهان دیدار با نسرین ستوده و جعفر پناهی شده‌اند، جمهوری اسلامی اعلام کرد که سفر این هیئت به دلیل رد این درخواست از سوی ایران، لغو شده است.
 
به گزارش خبرگزاری مهر، حسین شیخ‌الاسلام، مشاور امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی، روز شنبه، ششم آبان‌ماه، با تأکید بر این که ایران هیچ پیش‌شرطی را نمی‌پذیرد، گفت: «هیئت پارلمانی اروپا قصد داشته با دو تن از زندانیان سیاسی ایران دیدار و جایزه‌ای به آن‌ها بدهند که ایران با چنین شرطی موافقت نکرد.»
 
خبرگزاری مهر در ادامه افزوده است که سفر این هیئت پارلمانی به دلیل عدم پذیرش پیش‌شرط اروپا از سوی ایران لغو شده است. پارلمان اروپا هنوز در این خصوص واکنشی نشان نداده است.
 
مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا،  پنجم آبان‌ماه گفته بود که هیئت اعزامی این پارلمان به ایران خواهان دیدار با نسرین ستوده و جعفرپناهی، برندگان جایزه ساخاروف، است تا پیام تبریک رئیس پارلمان اروپا را به آنها تحویل دهد.
 
آقای شولتز افزود که هیئت نمایندگان پارلمان اروپا، پیام تبریک وی را به نسرین ستوده و جعفر پناهی ارائه خواهد کرد و در صورتی که دولت ایران مانع این دیدار شود، این هیئت فورا ایران را ترک خواهد کرد.
 
در همین زمینه مشاور امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی ششم آبان‌ماه گفت: «ایران برای سفر هیئت پارلمانی اروپا هیچ پیش‌شرطی را نمی‌پذیرد.»
 
سفر این هیئت به ایران در حالی لغو شده است که ماریچه اسخاکه، نماینده هلندی پارلمان اروپا، پنجم آبان‌ماه به رادیوفردا گفت: «تاکنون هیئت نمایندگی پارلمان اروپا در مورد مسائل ایران، دو بار درخواست کرده است که به ایران سفر کند، ولی در هر دو مورد در آخرین لحظه مقامات ایرانی به دلایل مختلف از انجام این سفرها جلوگیری کردند و این‌بار هم واقعا نمی‌دانم که سفر انجام خواهد شد یا نه.»
 
به گزارش وب‌سایت پارلمان اروپا قرار بر این بود که پنج تن از نمایندگان پارلمان اروپا روز یک‌شنبه، هفتم آبان‌ماه، وارد تهران شده، با نمایندگان مجلس و دیگر مقام‌های ایران دیدار کرده و ۱۲ آبان‌ماه ایران را ترک کنند.

+67
رأی دهید
-57

sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
از اولش هم معلوم بود که موافقت نمیکنند.
شنبه 6 آبان 1391 - 15:00
shadan shirin sokhan - هایدلبرگ - آلمان
( ! )-- نخیر ، هیات اروپایی تقاضای دیدار با نسرین ستوده و جعفر پناهی را کردند ، ولی‌ چون حکومت منفور اسلامی ایران با این خواسته آنها موافقت نکرده است ؛ هیات اروپایی نیز از سفر به ایران منصرف شدند و رسماً اعلام انصراف کردند و دعوت جمهوری اسلامی را تنها به همین دلیل رد کردند !،،، آفرین !
شنبه 6 آبان 1391 - 18:16
Azadikhah - تكسل - هلند
خانم ستوده از دیدن بچه اش محروم هست چه برسه از اتحادیه اروپا بیایند بهش جایزه بدهند و باهاش دیدار کنند.
یکشنبه 7 آبان 1391 - 12:37
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.