انتشار اسناد محرمانه‌ی تازه ‌از سوی ویکی‌لیکس

سایت افشاگر ویکی‌لیکس مجموع ۱۰۰ سند تازه را منتشر کرد که به بی‌قانونی و نقض حقوق بشر در بازداشتگاه گوانتانامو آمریکا می‌پردازد. مقامات آمریکا هنوز به انتشار این اسناد تازه واکنشی نشان نداده‌اند.
 

پنج‌شنبه (۲۵ اکتبر/۴ مهر) سایت افشاگر "ویکی‌لیکس" انتشار اسناد محرمانه‌ای را که می‌گوید مربوط به بازداشتگاه‌های نظامی آمریکا است آغاز کرد. ویکی‌لیکس می‌گوید این اسناد محرمانه که مربوط به یک سال بعد از حملات ۱۱ سپتامبر در آمریکا است، جزئیاتی از سیاست‌ها برای تاسیس و شرایط این بازداشتگاه‌ها و به ویژه بازداشتگاه "گوانتانامو" را افشا می‌کند.
 
جولیان آسانژ، بنیان‌گذار "ویکی‌لیکس" در بیانیه‌ای که سایت ویکی‌لیکس برای انتشار این اسناد محرمانه تازه منتشر کرد، مقامات آمریکا را به "نقض حقوق بشر" و "زیرپا گذاشتن قانون" در احداث این بازداشتگاه‌ها و تعیین سیاست‌هایش متهم کرد.

جولین آسانژ همچنان در سفارت اکوادور در لندن به عنوان پناهجو به سر می‌برد.


 
در بخشی از این بیانیه آمده است:«این اسناد نشان می‌دهد که چطور در سکوت خبری و تاریکی قانون زیرپا گذاشته می‌شود و افراد بدون آن‌که رد و نشانی از آن‌ها باقی بماند یا ادله‌ی کافی علیه آن‌ها وجود داشته باشد، با اطلاع و چراغ سبز وزارت دفاع آمریکا دستگیر می‌شوند.»
 
در برخی از این اسناد که مجموع آن‌ها به ۱۰۰ سند محرمانه می‌رسد، شیوه‌های بازجویی از متهمان و شکنجه‌ی فیزیکی آن‌ها نیز شرح داده شده است.
 
ویکی‌لیکس می‌گوید در حالی که در قوانین شکنجه و خشونت فیزیکی به صراحت منع شده است، در یکی از اسناد وزارت دفاع آمریکا با اجازه‌ی رسمی "ترساندن متهم در طول بازجویی" و "از بین بردن صدای ضبط شده بازجویی‌ها" عملا راه را برای شکنجه و خشونت و از بین بردن شواهد آن برای پیگیری‌های بعدی باز کرده است.
 
ویکی‌لیکس همچنین اعلام کرد که اسنادی را که شاهدی بر "سیاست‌های عدم قبول مسئولیت" در وزارت دقاع آمریکا است، به زودی منتشر خواهد کرد.
 
مجموعه‌ی بی‌قانونی‌ها در ماه‌های بعد از ۱۱ سپتامبر
 
ویکی‌لیکس همچنین اعلام کرده که اسناد تازه ‌نشان می‌دهند که چطور در اولین ماه‌های بعد از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، قوانین ضربتی که موارد "استثنا" برای تخطی موقتی از قانون را وضع کرد، در هیاهوهای خبری بی اعتراض باقی ماند.
 
در بیانیه‌ی ویکی‌لیکس آمده است:«این اسناد به خوبی نشان می‌دهد که در اولین روزهای مبارزه علیه دشمن نامعلوم، به شکل موقت اجازه‌ی تخطی از قوانین وضع و این در همه‌ی دهه‌ی گذشته به رویه‌ی رایج آمریکا تبدیل شده است.»
 
آسانژ هنوز به عنوان پناهجو در سفارت اکوادور در لندن به سر می‌برد

ویکی‌لیکس می‌گوید مجموعه‌ی این اسناد حاکی از آن است که چطور بعد از بازداشت متهم، نیروهای امنیتی آمریکا متهم را به سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی دیگر کشور منتقل و نام وی را از سیستم مرکزی بازداشتی‌ها حذف کردند. این سایت افشاگر اضافه می‌کند:«این زندانیان حتی شماره‌ی ثبت به عنوان زندانی نداشته و پیگیری این‌که کجا و در چه وضعیت و شرایطی به سر می‌برند، عملا تا مدت‌ها مقدور نبوده است.»
 
یک سخنگوی ایالات متحده‌ی آمریکا در سفارت این کشور در لندن گفت که آن‌ها فعلا درباره‌ی محتوای این اسناد نظری نخواهند داد.
 
ناوی پیلای، مسئول دفاع از حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژانویه‌ی سال جاری بار دیگر تاکید کرد که ایالات متحده‌ی آمریکا همچنان به نقض حقوق بشر در بازداشتگاه گوانتانامو ادامه می‌دهد. پیلای تاکید کرد که آمریکا همچنان بی شواهد کافی به بازداشت افراد می‌پردازد و وضعیت زندانیان گوانتانامو را "نگران‌کننده" توصیف کرد.
 
از ۷۷۹ زندانی گوانتانامو، هنوز ۱۶۷ نفر آن‌ها در این بازداشتگاه نظامی آمریکا که به دستور جورج بوش، رئیس جمهور پیشین آمیریکا احداث شد، به سر می‌برند.

+63
رأی دهید
-15

antikaselis - اصفهان - ایران
پس حق آزادی بیان چطور شد؟ چرا جولیان آسانژ باید در اکوادور پناهجو باشد؟ تف بر این همه تناقضات و سردرگمی غربیها و کاسه لیسان آنها.
جمعه 5 آبان 1391 - 11:52
massoudoslo - اسلو - نروژ
جالب است این آقا جولیان یه شهروند غربی است که اطلاعات وزارت امنیت و کشور امریکا رو گذاشته رو اینترنت و دنیا رو گذاشه رو سرش ،ولی تو ایران حتا رایس جمهور کاسه لیس اسلامی نمیتواند نامه یا خبری را مستقیم با مردم در میان بگذارد درغیر اینصورت فوری یقه اش را میگیرند و میگویند اخباری را که به صلاح نظام نبوده را چرا با مردم در میان گذاشتید!!! تازه بدبخت را اجازه بازرسی از زندانی را هم نمیدهند چه برسد به آزادی بیان حتا در حد رایس جمهور !! برید دوستان برید وقتی که کاسه اتان را خوب لیسیدید یه سوالی از رهبر کبیرتان کنید شاید چیز دیگری بهتان بدهید برای لیسیدن .شما طرز فکر های ۲ زاری که هر آخوندی میتواند کرایه اتان کند و در هر چهار راهی شما را میکرد تا از ارزش های عقبی انقلاب پاسداری کنید تا امام زمانتان ظهور کند .
جمعه 5 آبان 1391 - 12:47
sasan1309 - کرمان - ایران
از کهریزک گزارشی نداده؟ antikaselis حق ازادی بیان را درست اومدی!
جمعه 5 آبان 1391 - 13:07
امید‌آلمان - کلن - آلمان
تقصیر خودشونه چرا افکار اسلامی دارن رفتن آمریکا برای زندگی‌ ؟. چرا نرفتن مثلا عربستان ؟ حتما یه چیزی بوده که گرفتنشون !. اگه الان بیرون بودن به ریش همین‌ها میخندیدن !
جمعه 5 آبان 1391 - 13:11
antikaselis - اصفهان - ایران
massoudoslo - اسلو - نروژ تو اینقدر نمیفهمی که الان جولیان اسانژ به اکوادور فرار کرده؟
جمعه 5 آبان 1391 - 15:16
perser68 - فلوریدا - امریکا
در احمق بودن و در عین حال ساده بودن بوش پسر شکی نیست!اما یازده سپتامبر رو نباید فراموش کرد!کاسه لیس آیی که کاسه رهبر نکبت رو هم میجون و میخورن اگه به جای بوش بودن ۳هزار تا گوانتانامو میساختن! به قول SASAN1309کرمان ایران پس کهریزک چی‌!؟
جمعه 5 آبان 1391 - 16:27
بت شکن - مونترال - کانادا
حالا خوبه آمریکا و غرب فقط دم از حقوق بشر میزنند و گاه گاهی‌ اینجا و آنجا آن را زیر پا میگذارند آن هم آنجایی که پا روی دمشان گذشته شود، حکومت اسلامی ایران که علاوه بر شعار حقوق بشر دایه دین محوری، رأفت اسلامی، دین و آئین مهرورزی، عدالت محوری، برادری و برابری و و و و را هم چاشنی‌ شعار حقوق بشر می‌کند، فقط خدا میداند که اگر این چاشنی‌ها نبود چی‌ میشد، فکر کنم توی هر شهر و توی هر ده‌‌‌ کوره ای یک هتل کهریزک و یا یک گووانتانامو ساخته میشد!!!!!
جمعه 5 آبان 1391 - 17:40
azadmard433 - شیراز - ایران
massoudoslo - اسلو - نروژ.مرسی از جواب دندون شکنت به کاسه لیسهای ج.ان..از جمله مزدور رژیم antikaselis - اصفهان - ایران
جمعه 5 آبان 1391 - 19:03
Hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
antikaselis - اصفهان - ایران. آدم عاقل ضد خودش که نمیتونه باشه!! وقتی داشتی اسم برای خودت میذاشتی ضد کاسه لیس، به خودت هم یه نیم نگاه مینداختی!!
شنبه 6 آبان 1391 - 02:43
Omidvaran - نورکل - امریکا
باین میگن ازادی - انتشار اطلاعات بسیار حساس که ظاهر جنبه امنیت ملی هم داره !! ولی ازادی تابدانجاست که یک شهروند میتونه این اطلاعات رو منتشر کنه وپته حکومت رو رو اب بندازه - درسته که مجبور به فرار شده ولی بهر حال این ازادی وجود داشته ودارد - اگرهم دستگیر شود محاکمه عادلانه علنی درحضور 16 نفر هیئت منصفه وبا وکیل مدافع مقتدر وتواناست که تبرئه میشه !! این چیزیست که امریکارو بزرگترین دموکراسی دنیا کرده واین چیزیست که مردمش به اون مفتخرند
شنبه 6 آبان 1391 - 05:06
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.