وزیر خارجه سوئیس: از تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران حمایت نمی‌کنیم

وزیر خارجه سوئیس گفته است کشورش از تحریم‌های یک‌جانبه علیه جمهوری اسلامی حمایت نمی‌کند. دیدیه بورکهالتر همچنین در دیدار با همتای روس خود بر ادامه مذاکرات برای حل مناقشه اتمی ایران تاکید کرده است.

به گزارش خبرگزاری اینترفاکس روسیه، او روز پنج‌شنبه چهار آبان در دیدار با سرگی لاوروف در روسیه تصریح کردهکه تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران اگر توسط کشور یا نهادی جز سازمان ملل متحد صورت گیرد، مورد حمایت سوئیس نیست.
 
وزیر خارجه سوئیس در حالی این اظهارات را بیان کرده است که نیمه اکتبر، اتحادیه اروپا تحریم‌هایی جدید علیه ایران تصویب کرد که بیشتر در حوزه‌های انرژی و روابط بانکی با این کشور بودند.
 
اتحادیه اروپا همراه با آمریکا و اسرائیل بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی معتقد است که ایران در برنامه‌های هسته‌ای خود اهداف نظامی دارد و خواستار توقف غنی‌سازی اورانیوم است.
 
هرچند جمهوری اسلامی بر «صلح‌آمیز» بودن برنامه هسته‌ای خود تاکید دارد اما تاکنون مذاکرات شش قدرت جهانی با این کشور بر سر این مناقشه، به نتیجه‌ای نرسیده و همچنان بر تحریم‌ها افزوده می‌شود.
 
این تحریم‎‌ها پیش از این نیز مورد انتقاد برخی کشور‌ها قرار گرفته و از جمله در خرداد ماه، وزارت خارجه روسیه تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران را «باج‌خواهی» نامید و نسبت به «پیامدهای شدید» آن علیه شرکت‌های روسی در ایران هشدار داد.
 
همچنین در فروردین ماه، وزارت خارجه چین یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان نفت ایران است، اعلام کرده بود این کشور همواره به دلیل قوانین داخلی، با تحریم‌های یک جانبه علیه یک کشور مخالف است و آن را قبول نمی‌کند.
 
از طرف دیگر، وزیر بازرگانی آفریقای جنوبی گفته بود که «قدرت‌های نوظهور اقتصادی» با تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران مخالف هستند چرا که معتقدند این تحریم‌ها قیمت جهانی نفت را افزایش می‌دهد و به کمبود این منبع انرژی منجر خواهد شد.
 
سوئیس پیش از تحریم‌هایی که در یک سال گذشته به شدت افزایش یافته، روابط تجاری گسترده‌ای با ایران داشت و ایران بخش عمده دارو‌ها، تجهیزات پزشکی و صنعتی خود را از آن وارد می‌کرد که ارزشش در سال ۲۰۱۰ میلادی، ۷۰۰ میلیون دلار بود.
 
این کشور اواخر آبان سال گذشته، ۱۱۶ فرد حقوقی و حقیقی، ۱۱۱ شرکت به فهرست سیاه افراد مهم تحت تحریم تجاری و مسافرتی اضافه کرد و در فروردین امسال، دارایی‌های ۱۸۰ شخصیت حقیقی و حقوقی ایرانی را مسدود کرد.
 
در واکنش به آخرین دور تحریم‌ها، رستم قاسمی، وزیر نفت ایران به کشورهای غربی هشدار داد که اگر تحریم‌ها تشدید شود این کشور صادرات نفت را قطع خواهد کرد.

+74
رأی دهید
-52

Khodekhodeshe - انتورپ - بلژیک
بله بابا هر چی باشه کلی پول اقازاده ها اونجاست.
جمعه 5 آبان 1391 - 09:18
Afshin London - لندن - انگلستان
ببین روسیه و جمهوری اسلامی چقدر اونجا پول قایم کردند که سوییس چنین چیزی را به لاوروف میگه
جمعه 5 آبان 1391 - 18:00
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.