رستم قاسمی: اگر تحریم‌ها تشدید شود صادرات نفت را قطع می‌کنیم

رستم قاسمی می‌گوید که «تا الان با تحریم‌ها مشکلات جدی نداشته‌ایم.»

رستم قاسمی، وزیر نفت ایران، که به امارات متحده عربی سفر کرده است روز سه‌شنبه، دوم آبان ماه، گفت: در صورتی که غرب تحریم‌های خود را علیه ایران تشدید کند جمهوری اسلامی هم در مقابل اقدام به قطع صادرات نفت خود خواهد کرد.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، رستم قاسمی خطاب به کشورهای غربی گفت: «اگر به افزایش تحریم‌ها ادامه بدهید ما هم صادرات نفت مان به دنیا را قطع می‌کنیم».
 
وی افزود: «طرحی احتیاطی آماده کرده‌ایم تا کشور را بدون هیچ‌گونه درآمد نفت اداره کنیم.»
 
آقای قاسمی بدون توضیح در مورد این «طرح» اظهار داشت که «تا الان مشکلات جدی نداشته‌ایم، اما اگر به تحریم‌ها اضافه شود طرح احتیاطی را اجرا خواهیم کرد.»
 
اعلام تهیه طرحی برای اداره امور کشور ایران بدون درآمد نفت در حالی بیان می‌شود که در شرایط فعلی بخش اعظم درآمد دولت ایران از محل صدور نفت تأمین می‌شود و به گفته اکبر ترکان، معاون وزیر نفت در دولت نهم، وابستگی بودجه دولت به درآمدهای نفتی در دو سال گذشته افزایش داشته‌است.
 
جدی ندانستن مشکلات متأثر از تحریم‌ها علیه ایران توسط وزیر نفت ایران در حالی بیان می‌شود که بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، صادرات نفت خام ایران نسبت به پارسال نزدیک به یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه کاهش نشان می‌دهد و تحریم‌های فزاینده غرب باعث سقوط شدید ارزش پول ملی ایران شده‌است.
 
مقام‌های ایرانی در واکنش به تشدید تحریم‌ها علیه خود تاکنون تهدیدهای مختلفی را ابراز کرده‌اند ازجمله تهدید به بستن تنگه راهبردی هرمز به روی عبور و مرور نفتکش‌ها به سوی بازارهای جهانی.
 
قاسمی: «چهار میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کنیم»
 
به گزارش خبرگزاری ایسنا، وزیر نفت ایران روز سه‌شنبه در حاشیه یک کنفرانس انرژی در امارات متحده عربی گفت که «با وجود تلاش‌های کشورهای غربی برای جلوگیری از فروش نفت، ایران در حال حاضر با ظرفیت کامل نفت تولید می‌کند.»
 
رستم قاسمی در ادامه با رد گزارش‌های منتشر شده در باره کاهش تولید نفت ایران به زیر سه میلیون بشکه، گفت که «تولید نفت ایران در حال حاضر چهار میلیون بشکه در روز است.»
 
این در حالی است که آژانس بین‌المللی انرژی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که ایران در ماه سپتامبر مجموعاً دو میلیون و ۶۳۰ هزار بشکه نفت تولید کرده‌است.
 
مهرداد عمادی، کارشناس اقتصادی، در رابطه با تهدید جدید ایران مبنی بر قطع صادرات نفت، به رادیو فردا گفت که این اقدام می‌تواند به بالا رفتن قیمت نفت بینجامد اما تجربه‌های قبلی نشان می‌دهد که آمریکا و اروپا با آزاد کردن بخشی از ذخیره نفتی خود و از سوی دیگر افزایش تولید نفت کشورهای نفت‌خیز عربی توان مهار این تهدید را دارند.
 
وی در ادامه گفت که ذخیره‌ نفتی آمریکا و اروپا برای مقابله با پیشامدهای احتمالی، هم‌اینک در حالت حداکثری خود قرار دارد و غرب از نظر ذخیره سوخت با مشکلی روبه‌رو نیست.
 
«صدور ۲۰ میلیون بشکه نفت توسط بخش خصوصی ایران»
 
در همین حال، روز سه‌شنبه حسن خسروجردی، رییس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی ایران، به خبرگزاری مهر گفت که «از چهار ماه گذشته تاکنون بیش از ۲۰ میلیون بشکه نفت ایران توسط بخش خصوصی به بازارهای آسیایی و اروپایی صادر شده» و هم‌چنین از صدور چندین محموله جدید نفت توسط بخش خصوصی تا چند روز آینده خبر داد.
 
وی افزود که «از چهار ماه گذشته تاکنون با موافقت شرکت ملی نفت ایران، بانک مرکزی و سایر دستگاه‌های دولتی، راه‌اندازی ۳ کنسرسیوم خصوصی برای صادرات نفت ایران در دستور کار قرار گرفت.»
 
به گفته وی، صدور این حجم از نفت توسط بخش خصوصی بدون مشارکت و بازاریابی امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران انجام شده و برای اولین بار کشتی‌های نفتکش ایرانی با بیمه داخلی این صادرات را انجام داده‌اند تا از این طریق تحریم‌های بین‌المللی را خنثی کنند.
 
وی توضیحی در مورد سازوکار نظارتی بر درآمدهای حاصل از صادرات نفت ایران به‌دست بخش خصوصی نداد.

+56
رأی دهید
-112

maziyar1976 - اصفهان - ایران
آقا عمامه رو که تحریم نکردند.نفت رو تحریم کردند.چی‌ چی‌ صادرات نفت رو تحریم می‌کنیم.مرد حسابی‌ ۳۳ ساله دارید نفت رو میفروشید و به تازیها لبنانی و فلسطینی میدید.کی‌ می‌خواهید نفت رو مجانی‌ کنید.کی‌ می‌خواهید زندگی‌ معنوی ما رو بهبود ببخشید.دیگه تمام شد ما به قول کسروی یک حکومت به اخوندا بدهکاریم.این بعده کاری تموم شد.دادا بشار داره میره بد نوبت تازی‌های لبنانی بد هم شما حالا هی‌ مثل اون چلاق عار عار کنید
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 17:54
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
خفه مرتیکه صدات از جای گرم بلند میشه. تکلیف مردم گرسنه چی میشه؟ها ...!!!!!!!!!!!!!!!
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 17:56
farhad_swiss_zurich - زوريخ - سوئيس
طرح احتیاطی که بهش اشاره نکرده صدور مواد مخدر به کلّ دنیاست می‌گید نه صبر کنید تا ببینید
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 18:02
baran828 - تهران - ایران
صادرات نفت خود بخود قطع خواهد شد برنامه نمیخواد.
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 18:05
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
آخه مزدور ولایت فجیع رهبری یک چیزی بگو که بگنجه.عبدالله.
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 18:07
hankooksaram - تهران - ایران
قیافش به همه چی میخوره بجز وزیر نفت که کلیدی ترین وزارت ایرانه. رییس قرارگاه خاتم النبیا با اون ثروت کاذبی که داره ایرانو چپاول کردند.حالا رییس نفت شده.
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 18:12
شنقول - ساتهمپتون - انگلیس
بشین بابا یقلبی نشسته ، حال آدم از قیافش بهم می‌خوره چه برسه به این که بشینه چرندیاتشو گوش کنه !
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 17:51
kutol - ارومیه - ایران
دیگه دارن قاطی‌ می‌کنن....همین روزاست که بگن علی‌ گدا تیما رستان تشریف دارن..خوب دیونه اگر تحریم‌ها تشدید شود که خودش اتومات قطع میشه...خوب هدف غرب هم همینه دیگه..آهان شما آشغالها می‌‌خوهید پیش دستی کنید:-))))))))))))))) بابا واقعا جوک هستید:-))))))))))
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 18:05
mullahouto - لوس انجلس - آمریکا
بعد از .. کی‌ میخورید؟ بعد از اینکه اوباما دوباره انتخاب شد تحریم سخت بهت نشون میده
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 18:24
احتراز - دورف - آلمان
بین اول کسی‌ ازتون می‌خره ، بعدش ز‌ر بزن
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 18:54
so_real - زنجان - ایران
آخه مجید جان غرب هم همینو می‌خواد دیگه !!!! این چه حرفی‌ هستش میزانی‌ اقایی وزیر؟؟؟ ببین مملکتی داریم این هم وزیرش.
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 18:59
mees3003 - شیکاگو - آمریکا
اینا که مشکلی‌ ندارند. حقوق میلیاردی دارن. این مردم عادی هستن که زیر بار فشار کمرشون می‌شکنه. اینا هدفشون هم اینه که ایران رو به دوران قبل از پهلوی برگردونن و دامن پای مردان و نقاب‌ رو صورت زنان بزارن. دقیقا مثل افغانستان.
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 19:01
مانفرد - ایران - ایران
زرشک....خودتی رستم
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 19:04
massoudoslo - اسلو - نروژ
کنسر سیوم خصوصی یعنی برادران قاچاقچی سپاه !!! مشتی ابله و گدایان نو کیسه میخاهند ادای آدم های بلد را در بیاورند . اقتصاد ایران فرسوده و نابود شده و تورم و گرانی و خطر شورش مردم فقیر ایران نتیجه این تحریمات است . مگر علی خامنه ایی را نمیبینید که داده شلوارش و پشت عبایش را بشورند !!!؟
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 19:26
datis - سن دیگو - امریکا
اگه تحریمها شدید شد شما ریشتو بزن، یه کلاه گیسم بذار ، دامن قرمزم بپوش مثل خانم قشنگا برو زیر آبای رهبر، فقرو بدبختی پدر مردمو درآورده، جوانها همه افسرده میشن، مردم به زودی مینبیرون تو هنوز داری .. می‌خوری حـ... دزد
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 19:27
Bond_James Bond - روتردام - هلند
آقای قاسمی معروف به رستم کیوون کم لطفی در وکنند، اگر کسی از شما نفت نخریده بید چطوری صادرات را قطع وکنید؟ اونوقت پول از کجا وگیرید؟ حتماً پول زور وگیرید.
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 19:38
be_pa_khaste - هارلم - هلند
آقا گوریل لطفا شفاف حرف بزن منظورت از ما کیه ؟ خودتو رهبرت یا مردم .تو که با هیچی‌ مشکل نداری از بس چربی‌ زیر پستت
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 19:57
Azadikhah - تكسل - هلند
اگر مرد هستی همین امروز کل صادرات نفت رو قطع کن . اما هیچکدومتون مرد هم نیستین!شما همینجوری دارید له له میزنید که نفت بی صاحب رو بفروشین و پولش رو خرج دزدی ها وخیانت هاتون به این مملکت کنید، حالا چه جوری لاف میزنی که اله میکنیم بله میکنیم ، اگه همین یک زره نفت قاچاقی رو هم نفروشین, خرج این مفت خور های بسیجی و سپاهی رو دیگه کی میده و از کجا تامین میشه . قرار نیست که پولش خرج مردم بیچاره بشه
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 20:22
borzoopersia - بیرمنگهام - انگلستان
ان هم حرف زدن این راس گاو-----> اگر نفت ما را نخرید ما هم نفتمان را نخواهیم فروخت.. آخه اشکول مفنگی یک چیزی بگو که با عقل جور در بیاد. اگر فروش نفت شما کاملا متوقف شود هر دلار به چهل یا پنجاه هزارتومان خواهد رسید. با چه درآمدی میخواهید کشور را بچرخانید؟ شما با آن همه فروش نفت مشکل کشور داری داشتید وای به روزی که نتوانید اصلا نفت بفروشید.
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 20:24
mohammad.avaz - تهران - ایران
برو گمشو مرتیکه چقالو همینجوریش ۲لیتر ازتون نفت می‌خرن ر.. توی کشور اگه همین هم قطعش کنند باید به مردم کشور نون خشک بدین و خدتون ندارین دیگه از کجا دزدی کنید
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 20:33
mortimer - اصفهان - ایران
خود تحریم سازی.آورین؛آورین.
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 20:40
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
خداییش من تو کف این همه هوش و خلاقیتم ! باور کردنی نیست کسی با این همه هوش و استعداد در کشور ما وجود داشته و غربیهای جهان خوار تا حالا ندزدیدنش! خداکنه بدزدنش
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 20:01
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
به این میگن احمق سوپر دو لوکس اسلامی! اولا 20 میلیون بشکه نفت در 4 ماه یعنی ماهی 5 میلیون بشکه و روزی 100 هزار بشکه توسط بخش خصوصی صادر شده که بعنی هیچ برای اینکه میران تولید نفت را بر حسب میلیون بشکه در روز می سنجند! با این حساب بخش دولتی و خصوصی در مجموع به زحمت یک میلیون در روز صادر میکنند که بیشتر آن قاچاقی است و با پرچم تانزانیا روی آبهای آزاد و زیر قیمت بازار فروش میرود! این میزان فروش تکافوی پرداختهای ریالی و مراودات داخلی را نمیدهد! من توصیه میکنم امروز را به فردا نیاندازید و حتما این تهدید را عملی کنید. با اینکار توی مغز خودتان شلیک میکنید و آب از آب تکان نمیخورد و ملت ایران زودتر از دست این اسلام خلاص میشود. عربستان تکانی به خود بدهد دو میلیون بشکه اضافی روانه بازار میکند. این مخبطان اسلامی فکر میکنند دنیا به این یک میلیون بشکه نفت روزانه اینها وابسته است!
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 19:50
ali1111 - تهران - ایران
همین الان دارین با صد تا بازی ، شبانه با پرچم متعلق به کشورهای دیگه نفت جابجا می‌کنید به پایین‌ترین نرخ تازه جایش هم بنجل تحویل می‌گیرید..دیگه حکومت حرفی‌ برا گفتن ندارد...(قمار باز پس‌از باخت اگر نگه به...دیگه می‌ترکه.)
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 21:45
دل سوخته - اریزونا - امریکا
آشغال ساندیس خور نفت رو ازتون نمیخزن نه شما صدور نفت رو قطع میکنید
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 21:51
Caroline - تهران - ایران
اگه قطع کردى پس از کجا میخواى دزدى کنى؟؟؟؟؟
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 22:32
shadan shirin sokhan - هایدلبرگ - آلمان
( ! )-- دوستان باور کنید از حرف ایشان روده بور شدم از خنده !!،،،، چون تحریم‌های جدیدی که اتحادیه اروپا به تصویب رسانده است قطع کامل خرید گاز و نفت از ایران است و قرار است بزودی اعمال بشود که دیگر هیچ کشور اروپایی گاز و نفت از ایران نخردا !!،،،،، و حالا این آقای گوریل انگوری برای اینکه آبرویشان نرود و جلوی ملت ایران سرافکنده نشوند دارد می‌گوید ؛ اگر تحریم‌ها تشدید شود صادرات نفت را قطع می‌کنیم !;, یکی‌ نیست به این بوزینه بگوید ، مرتیکه خرفت ، زمانی‌ که آنها خرید نفت و گاز ایران را کلأ تحریم کنند و نخرند شما که دیگر مشتری یا به عبارت خریداری نداری که بخواهی صادرات نفت را قطع کنی‌ ؟؟!!!،،، هر چند که اینها خودشان هم میدانند ولی‌ به قول خودشان حرف‌هایشان فقط برای مصرف داخلی است !، یعنی اینها فکر میکنند که مردم ایران یک مشت گوسفندانی هستند که هیچی‌ حالیشون نیست !!،، آیا براستی این‌گونه است ؟!
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 23:52
m4ssod - لندن - انگلستان
تا چند وقت دیگه میگن اگه غربی‌ها هی تهدید به حمله کنن خودمون زودتر مرکز اتمی‌ خودمون را بمب باران می‌کنیم تا تو دهنی بهشون بزنیم!
‌چهارشنبه 3 آبان 1391 - 00:06
Omidvaran - نورکل - امریکا
****************بد و ن شر ح ***********. میگن اگر عقرب دریک حلقه اتش گیر بیفته وراه فرار نداشته باشه با نیش خودش سرش رو نیش میزنه و خودشو میکشه ........
‌چهارشنبه 3 آبان 1391 - 06:57
paya55 - چیچست - ایران
احمدی نژاد بوزینه برای کشف این گوریل ماقبل تاریخ چقدر زحمت کشیده!!
‌چهارشنبه 3 آبان 1391 - 09:52
shahab46 - هانوفر - المان
دیگه کدام صادرات یابو مثل این که تو باغ نیستی‌ نمیدونی‌ صادرات به ۷۰۰ ۸۰۰ هزارتا هم نمیرسه
‌چهارشنبه 3 آبان 1391 - 10:26
اسی777 - نیوکاسل - انگلستان
بابا اینا دیگه آخر عقل کلّ هستند.
‌چهارشنبه 3 آبان 1391 - 11:32
Dead or Alive - تهران - ایران
مثل اینه که بگی اگه نزنی تو گوشم، خودم میزنم تو گوش خودم. این مردک یا دیوونس یا ملت رو دیونه فرض کرده
‌چهارشنبه 3 آبان 1391 - 13:03
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.