قلعه نویی:۱میلیون و ۲۰۰ هزار ساعت را در سکوهای آزادی نسوزانیم

امیر قلعه نویی در گفت و گویی صریح با خبرآنلاین لب به انتقاد از شرایط اقتصادی استقلال می گشاید.

استقلال در پایان هفته دوازدهم لیگ برتر فقط 2 امتیاز از تیم صدرنشین کمتر دارد و این در حالی است که یک بازی هم کمتر انجام داده است.تیم امیر قلعه نویی از ابتدای لیگ با مشکلات زیادی از جمله مشکلات مالی،مصدومیت بازیکنان و تعطیلات لیگ مواجه شد و خودش معتقد است که این مشکلات در روند تیمش تاثیر منفی گذاشت.با این حال او امیدوار است که در این فصل با استقلال به قهرمانی برسد.قلعه نویی در مورد شرایط استقلال،مشکلات این تیم،وضعیت تیم ملی و مسائل مختلف به خبرآنلاین حرف زد و به سوالات پاسخ داد.

مهمترین موضوعی که در مورد استقلال می توان در موردش حرف زد،مسائل مالی است که این موضوع امسال شما را اذیت کرد.درست است؟

هر چند مشکلات تا حدود کمی حل شد ولی طبیعی است که مسائل مالی آزاردهنده است.البته تیم من در بازی با صبا شکل خودش را به دست آورده بود ولی شما این بازی را با بازی مقابل تراکتورسازی مقایسه کنید و ببینید چقدر فرق داشت.شما بینید که تیم های بزرگی مثل بارسلونا و رئال مادرید معمولا در طول فصل با 14 یا 15 بازیکن بازی می کنند و تیم هایشان یک بالانس مشخص دارند ولی در فوتبال ایران همیشه مسائلی به وجود می آید که مجبور می شویم با مشکلات متعدد کنار بیاییم.

گویا این اواخر به ترکیب اصلی تان رسیده بودید،درست است؟

تقریبا همینطور است ولی دیدید که شرایط چگونه به ضرر ما تغییر کرد.توزی و جانواریو رفتند،نکونام مصدوم شد و خسرو حیدری هم فقط اسمش در زمین مسابقه بود و قسمتی از مشکلات ما هم به تیم ملی مربوط می شود.شما دیدید که 4 بازیکن ثابت ما در ترکیب ثابت تیم ملی بودند و در شهرستان هم بازی داشتیم ولی متاسفانه بازی ما یک روز زودتر از بازی پرسپولیس برگزار شد.چه ایرادی داشت که پرسپولیس آن هم در شرایطی که در تهران بازی می کرد،شنبه به میدان می رفت و ما که باید به تبریز می رفتیم یک روز دیرتر بازی می کردیم.این مسائل وقتی پشت سر هم قرار می گیرد مشکلات زیادی ایجاد می شود،از طرفی اگر مشکلات مالی زودتر حل می شد الان تیم ما وضعیت بهتری داشت و جانواریو و توزی هم نمی رفتند.

شما از جانواریو و توزی بابت ترک تمرینات استقلال ناراحتید؟

به هر حال آنها بازیکن خارجی هستند و حرفه ای فکر می کنند.شاید من بتوانم به امیرحسین صادقی یا سیاوش اکبرپور تشر بزنم و بگویم که تحمل کنند ولی بازیکنان خارجی شرایط خاص خودشان را دارند.جانواریو در این دو سه سال در سپاهان بازی کرده که همه چیز درست حسابی بوده و تشکیلات این باشگاه حرفه ای بوده است.او قرار بود 5 روز در خانه یکی از مربیان زندگی کند ولی به دلیل مشکلات مالی این 5 روز تبدیل به دو ماه و نیم شده است.

در این شرایط قبول دارید که نقش مدیرعامل برای حل مشکلات مالی تعیین کننده است؟

فتح الله زاده تا جایی که می تواند تلاش می کند ولی مشکل اصلی، سیستم غلطی است که در فوتبال ایران حاکم است،خصوصا سیستم اداره دو باشگاه استقلال و پرسپولیس. اکثر تیم های ایران دولتی اداره می شوند و اول و آخر دولت باید به آنها پول بدهند ولی چرا نباید این سیستم پول دادن و هزینه کردن درست و به موقع باشد؟چرا نباید یک سازمان دهی و راهکار مناسب را در نظر بگیرند،من نباید اینطور حرف بزنم ولی چرا استقلال و پرسپولیس باید کاسه گدایی در دست بگیرند؟در فوتبال امروز دنیا کسب درآمد یک شاخصه مهم است و من زمانی که به لورکوزن رفتم این موضوع را به خوبی دیدم.بحث اصلی حق پخش تلویزیونی مسابقات است که در ایران اصلا رعایت نمی شود در ضمن استقلال و پرسپولیس آنقدر پتانسیل و بزرگی دارند که می توان از طریق اسپانسر،فروش محصولات باشگاه و طرح های دیگر درآمدزایی کرد.البته مشکل این است که نه دیدگاه درست وجود دارد نه برنامه ریزی،خیلی خلاصه باید بگویم که همه چیز این فوتبال به هم می آیند.

شما مدتی پیش از عباسی وزیر ورزش به شدت انتقاد کردید و مثل اینکه خیلی ناراحت بودید؟

من هیچ وقت عادت ندارم حرفم را بخورم و الان هم باید از او تشکر کنم که به حرف ها و مشکلاتی که داشتیم اهمیت داد.من تعجب می کنم چرا آقایان نماینده های مجلس دنبال استیضاح کردن او بودند این در حالی است که ما در المپیک و پارالمپیک بهترین نتایج تاریخ را گرفتیم.در ضمن من باید یک موضوع دیگر راه هم بگویم.سوال من از نماینده های مجلس این است که آیا مشکل ورزش مملکت ما همین 12 میلیاردی است که قرار است به پرسپولیس و استقلال بدهند؟واقعا آنها چرا باید چنین برخوردی داشته باشند،متاسفانه تعداد زیادی از نماینده های مجلس دنبال تخریب فوتبال هستند و اکثر آنها نه دید فوتبالی دارند نه دید کارشناسی.آیا آنها می دانند که استقلال و پرسپولیس چقدر فضا سازی می کنند و چگونه می توانند سرویس بدهند.من خودم در شهرداری کار مدیریتی انجام دادم و خیلی خوب می دانم استقلال و پرسپولیس چه پتانسیلی دارند.

آیا زمانی که بحث مشکلات مالی مطرح بود،خودتان هم پول نگرفته بودید؟

من اگر مشکلی هم باشد 4 تا رفیق دارم که کارم را راه بیندازند ولی بازیکنان شرایط شان فرق می کند.جانواریو به خاطر من این همه صبر کرد و توزی هم که گفته دیگر نمی آید.از طرفی بازی های تیم ملی و مشکلات ما هم جای خودش را دارد.

این درست که در بازی با تراکتور مشکلاتی داشتید ولی قبول دارید که بد بازی کردید؟

بله،ما خوب نبودیم.حتی شاید در بعضی بازی های شرایط طوری باشد که فقط این بازیکنان را در اختیار داشته باشیم پس نباید ضعیف بازی کنیم.البته ما در نیمه دوم فرصت هایی داشتیم و منوچهری هم چند موقعیت خوب را از دست داد.ما در اوج فشاری که روی دروازه تراکتور وارد کردیم گل دوم را خوردیم ولی معتقدم این گل آفساید بود و حرفی در آن باقی نمی ماند.باز هم می گویم که فوتبال با این شیوه ای که استقلال و پرسپولیس اداره می شوند فایده ندارد.در فوتبال ایران سپاهان می تواند یک الگوی مناسب برای باشگاه داری باشد و جالب اینجا است که مجلس شورای اسلامی استقلال و پرسپولیس را جزو شرکت های سودده قرار داده در حالی که این دو باشگاه اصلا درآمدزایی ندارند و مجلس چیزی گفته که کاملا برعکس است.من سال های زیادی در استقلال بودم ولی امسال واقعا سال عجیبی بود.

مثل اینکه حتی قرار بود استعفا بدهید؟

وقتی مشکلات وجود داشته باشد کار سخت می شود ولی ما این مجموعه را راحت درست نکردیم که آن را راحت از دست بدهیم.من معتقدم این هفته هم سازمان لیگ کم لطفی کرد و چه ایرادی داشت که بازی ما یک روز دیرتر انجام می شد،چرا پرسپولیس که در تهران بود یک روز دیرتر از ما بازی کرد؟

فکر می کنید امسال مدعی اول باشید؟

به امید خدا تلاش می کنیم تا قهرمان شویم ولی من می خواهم که نحوه نگاه به استقلال و پرسپولیس باید تغییر کند.متاسفانه بعضی از نماینده های ورزش اطلاعات کافی از ورزش ندارند و این در حالی است که باید به این دو باشگاه بزرگ به سورت فرصتی نگاه شود نه به صورت تهدیدی.شما دیدید که برای بازی تیم ملی یا استقلال و پرسپولیس چقدر تماشاگر به استادیوم آمد و با حضور در استادیوم از خیلی آسیب های اجتماعی جلوگیری می شود.من دو شب پبش بازی الغرافه را در لیگ قطر می دیدیم،آنها تیم مطرحی در آسیا هستند ولی تماشاگران ایم تیم را می توانستم از تلویزیون بشمارم.آیا آقایان می خواهند استقلال و پرسپولیس به این روز بیفتند؟در همین بازی های حساس تماشاگران حداقل 6 ساعت وقت می گذارند به استادیوم بیایند و بعد به خانه برگردند.البته با آمدن به استادیوم 6 ساعت هم از آسیب های جامعه دور هستند و شما این 12 ساعت را در 100 هزار ضرب کنید که می شود یک میلیون و دویست هزار ساعت.واقعا تلویزیون چقدر باید هزینه کند که بتواند چنین زمانی را برای سرگرمی جوانها پُر کند؟من اگر در این مملکت کاره ای بودم برای استقلال و پرسپولیس 100 میلیارد بودجه در نظر می گرفتم.

در نیم فصل می گویند قرار است یکی دو بازیکن خود را با پرسپولیس معاوضه کنید؟

شما اجازه بدهید که نیم فصل برسد و با بررسی نقاط ضعف و قوت تیم تصمیم بگیریم.

قبول دارید مهاجمان استقلال از لحاظ آمار گلزنی عملکرد خوبی نداشته اند؟

بله،قبول دارم ولی در فوتبال ساختار از همه چیز مهمتر است و امکان دارد که مدافع هم گل بزند که در بازی پرسپولیس و راه آهن سید جلال حسینی گل زد.

در یک مقطع از اتفاقاتی که روی سکوها افتاد ناراحت بودید ولی مثل اینکه الان اوضاع کمی تغییر کرده است؟

من واقعا از برخی تماشاگران استقلال دلخور هستم.من پایم در استقلال خراب شد و همین 25 تکه استخوان که از زانویم درآمد مربوط به همان زمانی است که برای استقلال بازی می کردم.آیا این درست است که برخی روی سکوها چیزهای دیگری بگویند که فقط می تواند آرامش را از استقلال دور کند؟

کمی هم در مورد تیم ملی صحبت کنید.بازی با کره جنوبی را دیدید؟

من بعد از عمل جراحی دوم که روی پایم انجام دادم تازه به هوش آمده بودم که بازی ایران و کره انجام می شد.به نظر من تیم ملی در این بازی ها یک چیز خوب دارد و آن هم شانس است.در یک تورنمنت شانس بسیار مهم است ولی در لیگ شانس نمی تواند به اندازه تورنمنت کوتاه مدت تاثیرگذار باشد.به عقیده اکثر کارشناسان در بازی با کره مستحق برد نبودیم و اگر توپ های کره در نیمه اول تبدیل به گل می شد همه چیز تغییر می کرد ولی فوتبال ما به این برد نیاز داشت.با این حال باید بگویم که ایران از لحاظ فنی به کره باخت در ضمن تیم ملی در این بازی یک موقعیت 20 درصدی هم جلوی کره نداشت.از طرفی ما لیگ را مدام تعطیل می کنیم،این درست است که منافع ملی در اولویت است ولی این اصلا درست نیست که تعطیلی لیگ تبدیل به یک اپیدمی شود.الان هم اگر بخواهم حرف بیشتری بزنم خیلی ها شروع می کنند تا قلعه نویی را تخریب کنند چون دوست ندارند واقعیت ها را بگویم.

از گلزنی نکونام هم خوشحال شدید نه؟

خوشحالم که این بچه بعد از این همه انتقاد بالاخره حق خودش را خرید و ثابت کرد خیلی از انتقادها درست نبوده است.

+84
رأی دهید
-36

taraz7252 - کرج - ایران
عجب نون به نرخ روز خوری هستی‌ تو
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 16:58
baran828 - تهران - ایران
خیلی ازش خوشم میاد .همه ی حرفات درسته امیرخان .
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 18:09
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
.. نماینده های مجلس دنبال تخریب فوتبال هستند و اکثر آنها نه دید فوتبالی دارند نه دید کارشناسی .. !!! آقای قلعه نوعی از یک مشت انگل اجتماع که جیره خور سد علی گدا توی به اصطلاح مجلس ایران هستند توقع کارشناسی داره؟!!! خوبه تا حالا پروفسور روانی زاده از مضرات ورزش فوتبال چیزی نگفتند وگرنه بجای فوتبال باید شتر سواری یاد میگرفتیم!!!
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 18:45
gara bag - ریس ویک - هلند
معلوم است که نان را به نرخ روز میخوره. به تراکتور گفت با شما سفید امضا می‌کنم ولی‌ رفت مرخصی دیگه نیامد. من میگم تا حالا کسی‌ دیده که قلعه نوعی بره سراغ یک تیم میان جدولی‌ یا پائینتر؟ همیشه میره تیمهای با مایه. خودش هم که بازیی ملی‌ چندانی نداره ۴ یا ۵ تا. خلاصه مرد به اکبر آوتی میگن، یا یاوری. یا ابراهیمزاده. خلاصه مربیانی هم هستند که با ۴ تا جوان می‌رن اون بلاها. نه پول دارند نه امکانات و نه بازیکن مشهور. ولی‌ این اقا ۶ تا بازیکن داره هر جا بره با خودش میبره،هم دلالی می‌کنه و هم به تیم خودش کمک می‌کنه. اگر مرد است برود گهر را تحویل بگیرد.
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 23:09
soheil rad - بابل - ايران
gara bag - ریس ویک - هلند از کامنت شما این طور برداشت میکنیم مورینیو اصلا مربی نیست چون تا حالا با یک تیم گمنام کار نکرده اگه واقعا مربی بود میرفت مثلا اوساسونا یا چه میدونم لچه یا مثلا گواردیولا اصلا از مربیگری چیزی بارش نیست واسه اینکه تو تیمهای ضعیف کار نکرده یا مثلا فرگوسن یا ونگر اصلا شما میدونی فوتبال یعنی چی؟ کار کردن با ستاره ها و بازیکنان مشهور و معروف و ملی پوش هنریه که تو وجود هر مربی نیست محض اطلاع شما مربیانی بودن مثل ذوالفقار نسب یا فیروز کریمی که در استقلال اصلا حرفی برای گفتن نداشتن اما تو تیمهای دیگه بهترین نتایج رو گرفتن قلعه نوعی هنر مربیگریش اینه که با ستاره های فوتبال کار کنه و نتیجه بگیره همونجور که به قول شما یاوری یا میثاقیان هنرشون اینه که تو تیمهای گمنام بهتر نتیجه بگیرن چه بسا اگه اونها هم بیان تو تیمهای بزرگ از امثال کریمی و ذوالفقار نسب بیشتر افتضاح بالا بیارن اینو بفهم
‌چهارشنبه 3 آبان 1391 - 16:16
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.