بلومبرگ:نفتکش‌های ایرانی بدون اجازه تانزانیا از پرچم آن استفاده می‌کنند

خبرگزاری بلومبرگ روز دوشنبه، اول آبان ماه، گزارش داده است که کشتی های ایرانی عمدا پرچم ایالت نیمه خودمختار زنگبار تانزانیا را به جای پرچم ایران بر عرشه کشتی ها نشان می دهند، در حالی که هیچ تانکر نفتی ایرانی در این کشور آفریقای شرقی به ثبت نرسیده است.
 
این گزارش می افزاید که داده های شرکت اطلاعات کشتیرانی «آی اچ اس» که مقر آن در ایالت کلرادوی آمریکا است، ۱۴ نفتکش ایرانی که قبلا در جزیره «توالو» در اقیانوس آرام به ثبت رسیده بودند، از ۲۴ سپتامبر تا ۱۳ اکتبر نام کشتی ها را تغییر داده و پرچم زنگبار تانزانیا را بر عرشه خود افراشته اند.
 
با این حال، عبدالله کومبو، مدیر برنامه ریزی، سیاست و تحقیقات وزارت زیرساخت و ارتباطات تانزانیا ۱۵ اکتبر به بلومبرگ گفته است که «این کار ایرانی ها باید اشتباه باشد، چراکه سازمان ثبت کشتی ها در تانزانیا مجوز نصب پرجم این کشور به نفتکش های ایرانی را نداده است».
 
زنگبار، ایالت نیمه خودمختار تانزانیا ۱۰ اکتبر اعلام کرده بود که ثبت کشتی های ایرانی را متوقف خواهد کرد و کشور توالو نیز شش روز بعد تصمیم به اقدام مشابهی گرفت.
 
بعد از اجرای دور اخیر تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران که علاوه بر قطع واردات نفت ایران، صدور بیمه نامه توسط شرکت های اروپایی به کشتیهای حامل نفت ایران را نیز ممنوع کرده بود، گزارش‌ها حاکی است که جمهوری اسلامی با تغییر نام، پرچم و اطلاعات شماری از نفتکش‌های خود، این تحریم‌ها را دور می‌زند.
 
تغییر پرچم نفتکش، به ایران کمک می‌دهد در پوشش نام کشوری دیگر، تاحدی‌ تحریم‌های بیمه‌ای و فروش نفت را دور بزند. هم اکنون ۹۵ درصد از پوشش بیمه کشتیهای جهان توسط شرکتهای اروپایی انجام می گیرد.
 
بلومبرگ می نویسد که ۱۴ کشتی یاد شده در مالکیت شرکت ملی نفتکش ایران هستند.
 
این گزارش می افزاید که مسیر ۹ نفتکش یاد شده به کشورهای آسیایی است، یکی از آنها به طرف دریای مدیترانه و مسیر ترکیه در حال حرکت است و بقیه در حال وارد شدن به خلیج فارس هستند.
 
بر اساس این گزارش بدنه ۹ نفتکش از میان آنها، تا حد زیادی در آب فرو رفته است که نشان می دهد حامل محموله نفتی است. ۱۱ نفتکش از نوع سوپرتانکر هستند که هر یک قابلیت حمل دو میلیون بشکه را دارند.
 
داده های «آی اچ اس» نشان می دهد که قبل از اعمال دور جدید تحریم های اتحادیه اروپا، شرکت ملی نفتکش ایران حداقل ده نفتکش را در تانزانیا به ثبت رسانده بود.
 
آقای کومبو به خبرگزاری بلومبرگ گفته است که آن نفتکش ها دیگر در ثبت کشور تازانیا نیستند و کشتی جدیدی از ایران نیز تاکنون به ثبت این کشور نرسیده است.
 
بر اساس گزارش ها، صادرات نفت ایران در اثر تحریم های یکجانبه آمریکا و اتحادیه اروپا نسبت به سال گذشته که روزانه بالغ بر دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه بود، بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است.

+45
رأی دهید
-51

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.