سردار سلیمانی: راهیان نور دانش‌آموزی داوطلبانه است

سردار سلیمانی گفت: با توجه به اعزام سالانه بیش از ده میلیون بسیجی در اردوهای راهیان نور، سازندگی، علمی و ... سختگیرانه‌ترین ضوابط در خصوص سلامت افراد و ایمنی کاروان‌ها اجرا می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بسیج، سردار یعقوب سلیمانی دبیر قرارگاه مرکزی راهیان نور در کشور، با تسلیت مجدد جان باختن 26 نفر از دانش آموزان، معلمان و بسیجیان زائر سرزمین های نور گفت: بدون شک بزرگی این فاجعه اسفبار به اندازه ای است که نمی توان به سادگی از کنار آن گذشت و لازم است با بازرسی موشکافانه و بدون اغماض بررسی های عمیق در مورد علل و عوامل آن صورت گیرد و با عبرت‌گیری از کاستی‌های محتمل از تکرار آن جلوگیری شود.

سردار سلیمانی قضاوت های غلط و جوسازی‌های عجولانه رسانه‌های بیگانه و انتشار آن توسط برخی افراد را رد کرده و تصریح کرد: ما در انتظار بررسی های جامع دستگاه های مسئول از جمله نیروی انتظامی و دستگاه قضایی هستیم و رسانه های استعماری و کسانی را که قصد بازی با احساسات مردم برای کسب محبوبیت دارند از این اقدام کودکانه بر حذر می داریم.

وی با اشاره به قانونی بودن اعزام دانش آموزان به راهیان نور عنوان کرد: این اردوها به صورت کاملا داوطلبانه بوده و بر اساس یک فرایند کاملا قانونی بر اساس تفاهم نامه و ابلاغیه مشترک وزارت آموزش و پرورش و بسیج برگزار می شود و کلیه دانش آموزان با رضایت نامه والدین حضور می یابند لذا اجباری بودن آن گفتاری دروغ و بیانی بی اساس و ناجوانمردانه است.

وی با اشاره به اعزام سالانه بیش از ده میلیون نفر در اردوهای راهیان نور، سازندگی، علمی، زیارتی، سیاحتی و رزمی بسیج اظهار داشت: با توجه به شرکت بالای جوانان و نوجوانان در این اردوها ضوابط بسیار سختگیرانه ای در خصوص سلامت افراد و ایمنی کاروان ها ابلاغ شده و به صورت دقیق اجرا و نظارت می‌شود که در خصوص اردوی راهیان نور دانش آموزی نیز دستورالعملی 29 صفحه ای با پیوست 21 صفحه ای مربوط به اقدامات ایمنی اجرا می شود.

دبیر قرارگاه مرکزی راهیان نور اقدامات ایمنی کاروان های دانش آموزی را یادآور شده و در خصوص کاروان سانحه دیده خاطرنشان کرد: خودروی فوق به لحاظ فنی کاملا سالم و مناسب بوده و طبق ضوابط دارای دو راننده مجرب که راننده فوت شده تجربه 15 سال رانندگی پایه یک داشته است و قبل از حرکت نیز علاوه بر معاینه فنی و انجام توجیهات لازم، تعهد کتبی مبنی بر رعایت نکات ایمنی از رانندگان اخذ شده که مستندات آن موجود است.

وی در ادامه به حضور افسر ناظر و ایمنی اشاره کرده و افزود: معاون ایمنی سپاه بروجن مرحوم سروان رحمان جهان پناه شخصا به عنوان افسر ناظر در اتوبوس فوق حضور داشته و مدیر و معاون مدرسه نیز بر رفتار راننده نظارت لازم را اعمال می کردند که از جان باختگان حادثه هستند. ضمن آنکه در هر اتوبوس نیز علاوه بر این، یک دانش آموز به عنوان پلیس یار در نظر گرفته شده که با داشتن تلفن مسئولین کاروان هرگونه تخلف احتمالی راننده را گزارش و از آن جلوگیری کند که در این اتوبوس نیز مرحوم آذین ایرانپور عهده دار این وظیفه بوده است.

سردار سلیمانی با اشاره به همراهی سرهنگ محمد حسین پور (فرمانده سپاه شهرستان بروجن) و تعدادی از پرسنل سپاه و آموزش و پرورش با کاروان مذکور گفت: ایشان به منظور نظارت و هدایت دقیق کاروان از جمله کنترل سرعت اتوبوس ها و بروز مشکلات احتمالی شخصا در صدر کاروان حضور یافته که این امر نشان دهنده نهایت اهتمام مسئولین مربوط به حفظ ایمنی و سلامت دانش آموزان است.

وی به سوال خبرنگار مبنی بر علت حرکت در ساعت شبانه تصریح کرد: همانگونه که گفته شده برای هر اتوبوس دو راننده مجرب حضور داشته و این کاروان 10 اتوبوسه، در روز حرکت خود را آغاز کرده و طبق برنامه و زمانبندی تعیین شده، سه ساعت پس از غروب بایستی به مقصد خود می رسیده است.

دبیر قرارگاه مرکزی راهیان نور کشور در خصوص بیمه دانش‌آموزان نیز اظهار داشت: طبق ضوابط ابلاغی کلیه دانش آموزان اعزامی به سرزمین های نور از سه مرجع بیمه می شوند که دانش آموزان این اردو نیز از سوی سازمان بسیج مستضعفین، وزارت آموزش و پرورش و شرکت حمل و نقل مربوطه بیمه شده بودند.

سردار سلیمانی با توجه به خبرپراکنی‌های رسانه‌های صهیونیستی و تکرار آن در برخی رسانه‌های دگر اندیش داخلی مبنی بر تعطیلی اردوهای راهیان نور گفت: سالانه بیش از یک هزار نفر در سواحل دریای شمال غرق می شوند ولی کسی شنا کردن در دریا را ممنوع نمی کند و یا در سال گذشته 26 هزار نفر از هموطنانمان در جاده های کشور جان خود را از دست دادند اما کسی مسافرت را تحریم نمی‌کند.

وی استقبال مردم به ویژه جوانان و نوجوانان را از اردوهای راهیان نور بسیار گسترده و مشتاقانه توصیف کرد و افزود: استقبال مردم به گونه‌ای است که در مواقع و مقاطع مختلف، بسیج و سپاه نتوانسته است پاسخگوی حضور مردم در مناطق دفاع مقدس باشند و در بسیاری از دانشگاه ها، مساجد و ... شرکت در اردو با شرط اولین حضور به صورت قرعه کشی افراد انتخاب می شوند.

سردار سلیمانی در پایان با تشکر ویژه از پیام امام خامنه‌ای (مدظله العالی) از روند اقدامات درمانی مجروحین و مصدومین این حادثه نیز ابراز رضایت کرد.

+33
رأی دهید
-111

1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
چرا دورغ میگی‌ پست فطرت سردار سلیمانی تروریست رهبر خامنه‌ای کجا داوطلبانه بوده.خود پست فطرت وزیر آموزش و پرورش ولایت فجیع گفت که اگر هر کسی‌ نره ۱۰ نمره کم می‌شه. آخه کدام استقبال مرده خور اجنبی.
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 01:05
من حرف حساب می زنم - تهران - ایران
تنها آرزو می کنم که این بلا سر خودتون و خونواده هاتون بیاد تا ببینم چیکار میکنید ؟ البته آدم های خودفروخته و جیره خور مثل شما حیوانات انسان نما حاضرید برای مال دنیا و پست و ومقام و خشنودی اون رهبر شیره ای چلاقتون زن و دخترتون را هم دو دستی تقدیم کنید صد رحمت به .... زمان شاه حداقل از خواهر و مادر و دختر خودشون مایه نمی گذاشتند !!!!!
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 01:20
دل سوخته - اریزونا - امریکا
خیلی بی شرف هستین . با راه انداختن کاروان راهیان گور چی رو میخواین ثابت کنید محل بازدید هم که محل جنایات شما هست که خون جوانان واسه براقرار موندن حکومت شماها و سیاست های اشتباه شماهاست . همین جوانانی که جون خودشونو از دست دادن زنده بشن و ببین مملکت رو به ناکجا آباد رسوندین از کار خودشون پشیمون میشن گرچه تموم شهیدان واسه حفظ وطن جونشونو از دست دادن . تنها مسئله مهم واسه شماها دسترسی به قدرت و ثروت هست تموم مردم هم از دست برن واستون مهم نیست
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 01:33
Cater_pillar - اپسالا - سوئد
چه جالب جواب داده. یه چیزی هم بدهکار شدند. اینکه میگن نظامی نباید برای مردم تصمیم بگیره همینه. حالا کی‌ جرات داره بهش بگه،،، لعنتی این همه وقاحت رو از کجات آوردی اینطوری جواب خانواده‌های داغدار رو میدی. به خدا اینا یه چیزی به حـ... گی‌ بدهکارند.
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 02:51
razmandeh - استکهلم - سوئد
من که نمیدونم گناه کشته شدن این دانش آموزان به گردن کیه ؟ ولی هرکسی هست انشالله دست چپش هم چلاق شود !!!!
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 05:39
sama128 - شیراز - ایران
ای خالی بند .
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 09:17
ایران1435 - لامرد - ایران
کاملا درست میگه هیچ کی کسی رو مجبور نمی کنه که بره خود بچه ها درخواست میدن
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 08:42
hamid411 - لس آنجلس - آمریکا
من کاملا موافق فرستادن بسیجی‌‌ها به اردو راهیان نور هستم، منتها به شرطی که گارانتی کنن اتوبوس چپ می‌کنه. فقط نگاه کنید به امر! ۲۶۰۰۰ نفر تو جاده تلف میشن! یعنی‌ چندین برابر این فلسطینی‌ها و لبنانی ها! بابا اینا کی‌ هستن دیگه! اگر خدای وجود داشته باشه باید از خلق موجودی به نام آخوند واقعا شرمنده باشه.
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 09:26
jahanara - لاهتی - فنلاند
سر تا پا دروغ آشغالا من خودم خوب یادمه حتا برای راهپیمائ ما را به زور میبردن می‌گفتن اگه نیاید ۱۰ نمره انضباط کم می‌شه اتوبوس که چه عرض کنم گاری بهتره جادهها افتضاح کلّ مملکت نکبت با رهبر آشغال نظام فاضلابی ملّت هم که بی‌ بخار همینجوری می‌شه دیگه خلایق هر چه لایق
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 09:39
shaboruz - پاریس - فرانسه
داره دروغ میگه به بچه های طفل معصوم گفته بودن اگر نرین(راهیان گور)( راهیان زور) نمره تونو نمیدیم.
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 11:03
baharmazaheri - عجمان - دبي
rahian زوووووووووووور ............ بمیرد که انقدر نحس هستید و دروغگو
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 19:42
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
مرتیکه بی شرف دروغگو.اجباری نیست وهمه داوطلب رفتند که تپه هایه خاکی روتماشا کنن ارواح اون پدرت.
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 20:24
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
ایران۱۴۳۵ - لامرد - ایران . مزدور ولایت فجیح خامنه‌ای خود سران نظام میگن اجباری تو چی‌ میگی‌
‌چهارشنبه 3 آبان 1391 - 02:58
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.