فرانسه: ایران تا سال آینده توانایی تولید سلاح اتمی خواهد داشت

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه

وزیر خارجه فرانسه روز یکشنبه ۳۰ مهر ماه در مصاحبه‌ای با رادیو «اروپای یک» گفته است که کارشناسان هسته‌ای به شکل «غیر قابل تردیدی» اثبات کرده‌اند که ایران در اوائل سال ۲۰۱۳ قادر به تولید سلاح هسته‌ای خواهد بود.

لوران فابیوس در این مصاحبه عنوان کرده که ایران به اندازه کافی‌ از سانتریفوژ هسته‌ای برخوردار است که به آن قابلیت تولید سلاح هسته‌ای تا نیمه اول سال آینده میلادی را بدهد. وزیر خارجه فرانسه در این باره توضیح بیشتری نداده است.

این سخنان درحالی گفته شده که دیپلمات‌های غربی ۲۷ مهرماه گفتند که ایران همچنان در حال افزایش قابلیت غنی سازی اورانیوم در نیروگاه هسته‌ای فردو است.

یوکیو آمانو، دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی‌ نیز گفته که آژانس شاهد ادامه فعالیت در سایت هسته‌ای پارچین بوده است.

لوران فابیوس پیش از این و در جریان شدت گرفتن احتمال حمله نظامی اسرائیل به ایران هشدار داده بود که حمله اسراییل به تاسیسات هسته‌ای ایران ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد.

کشور فرانسه، به همراه آلمان، بریتانیا، چین، روسیه و آمریکا از اعضا گروه ۱+۵ است که در سال جاری تاکنون سه‌ دوره مذاکرات ناموفق در مورد پرونده هسته‌ای با ایران برگزار کرده است.

فرانسه همچنین در کنار آلمان و بریتانیا، جزو سه‌ کشوری است که پیشنهاد تحریم‌های اقتصادی جدید اتحادیه اروپا علیه ایران در حوزه‌های انرژی و مالی‌ را که هفته پیش به تصویب رسید، عنوان کردند.

بر اساس این تحریم‌ها، محدودیت‌های معاملات مالی‌ بانک‌های اروپایی‌ با بانک مرکزی ایران تشدید می‌شوند و شرکت‌های مرتبط با صنعت نفت و گاز ایران، از جمله شرکت ملی‌ نفت ایران مورد تحریم قرار می‌گیرند.

برخی‌ کالاهای دارای کاربرد صنعتی مانند گرافیت، انواع آهن و کالاهای مورد استفاده در ساخت کشتی نیز در لیست تحریم‌های جدید قرار دارند.

تحریم نفت آمریکا و اتحادیه اروپا هم اکنون باعث کاهش صادرات نفت ایران و رکود بی‌‌سابقه ارزش ریال شده است.

این تحریم‌های شدید به دنبال شکست آخرین دوره مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ در اواخر ماه خرداد در مسکو، اعمال شدند.

به دنبال شکست این مذاکرت، مقامات اسرائیل نیز به شکل صریح‌تری از امکان حمله به تأسیسات هسته ایران صحبت کردند و در همین راستا بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل خواستار اتخاذ خط قرمز علیه برنامه هسته‌ای ایران شد.

کشور‌های غربی تا کنون این خواسته اسرائیل را عملی‌ نکرد‌ه‌اند، و در عوض به تشدید تحریم‌های اقتصادی روی آورده‌اند.

در همین حال کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه، ۲۴ مهر در حاشیه نشست وزرای خارجه اروپا در لوکزامبورگ ابراز امیدواری کرد که گفت‌و‌گوهای ایران و گروه ۱+۵ در رابطه با مناقشه هسته‌ای ایران به زودی از سر گرفته شوند.

اسرائیل که تنها کشور دارای سلاح هسته‌ای در خاور‌میانه به شمار می‌‌رود، بارها عنوان کرده که ایران دارای قابلیت تولید سلاح هسته‌ای را یک تهدید موجودیتی می‌داند. این در حالی‌ است که کشور‌های غربی تا‌کنون صرفا خواهان عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شده‌اند.

در عین حال ایران اتهام کشور‌های غربی در مورد ترغیب سلاح هسته‌ای را تکذیب و تأکید کرده برنامه هسته‌ای این کشور با هدف تامین سوخت طراحی شده است.

+63
رأی دهید
-21

shahkoh - پاوه - ایران
اسرائیل چند تا کلاهک هسته ای داره ؟. به چندتا کشور حمله کرد و کسی جرات نکرد فریاد بزنه ؟. آیا پیمان ان پی تی رو قبول کرده ؟ کسی جرات داره از تاسیسات شیمیایی و هسته ای وبیولوژیکی اون بازدید کنه ؟. کسی هست که جرات کنه و به اسرائیل بگه چرا این همه جنایت بشری انجام می دی ؟ . بابا به خدا . خودتون هستید .تاریخ نشون داد که به عراق هم این تهمتها رو زدید و حمله کردید و نابود و تاراج کردید ... در آخر معلوم شد که عراق هیچی نداشت ... بازم میگم در سایه تجربیات و تاریخ الان نوادگان شنگول و منگول می دونند که گرگه دوسته یا دشمن ؟!!!
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 00:25
Omidvaran - نورکل - امریکا
ادعای این وزیر خارجه ابکی است وبرای ایجاد فشار بیشتر به ایران ودرواقع مردم ایران است - ایران تا تولید سلاح فاصله بیش از 3 سال دارد - حتی برای غنی سازی تادرجه مطلوب قابل استفاده درسلاح هم فاصله زیاد دارد - بنابراین این ادعاها هدفی جز فشار بیشتر بمردم ما هدف دیگری ندارد
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 06:11
emad12 - ونکوور - کانادا
م-----------------------------------------رگ بر اسرایل
‌چهارشنبه 3 آبان 1391 - 07:01
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.