افزایش ۲۰ درصدی ابتلا به اچ‌آی‌وی-ایدز از طریق روابط جنسی در ایران

به گفته کارشناسان بهترین راه برای مقابله با ایدز پیشگیری است

عباس صداقت، رئیس اداره ایدر وزرات بهداشت و درمان ایران امروز (دوشنبه اول آبان‌ماه) در حاشیه اولین کنگره بین المللی تحقیقات ایدز اعلام کرد: "ابتلا به اچی‌آی‌وی- ایدز از طریق روابط جنسی در ایران ۲۰ درصد افزایش یافته است."

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای صداقت با اشاره به اینکه ابتلا از راه اعتیاد تزریقی همچنان نخستین راه ابتلا به ا‌چ‌آی‌‌وی در ایران است، گفت: "شواهدی در دست است که نشان می‌دهد این الگو در حال تغییر بوده و موارد ابتلا به اچ‌آی‌وی از طریق روابط جنسی رو به افزایش است."

به گفته رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت تخمین زده می‌شود که ۹۳ هزار نفر در ایران مبتلا به اچ‌آی‌وی باشند که ۷۰ هزار نفر از آنها از ابتلایشان به بیماری آگاه نیستند.

در ادامه این کنفرانس مینو محرز، رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران نیز با ارائه آماری نسبت به ابتلا کودکان کار و خیابان، زندانیان و زنان روسپی در ایران گفت: " ۴ تا ۵ درصد از کودکان کار و خیابان و ۶ درصد از زنان روسپی مبتلا به ایدز هستند."

مسئولان وزارت بهداشت پیشتر اعلام کردند که حدود ۴۶ درصد از مبتلایان به اچ‌آی‌وی-ایدز در ایران در میان گروه سنی ۲۳ تا ۲۵ سال هستند که بیشترین گروه سنی مبتلا به این بیماری را تشکیل می‌دهند.

اداره کنترل ایدز مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ایران در اوایل خردادماه سالجاری آخرین آمار مبتلایان به ایدز و افراد اچ‌آی‌وی مثبت در این کشور را اعلام کرد.

بر اساس اعلام این مرکز، تا دی ماه سال گذشته خورشیدی ۲۳ هزار و ۹۰۲ نفر مبتلا به اچ‌آی‌وی/ایدز در ایران شناسایی شده اند که ۹۱ درصد آنها مرد و ۹ درصد زن بوده اند.

تزریق مواد مخدر با استفاده از سرنگ مشترک، رابطه جنسی، دریافت خون و فرآورده‌های خونی آلوده و انتقال از مادر به فرزند از مهمترین راه های ابتلا به این بیماری در ایران است.

بر اساس آمار منتشر شده، ابتلا به ایدز از طریق اعتیاد تزریقی ۶۴.۳ درصد، برقراری روابط جنسی ۱۰.۳ درصد و انتقال از مادر به کودک ۲.۷ درصد بوده است.

به اعتقاد کارشناسان یکی از دلایل بروز موج جدید ابتلا، عدم خدمات رسانی مناسب به زنان روسپی در ایران است، ضمن اینکه برخی از این زنان از ترس زندانی شدن، خود را برای آزمایش معرفی نمی کنند.

همچنین مشکلات در روابط جنسی میان زنان و مردان متاهل از دلایلی است که زنان و مردان ممکن است به روابط خارج از حوزه زناشویی روی ‌آورند و خود و همسرشان را در معرض خطر قرار دهند.

روابط پسران و دختران مجرد نیز از دیگر موارد نگرانی است. به همین دلیل یکی از راهکارها، استفاده از کاندوم و آموزش جوانان یا ترغیب آنها به دوری کردن از روابط جنسی قبل از ازدواج عنوان شده است.

+39
رأی دهید
-87

mina minavand - هانور - آلمان
جای تأسفه
دوشنبه 1 آبان 1391 - 15:16
*Fanoos* - ايران - ايران
وقتی جوانها شرایط ازدواج برایشان مهیا نیست و با این وضع گرانی رغبت نمیکنن متاهل شن خوب معلوم کار به اینجا هم کشانده میشه !!
دوشنبه 1 آبان 1391 - 14:45
یار دبستانی - تورنتو - کانادا
در دنیای امرزی سکس ‌یک نوع شغل است و روسپی‌ها زیر نظر اداره بهداشت مشغول بکار هستند ولی‌ در حکومت جهل آخوندی با کتمان کردن روسپیگری و ارتباط زن و مرد ،باعث بروز چنین وضعیتی شده اند ولی‌ من نمی‌فهمم چرا متأهل‌ها بیشتر از مجرد‌ها در ایران هارتر شده اند؟بزنم به تخته با این اوضاع جامعه و فکر و خیال روزمره موتور‌هاشون خوب کار میکنه!!!!!!!!!
دوشنبه 1 آبان 1391 - 18:23
bita tehrani - ونکوور - کانادا
دکتر کامیار و آرش علایی دو برادر پزشک که در مورد آموزش و پیشگیری از این بیماری فعالیت میکردند سه‌ سال به بهانه‌های واهی در زندانهای رژیم جهل و فساد بودند.پیدا کنید پرتقال فروش را.
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 09:03
massoudoslo - اسلو - نروژ
اگر ندید ایران اسلامی جزوه بالاترین سه کشور ایدزی دنیا قرار نگرفت !! فقط یادتون باشه کی این رو خوندید .
‌سه شنبه 2 آبان 1391 - 09:04
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.