صالحی: چیزی به اسم مذاکره با آمریکا نداریم

وزیر خارجه ایران از احتمال مذاکرات ایران و گروه ۵+۱ در نوامبر خبر داده و افزوده که مکان گفت‌وگوها هنوز مشخص نیست. هم‌زمان وزیر خارجه فرانسه عنوان کرده که ایران تا اواسط سال ۲۰۱۳ به سلاح اتمی دست خواهد یافت.
 

علی‌اکبر صالحی وزیر خارجه ایران در نشست خبری مشترک با همتای آفریقای مرکزی خود گفته که طبق آخرین صحبت‌ها قرار شده مذاکرات اتمی بین دو طرف در ماه نوامبر و احتمالا آخر نوامبر برگزار شود.
 
خبرگزاری ایسنا می‌نویسد که صالحی این خبر را در واکنش به اظهارنظر معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که مذاکره ایران با گروه کشورهای غربی در ماه نوامبر را دور از ذهن ندانسته بود. نشست خبری مشترک صالحی با وزیر خارجه آفریقای جنوبی روز یکشنبه ۳۰ مهر (۲۱ اکتبر) در تهران برگزار شد.
 
وزیر خارجه ایران در مورد محل مذاکرات گفته که مکانی برای آن تعیین نشده است.
 
صالحی در پاسخ به سوالی پیرامون مذاکرات ایران و آمریکا در باره موضوع هسته‌ای گفت: «ما چیزی به اسم مذاکره با آمریکا نداریم». وی با اشاره به گزارش روزنامه نیویورک‌ تایمز در این زمینه و تکذیب کاخ سفید یادآوری کرد: «ما مسئولیت این را هم نداریم که هرچه آن‌ها می‌گویند پاسخ دهیم.»
 
صالحی افزود که اگر منظور آنها از مذاکره در باره موضوع هسته‌ای در قالب گروه ۵+۱ است، این گفتگوها در حال انجام هستند اما جدا از این، مذاکره‌ای در کار نیست.


 
وزیر خارجه ایران می‌گوید مذاکرات اتمی با گروه ۵+۱ اواخر نوامبر برگزار می‌شود

 

هم‌زمان با این سخنان، وزیر خارجه فرانسه گفته است که جمهوری اسلامی تا اواسط سال آینده میلادی توان فنی دستیابی به سلاح اتمی را خواهد یافت. لوران فابیوس تاکید کرده که شواهد انکارناپذیری وجود دارند که نشان می‌دهند ایران سانتریفوژهای لازم برای تولید سلاح اتمی تا پایان ژوئیه ۲۰۱۳ را در اختیار دارد.

این سخنان در گفت‌وگوی وزیر خارجه فرانسه با شبکه رادیویی "اروپا – ۱" در روز یکشنبه ۲۱ اکتبر (۳۰ مهر) بیان شده‌اند. لوران فابیوس جزئیات بیشتری در مورد شواهد مورد نظر نداده است.
 
آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل در کنار آلمان، گروه موسوم به پنج بعلاوه یک را تشکیل داده‌اند. این گروه واکنش ‌جهانی نسبت به برنامه هسته‌ای ایران را مدیریت و هماهنگ می‌کند. فرانسه در کنار بریتانیا و آمریکا از مبتکران تحریم‌ها و سختگیری‌های بیشتر علیه طرح‌های اتمی ایران است.
 
کشورهای غربی در مورد صلح‌آمیز بودن طرح‌های هسته‌ای ایران تردید دارند و نگران ساخت بمب اتمی توسط جمهوری اسلامی و جنبه نظامی این طرح‌ها هستند. ایران همواره این ظن را رد کرده و بر حق استفاده غیرنظامی از انرژی هسته‌ای تاکید می‌کند.

+47
رأی دهید
-27

شنقول - ساتهمپتون - انگلیس
من میگم این بازار آشفته تو ایران ،برنامهٔ خود حکومت که وقت بخره بازار رو بهم ریخته و قیمت دلار رو برده بالا ، این‌جوری وانمود می‌کنه که تحریمها داره اثر می‌کنه و حملهٔ اسرائیل یا آمریکا رو به عقب بندازه ! مگه می‌شه خزنشن به این سرعت ته کشیده باشه ! فقط پول نفت پارسال برای ۲ سال بست بوده ، ۶ سال بقیه بماند که نفتو با اون قیمت بالا فروختن ! از این آخوندها هر چی‌ بگی بر میاد ، حاضرن مردم از گشنگی بمیرن ولی‌ اینها به خواستشون برسان
یکشنبه 30 مهر 1391 - 22:10
shadan shirin sokhan - هایدلبرگ - آلمان
( ! )-- صالحی: چیزی به اسم مذاکره با آمریکا نداریم!!,,,,,,,, البته ایشان راست می‌گوید این چیزی که خبرش به بیرون درز کرده به هیچ وجهی مذاکره نبوده !، بلکه فقط یک گفتگو بوده !!!!
دوشنبه 1 آبان 1391 - 22:31
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.