مراقب باج‌گیران در سایت‌های همسریابی باشید

بی بی سی : این هفته در کلیک سری به فرانسه زده‌ایم و سایت‌هایی از نوع دوست‌یابی را که کلاه‌برداری می‌کنند، بررسی خواهیم کرد. به علاوه موتورهای جست‌وجو را به دنبال الگوریتم‌های برتر جست‌وجو خواهیم کرد. 

با محبوبیت سایت‌های همسریابی در دنیا، کلاهبرداری‌هایی که از این راه انجام می‌شود هم افزایش یافته است.

رویکرد به این گونه سایت‌ها در واقع پاسخ به تقاضای سیری‌ناپذیری است که براى کالاهایی چون عشق، نزدیکی و رابطه جنسی وجود دارد.

بسیاری از این سایت‌ها شاید به خودی خود خطری را متوجه کسی نکنند اما برخی از اعضای آنها می‌توانند واقعاً خطرناک باشند. افرادی که نه به دنبال عشق می‌گردند و نه به دنبال رابطه، بلکه صرفاً برای کلاهبرداری و اخاذی یا تخریب زندگی دیگران عضو این دسته از سایت‌ها شده‌اند.

وظیفه شرکت فرانسوی رپیوتیشن اسکواد، اعاده حیثیت از قربانیان کلاهبرداری‌ها و اخاذی‌های اینترنتی است 

هدف و وظیفه شرکت فرانسوی رپیوتیشن اسکواد (Reputation Squad)، اعاده حیثیت است. این شرکت روزانه تعداد زیادی تماس تلفنی از افرادی دریافت می‌کند که وحشت‌زده‌اند. انسان‌های تنهایی که پس از قربانی شدن بیشتر احساس تنهایی می‌کنند.

آلبریک گیگو مدیرعامل و بنیانگذار این شرکت می‌گوید: «بیشتر افرادی که به ما مراجعه می‌کنند معمولاً در یک سایت همسریابی یا شبکه‌ای اجتماعی با فردی آشنا شده‌اند. سپس از آنها خواسته‌اند که با استفاده از اسکایپ یا نرم‌افزارهای گفت‌وگو چون ام‌اس‌ان با هم گپ بزنند. بعد از چند دقیقه پیشنهاد شده که رابطه نزدیک‌تری با هم برقرار کنند یا به عبارت بهتر در مقابل دوربین برهنه شوند».

لره بلو از روزنامه لوموند در این زمینه می‌گوید: «معمولاً فرد قربانی هم بعد مدتی احساس راحتی می‌کند. لحن حرف زدنش عوض می‌شود و شروع به در آوردن لباس‌هایش می‌کند. اما پس از مدت کوتاهی می‌توجه می‌شود چیزی که شروع کرده نه‌ تنها یک مکالمه احساسی و عاشقانه نیست، بلکه مقدمه‌ای بوده برای اخاذی و کلاهبرداری. چون اینجا است که کلاهبردار به او می‌گوید این فیلمی است که از تو گرفته‌ام و اگر مبلغی را که می‌خواهم برایم نفرستی، این ویدئو را روی یوتیوب منتشر خواهم کرد و برای همه اطرافیانت هم خواهم فرستاد».

"واقعاً جذبش شده بودم بدون این که بفهمم این یک ویدئوی از پیش ضبط شده است و کسی که با من چت می‌کند اصلاً آن دختری نیست که می‌بینم."

یکی از قربانیان اخاذی اینترنتی

سایت فرانسوی ان‌ارژی (NRJ (energy که مختص گفت‌وگو و آشنایی آنلاین است، در صفحه نخستش پیام هشداری گذاشته و کاربران را شدیداً از خروج از این وب‌سایت و چت ویدئویی با دیگر اعضای سایت، در نرم‌افزارهای دیگر بر حذر داشته است.


مردی ٢٨ ساله، یکی از قربانیانی است که در این باره به بی‌بی‌سی توضیح می‌دهد و می‌گوید: «در سایت برایم پیامی فرستاد. من هم خیلی خوشحال شدم چون دخترها اغلب پیش‌قدم نمی‌شوند. روی ام‌اس‌ان گپ زدیم. دوربینش را روشن کرد تا ببینمش. یک دختر فرانسوی بسیار زیبا بود. از من پرسید آیا مایلی بیشتر جلو برویم. پرسیدم منظورش چیست. گفت دوست دارد بدنم را ببیند. سپس خودش همین کار را کرد. من واقعاً جذبش شده بودم بدون این که بفهمم این یک ویدئوی از پیش ضبط شده است و کسی که با من چت می‌کند اصلاً آن دختری نیست که می‌بینم. بعد از پنج دقیقه به من پیغام داد که از من ویدئویی ضبط کرده و می‌خواهد آن را روی یوتیوب بگذارد مگر این که پولی که می‌خواهد را برایش بفرستم. ویدئو را روی یک سایت دیدم. صورتم کاملاً قابل تشخیص بود».

در سایت کلاهبرداران، ویدئوهای مشابه از افراد دیگری که در این دام افتاده‌اند موجود است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که منبع این سایت در ساحل عاج است.

کلاهبرداران از این مرد پانصد یورو خواستند تا به حسابی در ابیجان، پایتخت ساحل عاج بریزد. زیر ویدئو اسم کامل مرد نوشته شده بود و به او اتهام زده بودند که این حرکات جنسی را در مقابل دختری زیر سن قانونی انجام داده است.


افراد سودجو از نقاط ضعف انسان‌ها سوءاستفاده می‌کنند، برایشان دام می‌گذارند و بعد مجبورشان می‌کنند تا آبروی خود را به بهای سنگینی بخرند

پلیس فرانسه روزانه تماس‌های زیادى از قربانیان کلاهبرداری‌هایی مشابه، دریافت می‌کند. ونسان لوموآن از پلیس سایبری فرانسه می‌گوید: «در حال حاضر آمارهای ما نشان می‌دهد که روزانه چندین مورد اقدام به این نوع اخاذى اتفاق می‌افتد. اما متأسفانه همه کسانی که قربانی این نوع سوءاستفاده و کلاهبرداری مى‌شوند، مستقیم به سراغ پلیس نمی‌آیند چون از بیان ماجرا احساس شرم می‌کنند».

این افراد سودجو از نقاط ضعف انسان‌ها سوءاستفاده می‌کنند، برایشان دام می‌گذارند و بعد مجبورشان می‌کنند تا آبروی خود را به بهای سنگینی بخرند.

آنها می‌دانند احتمال مراجعه شکاری که به دامشان افتاده به پلیس خیلی کم است. چون ممکن است این کار برایش خیلی گران تمام شود یا حتی ممکن است پلیس اتهامات مربوط به آزار جنسی کودکان را باور کند. به همین علت است که این افراد به جای کمک گرفتن از پلیس به سراغ شرکت‌هایی مثل رپیوتیشن اسکواد می‌روند.

"متأسفانه همه کسانی که قربانی این نوع سوءاستفاده و کلاهبرداری مى‌شوند، مستقیم به سراغ پلیس نمی‌آیند چون از بیان ماجرا احساس شرم می‌کنند"

ونسان لوموآن؛ پلیس سایبری فرانسه

اگر تلاش کلاهبردار برای اخاذی در این مرحله جواب ندهد، به سراغ نقشه دومش می‌رود. با قربانی تماس می‌گیرد، خودش را پلیس منطقه معرفی کرده و می‌گوید مدارکی دارد که ارتکاب جرم او را ثابت می‌کند.

ونسان لوموآن می‌گوید: «این افراد ویدئوها را روی یک سری سایت‌های جعلی می‌گذارند. سایت‌هایی که ادعا می‌کنند سایت پلیس بین‌الملل یا پلیس محلی هستند. همزمان یک سری مدارک جعلی به فرد ایمیل می‌کنند که در آنها به آزار جنسی کودک یا یک جرم مشابه متهم شده‌اند. سپس می گویند برای فرار از پیگرد باید جریمه نقدی بپردازد».

برخی از قربانیان در این مرحله متوجه اخاذی می‌شوند اما در بسیاری از مواقع داستان به خوبی و خوشی تمام نمی‌شود و ممکن است از پرداخت چند هزار یورو هم فراتر رود.

در یکی از موارد، قربانی در حدود ۵ هزار یورو به این افراد به عنوان حق‌السکوت داده بود تا چیزی روی اینترنت منتشر نشود. پس از مدتی متوجه شده که این اخاذی به نظر تمام‌نشدنی است و اثبات بی‌گناهیش هم به نظر غیرممکن می‌آمد و متأسفانه خودکشی کرد.

مأیوس‌کننده‌ترین نکته، برخورد مقامات با این موضوع است. سایت‌هایی برای گزارش جرم و تخلف آنلاین وجود دارد اما در مواردی که مجرم در یک کشور و قربانی در کشور دیگر است، همکاری‌ها و قوانین بین‌المللی بسیار محدودند.

این نوع کلاهبرداری‌ها تنها به علت پدیده‌ای جدید که اینترنت به زندگی ما آورده، امکان‌پذیر شده‌اند، یعنی ارتباط نزدیک از راه دور در عین گمنامی. و تا زمانی که قوانین هم بتوانند مثل اینترنت مرزها و تفاوت‌ها را از میان بردارند، کار زیادی نمی‌توان برای جلوگیری از این اتفاقات انجام داد.

+111
رأی دهید
-40

مهم - بروكسل - بلزيك
مردی ٢٨ ساله، یکی از قربانیانی است این مردای ضعیف آبروی ما مردارو بردن آخه ویدئو گرفت که گرفت خر اینقدر حالیش نمی‌شه که یارو هیچ غلطی نمیتونه بکنه من اگه بودم یه فش آبدار به یارو که پی‌ام داده براش میفرستادم که فکر نکنه خریم ۱۰۰ بار بیشتر اینجا برای من اتفاق افتاده اینجور چیزا ولی‌ طرف هیچ غلطی نتونسته بکنه آدم اینقده ضعیف باید بره بمیره
شنبه 29 مهر 1391 - 16:26
Shirzan - برلین - آلمان
مهم - بروکسل - بلزیک / دوست عزیز چرا نمیتونن کاری بکنن اگه این فیلم رو روی یوتیوپ بزارن چی / حالا شما چرا بیشتر از بار 100جلو وب لخت شدید؟
شنبه 29 مهر 1391 - 19:37
ufo - وايله - دانمارك
مهم جان عزیز دل برادر.فحش.نه فش.بیایم پارسی را گرامی بداریم.شرمنده.سبز باشی.
شنبه 29 مهر 1391 - 20:28
piade - تهران - ایران
ufo - وایله - دانمارک/ شما که اینهمه پارسی را گرامی میداری میدونی که اصلا خود فحش فارسی نیست؟ فارسیش میشه ناسزا
شنبه 29 مهر 1391 - 23:50
بهروزرضازاده - سیدنی - استرالیا
مهم بروکسل . برادرعزیز این کارو ترک کن یعنی که چه !!! جلوی وب لخت میشی ؟؟؟؟ گردن کلفتی هم میکنی !!! برو دکتر دادش
یکشنبه 30 مهر 1391 - 09:51
poriyaye_vali - دوحه - قطر
piade - تهران - ایران..به نکته ظریفی اشاره کردی..از یه طرف میگه پارسی رو پاس بداریم از طرف دیگه نمیدونه که "فحش"یه لغت عربیه!!!!
یکشنبه 30 مهر 1391 - 12:36
مهم - بروكسل - بلزيك
شیرزن - برلین - آلمان بهروزرضازاده - سیدنی - استرالیا دوست عزیز شیرزن در درجه اول من من ننوشتم که جلو دوربین لخت میشم منظور از اینجور مسائل مسائل کلاهبرداری اینترنتی است که برای من پیش اومده بارها حالا ۱۰۰ بار نه چند باری که موضوع ربطی‌ به سکس مسائل سکس هم نداشته که خوشبختانه نیاز ندارم به این مسائل به اندازه دمدست است شما هم سعی‌ کنید سریع از یه مطلب برداشت منفی‌ نکنید براتون خوب نیست و آقای محترم ‌بهروز من خودم یه پا دکترم نیاز به دکتر ندارم ولی‌ اگه دوست داشتی می‌تونم شمارو مجانی‌ ویزیت کنم بعدش هم گردنش کلفته می‌تونه برو به زندگیت برس برای شما هنوز زوده وارد این مسائل بشی‌ زود
دوشنبه 1 آبان 1391 - 21:21
مهم - بروكسل - بلزيك
یوفو - وایله - دانمارک. دوست عزیز متأسفم برات که شما دم از پارسی‌ رو پاس بدارید میزنید وقت نشد برات بنویسم یسری اعضای محترم جوابتو دادن حتما یه مطالعه بکن بد بیا ایراد دیگران بگیر
دوشنبه 1 آبان 1391 - 21:25
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.