ویتامینها ممکن است احتمال ابتلا به سرطان را در مردان کاهش دهند

آیا ویتامینها راه تازه ای در مبارزه با سرطان هستند؟

بر اساس یافته های محققان آمریکایی، مصرف روزانه یک قرص مولتی ویتامین ممکن است احتمال ابتلا و گسترش سرطان را در مردان کاهش دهد.

تحقیق آنها بر پایه بررسی وضعیت حدود ۱۵ هزار مرد بالای ۵۰ سال، به مدت بیش از یک دهه استوار است.

نتیجه پژوهش های آنان که در نشریه تخصصی انجمن پزشکان آمریکا چاپ شده است، حاکی از کاهش جزئی موارد ابتلا به سرطان در مردانی است که قرصهای ویتامین مصرف می‌کرده اند.

اما متخصصان هشدار می‌دهند که برخی تحقیقات دیگر به نتایجی متفاوت رسیده اند و رژیم غذایی مبتنی بر میوه و سبزیجات را توصیه سالمتری دانسته اند.

مکملهای ویتامینی، از جمله ویتامین دی، عمدتا برای افراد بالای ۶۵ سال توصیه می‌شوند.

هرچند نظرات درباره فوائد کلی مولتی ویتامینها برای سلامتی انسان متفاوت است، بعضی تحقیقات نشان می‌دهند که ضرر مصرف قرص ویتامین برای افراد سالم، از فایده اش بیشتر است و تحقیقات دیگر نیز حاکی از آنند که مصرف ویتامین هیچ تاثیر مثبتی بر سرطان ندارد.

با این حال، محققان دانشکده پزشکی هاروارد داده های مرتبط با مردانی را تحلیل کردند که در دو گروه، هر روز یکبار به آنها یا قرص مولتی ویتامین و یا قرص 'دارونما' داده می‌شد.

تاکید بر رژیم غذایی

از هزار نفری که در طول یک سال مولتی ویتامین مصرف می‌کردند ۱۷ نفر سرطان گرفتند و از هزار نفر دوم که قرص دارونما مصرف می‌کردند، ۱۸ نفر.

دکتر هاوارد سِسو، یکی از محققان، گفت: "مطالعات بسیاری حاکی از آنند که خوردن مواد مغذی ممکن است ریسک ابتلا و گسترش سرطان را در مردان کاهش دهد. اکنون می‌دانیم که مصرف روزانه مولتی ویتامین، علاوه بر رفع کمبود ویتامین و مواد معدنی، ممکن است به عنوان عاملی برای پیشگیری از سرطان در مردان میانسال و مسن در نظر گرفته شود."

محققان نمی‌دانند که آیا می‌توان همین تاثیر مشابه را بر زنان یا مردان جوانتر نیز مشاهده کرد یا نه.

دکتر هِلگا گرول از مرکز تحقیقات سرطان بریتانیا گفته است: "با وجود این که در مردان مورد آزمایش در این تحقیق شدت ابتلا به سرطان کمی آهسته تر شد، ما نمی توانیم اطمینان داشته باشیم که نتیجه این تحقیق واقعا ریشه در واقعیت دارد یا صرفا بر اثر شانس بوده است."

"تحقیقات گسترده دیگری به ما می‌گویند که مکملهای معدنی و ویتامینی عاملی برای پیشگیری و محافظت از سرطان نیستند. آنها یا هیچگونه تاثیری ندارند یا حتی در بعضی موارد ریسک ابتلا به سرطان را نیز افزایش می‌دهند."

"بهترین راه برای رساندن همه ویتامینها و مواد معدنی به بدن، دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل است که مصرف میوه و سبزیجات از اجزاء ثابت آن است. اکثر افراد سالم نیازی به مکملهای دارویی ندارند؛ مگر آنکه پزشک معالجشان به آنها توصیه کند."

+39
رأی دهید
-15

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.