حزب‌الله لبنان قطع برنامه‌های ماهواره‌ای رادیو تلویزیون ایران را محکوم کرد

اقدام یوتلست دسترسی به برنامه‌های رادیو تلویزیونی برون مرزی ایران را دشوار کرده است

گروه حزب الله لبنان به توقف پخش برنامه های ماهواره ای رادیو تلویزیون ایران توسط شرکت یوتلست اعتراض کرده و یک مقام ایرانی خواستار اقدام دولت فرانسه برای از سرگیری پخش این برنامه ها شده است.

وزارت اطلاع رسانی دولت لبنان گزارش کرده که جنبش حزب الله، از گروه های شریک در دولت ائتلافی این کشور، تصمیم شرکت اروپایی یوتلست به توقف پخش برنامه های ماهواره ای رادیو تلویزیون دولتی ایران در خارج را محکوم کرده و آن را "ناقض آزادی" دانسته است.

روز دوشنبه این هفته، شرکت یوتلست اعلام کرد که در اجرای تحریم های اتحادیه اروپا و تصمیم دولت فرانسه در ممنوعیت پخش برنامه یک شبکه تلویزیون ماهواره‌ای جمهوری اسلامی، پخش برنامه های سازمان رادیو و تلویزیون دولتی ایران از ماهواره هاتبرد، متعلق به این شرکت را متوقف کرده است.

حزب الله لبنان در بیانیه ای که در وبسایت این گروه انتشار یافته گفته است که تصمیم یوتلست "تهاجمی به همان اصول آزادی است که غرب به آنها می بالد و تمامی مقررات ناظر بر فعالیت بین المللی رسانه ای را هم نقض می کند."

این بیانیه می افزاید که هیچ بهانه ای برای اتخاذ این تصمیم وجود ندارد و مدیران شرکت یوتلست نمی توانند آن را توجیه کنند.

حزب الله لبنان با اشاره به اعطای جایزه صلح نوبل سال ٢٠١٢ به اتحادیه اروپا، گفته است که "قابل توجه اینکه شرکت اروپایی [یوتلست] ادعا می کند که تصمیم خود را تحت فشار اتحادیه اروپا اتخاذ کرده آنهم در زمانی که این اتحادیه اخیرا جایزه صلح نوبل را دریافت کرده اما حق برخورداری از آزادی بیان را نقض می کند."

این گروه لبنانی در عین حال افزوده است که چنین اقداماتی انتشار "حقایق" را متوقف نمی کند و مانع از آن نمی شود که کانال هایی که برنامه های آنها قطع شده است "با وجود اقدامات غرب و متحدان عرب آن علیه این شبکه ها، راهی برای ادامه پخش برنامه و نشر حقیقت بیابند."


گروه اسلامگرای حزب الله لبنان به حمایت گسترده مالی جمهوری اسلامی متکی است

حزب الله لبنان ضمن اعلام همبستگی با ایستگاه های رادیو تلویزیونی که هدف تصمیم شرکت یوتلست قرار گرفته اند، هر نوع اقدامی "علیه آزادی بیان" را محکوم کرده و از این شرکت خواسته تا تصمیم خود را تغییر دهد و افزوده است که این تصمیم "تتمه آبروی این شرکت را هم بر باد می دهد."

جنبش حزب الله یک تشکل شیعه لبنانی است که از حمایت مستقیم و گسترده ایران و سوریه برخوردار است و جمهوری اسلامی از آن به عنوان یکی از اعضای گروه "مقاومت" نام می برند که به کشورها و گروه هایی اطلاق می شود که با روند صلح بین فلسطینیان و اسرائیل مخالفت می ورزند.

وبسایت حزب الله با تصاویر سید حسن نصرالله، رهبر این گروه، و آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، منتشر می شود و معمولا بخشی از مطالب خود را به انتشار اخبار و تجلیل از مقامات جمهوری اسلامی و مواضع آنان اختصاص می دهد.

شماری از کشورهای غربی جنبش حزب الله را به ارتباط با اقدامات خشونت آمیز متهم کرده و آن را یک گروه تروریستی می دانند.

نامه اعتراضی به دولت فرانسه

همزمان، علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، با ارسال پیامی برای سفیر فرانسه در تهران، نسبت به قطع پخش برنامه های ماهواره ای جمهوری اسلامی از ماهواره هاتیرد اعتراض کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای بروجردی در این پیام از "تصمیم غیرموجه شرکت یوتلست و آرکیوا در مورد قطع پخش ٩ کانال تلویزیونی و ٣٢ کانال رادیویی ار شبکه ماهواره ای هاتبرد" ابراز تاسف شدید کرده و آن را "نقض آشکار مقررات و کنوانسیون های بین المللی" دانسته است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته است که این تصمیم "در کشوری اتخاذ می گردد که ملت آن از یک پیشینه تمدنی و فرهنگی درخشان از جمله انقلاب کبیر ١٧٨٩، مبارزه با اشغالگری، پیشگامی در استقلال عمل در صحنه بین المللی و پیروی از قانون و حقوق بین المللی و ارزش هایی مانند مردم سالاری برخوردار بوده است."


سیاست جمهوری اسلامی جلوگیری از دسترسی مخاطبان به برنامه های ماهواره ای بوده است

این نماینده مجلس از مقامات فرانسوی خواسته است تا "با مد نظر قراردادن لزوم احترام به اصول آزادی و دموکراسی، اقدام سریعی را به منظور تجدید نظر در این تصمیم غیرمنطقی اتخاذ نموده و اجازه ندهند باورهای ملت ها نسبت به پیشگامی ملت فرانسه در زمینه مردم سالاری فرو ریخته و ذهنیت حفقان جای آزادی را بگیرد."

همچنین، خبرگزاری مهر متن مصاحبه با دبیر شورای معارف اسلامی تلویزیون دولتی ایران را منتشر کرده که با اشاره به قطع پخش ماهواره ای برنامه شبکه قرآن، از مدیران رسانه های همگانی در کشورهای اسلامی خواسته است تا نسبت به "رواج فرهنگ اشتباه تروریسم رسانه ای" واکنش نشان دهند.

روز گذشته هم، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - بیانیه "جمعی از اصحاب مطبوعات" ایران را پخش کرد که وعده داده بودند که حذف شبکه های جمهوری اسلامی از ماهواره هاتبرد "مایه اتکای کشور به ظرفیت های بومی در حوزه فناوری رسانه ای" خواهد شد.

بیانیه اعتراضی حزب الله لبنان و اظهارات اخیر مقامات جمهوری اسلامی علیه تصمیم شرکت یوتلست در حالی انتشار می یابد که روز گذشته، بی‌بی‌سی گزارش کرد که پخش برنامه های این سازمان به زبان های عربی و انگلیسی در منطقه خاورمیانه، شمال آفزیقا و بخش هایی از اروپا به دلیل ارسال پارازیت مختل شده است. بی‌بی‌سی در مورد مرکز پارازیت اندازی بر این برنامه ها و عامل آن اظهار نظری نکرده است.

پارازیت اندازی بر برنامه کانال های تلویزیون ماهواره ای فارسی زبان، از جمله بی‌بی‌سی و صدای آمریکا، به خصوص از زمان تظاهرات اعتراضی علیه انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری در ایران به یک پدیده شناخته شده برای مخاطبان داخل ایران تبدیل و مسئولان این کانال ها گفته اند که مرکز ارسال پارازیت در داخل ایران شناسایی شده است. مقامات جمهوری اسلامی تجمع های اعتراضی را به خبررسانی رسانه های خبری خارجی نسبت داده اند.

اوایل ماه اکتبر هم، شرکت یوتلست بار دیگر نسبت به ارسال پارازیت بر کانال های تلویزیونی فارسی زبان این شرکت اعتراض کرد و با یادآوری مغایرت پارازیت اندازی با مقررات اتحادیه جهانی مخابرات - که ایران هم عضو آن است - از نهادهای رسمی فرانسه خواست تا رسیدگی به این موضوع را در اولویت قرار دهد.

+42
رأی دهید
-84

Kamran631 - لیون - فرانسه
این آخوندها خیلی‌ پر رو هستند !! از یه طرف نمی‌گذراند که هم میهنان ما در ایران شبکه‌های ماهوارهای رو ببینند، از طرف دیگه خودشون شبکه ماهوارهای راه میندازند !! این یعنی‌ فقط ما رو ببینید، و لا غیر !!
جمعه 28 مهر 1391 - 11:04
MartinT - هایدلبرگ - آلمان
هیچکس دیگه نبود قطع برنامه‌های جمهوری اسلامی رو محکوم کنه ؟؟واقعا زرشک...
جمعه 28 مهر 1391 - 11:16
baran828 - تهران - ایران
حزب الله لبنان غلط کرد . من نمیدونم چجوریه ما که تو ایرانیم خودمونو وکیل مدافع این دولت نمیدونیم اینا بخاطر پولهای مفت ما چه خودشونو چسبوندن به ایران .اینا هم مثل این حکومت بیشرمانه فقط حرف میزنن .تروخدا لال بشین دیگه .مگه اینجوری صداتونو ببندن تا بدونی اینجا همه چیز پارازیت داره .چیزی که عوض داره خوب گله نداره!!!
جمعه 28 مهر 1391 - 11:27
Afshin London - لندن - انگلستان
حزب خران لبنان غلط کرد
جمعه 28 مهر 1391 - 11:49
nimaaa - نیویورک - امریکا
هر وقت کانالهای هاتبرد برای مردم ایران پخش شد اون موقع جمهوری اسلامی هم میتونه کانالهاش رو به طور مستقیم روی هاتبرد پخش بکنه
جمعه 28 مهر 1391 - 12:57
shytoon - وادوز - لیچتن اشتین
ای وای امام،،،،،، عجب شخصیت‌های مهم جهانی‌ این کار را محکوم کردند. تمام سیاستمدار‌های غربی از خجالت دیگه نمیتونند سرشون را بالا بگیرند.
جمعه 28 مهر 1391 - 14:30
kitaro - تهران - ایران
اخوند میگه:ما به کسی ازادی نمیدیم اما حق داریم از همه ازادیهای جهان استفاده کنیم!. سنگ پا میگه:کاری با من ندارید؟رخصت!!!
جمعه 28 مهر 1391 - 14:46
kobalt - تهران - ایران
آسد نصرالله دمت گرم به کوری چش دشمن بعد از شبکه المنار شبکه الچنار والخیار رو هم برات راه اندازی میکنیم بر حالشو ببر.
جمعه 28 مهر 1391 - 18:21
سرلشکر فیروزابادی - تبریز - ایران
غلط کرد این حزب...خیلی هم خوب کاری کردن قطع کردن.افرین بهشون.
جمعه 28 مهر 1391 - 20:29
OnLine. - تهران - ايران
بمیر تو دیگه خوک مفت خور...
جمعه 28 مهر 1391 - 21:49
geteven - انگلستان - انگلستان
غرب و عرب فرقشون در فارسی نوشتن عین و غین است. جمهوری اسلامی ‌یک شبکه جدید باز کرده که فقط افراد موافق جمهوری ایران میتوانند بهش دست رسی‌ داشته باشند. و آن اینست که مغز کّل فکر میکند و دیگر مغزهای تحت فرمان تل پتی می‌کنند.این از لحاظ علمی ثابت شده‌.
شنبه 29 مهر 1391 - 07:03
John1234 - انگلستان - انگلستان
بله درست است گات ایون. برای اینکه اسکیموها را بشناسی باید مثل آنها زندگی کنی‌ تا بتوانی درک کنی‌ چگونه فکر می‌کنند. همانطور اگر بخواهی اسلام را خصوصا مذهب شیعه را درک کنی‌ باید مثل آنها زندگی کنی‌ تا به طرز تفکر آنها پی‌ ببری.
شنبه 29 مهر 1391 - 07:12
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.