یک کشور همسایه خواستار استخدام ۳۰ هزار پرستار ایرانی شد

 

به گفته رئیس کل سازمان نظام پرستاری ایران کمبود نیروی پرستاری در بیمارستاهای این کشور در حال تبدیل به یک بحران است. بنا بر آمارها، به دلیل حقوق کم و شرایط تبعیض‌آمیز روزانه ۴۰ پرستار از ایران خارج می‌شوند.
 

به گفته غضنفر میرزابیگی، رئیس کل سازمان نظام پرستاری ایران، در چند روز اخیر یکی از کشورهای همسایه ایران خواستار جذب ۳۰ هزار پرستار ایرانی از سازمان نظام پرستاری با حقوق ماهانه ۲۰۰۰ دلار شده است.
 
روزنامه "تهران امروز" پنج‌شنبه (۱۸ اکتبر/ ۲۷ مهر) در گزارشی به نقل از رئیس کل سازمان نظام پرستاری نوشت: «کمبود نیروی پرستاری در بیمارستان‌های کشور در حال تبدیل شدن به یک بحران است.»
 
میرزابیگی با اعلام این‌که کف استانداردهای بین‌المللی به ازای هر تخت بیمارستانی در ۲۴ ساعت ۲ پرستار است، افزوده که در حال حاضر این عدد در بیمارستان‌های ایران نیم نفر پرستار به ازای هر تخت است.
 
پیش از این صدیقه سالمی، دبیر شورای عالی نظام پرستاری، نیز از خروج روزانه ۴۰ پرستار از ایران و احساس خطر وزارت بهداشت سخن گفته بود.


 
بنا بر آمارها نیمی از پرستاران ایرانی به علت فشار فراوان کار به بیماری‌های جسمی و روانی مبتلا هستند


 
دبیر شورای عالی نظام پرستاری ایران درباره حقوق پایین پرستاران گفته بود که در دانشگاه تهران، اسفند سال ۱۳۸۷ حقوق دریافتی یک پرستار تازه استخدام شده، ۴۷۰ هزار تومان بوده است. در حالی که از سال ۱۳۸۸ تا همین زمان این رقم به ۳۷۰ هزار تومان رسیده است، همین عامل باعث شده که بسیاری از پرستاران تازه استخدام‌شده، ترک کار کنند.
 
به گفته دبیر شورای عالی نظام پرستاری بیشتر پرستاران ایرانی به آمریکا، کانادا و استرالیا رفته‌اند و در آنجا حقوقی به مراتب بالاتر از ایران دریافت می‌کنند. به ادعای این مقام، متوسط حقوق پرستار در ایران حدود ۵۰۰ هزار تومان است، پرستاران اما در کشورهای یادشده حداقل ۳ تا ۵ میلیون تومان دستمزد می‌گیرند.
 
«بیماری ۵۰ درصد از پرستاران به علت فشار کار»
 
طبق گزارش‌های موجود، کانادا نخستین مقصد و امارات متحده عربی، دومین مقصد پرستاران مهاجر ایرانی است. استرالیا، آمریکا و بریتانیا نیز فرصت‌‌هایی برای جذب و اشتغال پرستاران ایرانی فراهم کرده‌اند.
 
در حال حاضر یکی از نارضایتی عمده پرستاران ایرانی عدم اجرای قانون ارتقای بهره‌وری است که با وجود تصویب در فروردین ۱۳۸۸ به فراموشی سپرده شده است. بر اساس این قانون، ساعت کاری پرستاران باید کاهش یابد یا به صورت ما به التفاوت پرداخت شود. اما بسیاری از بیمارستان‌های خصوصی و برخی از بیمارستان‌های دولتی از رعایت این قانون سر باز زده‌اند.
 
بنا بر آمار خانه پرستار ایران، نیمی از پرستاران ایرانی به علت فشار فراوان کار به بیماری‌هایی همچون آرتروز گردن، آرتروز کمر و بیماری‌های جسمی و روانی مبتلا هستند. از قرار هنگام عقد قرارداد با پرستاران از آنان تعهد گرفته می‌شود که در دو شیفت کار کنند.
 
بنا بر همین آمار، ۸۰ درصد از بیماران در بیمارستان‌های دولتی ایران بستری می‌شوند و سهم بیمارستان‌های خصوصی که وضع به مراتب بهتری نسبت به بیمارستان‌های دولتی دارند، در این میان تنها ۲۰ درصد است.

+113
رأی دهید
-47

babak khoramdin - لیورپول - انگلستان
خوب دیگه مثل کلفتهای فیلیپینی پرستارهای ایران را صادر می‌کنید به کشور‌های عربی‌
‌پنجشنبه 27 مهر 1391 - 23:00
faghat zartosht - شیراز - ایران
خوب کاری میکنند که میروند.اصلا باید هر چی جوون عاقل و با شعوره با این وضع فعلی از ایران بره.آدم میخواد یک بار زندگی کنه مگه دیوانست جوونیش رو تو کشور آخوند زده ایران هدر بده.من خودمم در اولین فرصت میخوام در برم.مطمئن باشید.تا حالا هم چند بار اقدام کردم که در برم ولی حقیقتش کارم نشده.حتی حاضرم کرواسی یا برزیل و آرژانتین و ....هم برم زندگی کنم ولی ایران نباشم.دیگه کشورهای غربی و آمریکا و کانادا و استرالیا پیشکش .دیگه خسته شدم به خدا.بریدم.هم از این مملکت. هم رژیم ایران.هم اسلام دوغین حاکم بر ایران.جوونیمون سوخت دیگه والا
‌پنجشنبه 27 مهر 1391 - 23:07
مصدق السلطنه - لندن - انگلیس
babak khoramdin - لیورپول - انگلستان/ پرستاران قشر زحمت کش و با شرفی هستند. احترام گذاشتن به دیگران احترام به خود است.
‌پنجشنبه 27 مهر 1391 - 23:46
Labe karoon - اهواز - ایران
faghat zartosht - شیراز - ایران یعنی برزیل و کرواسی خیلی بده که حاضری( حتی) اونجا بری ؟ برای من که آرزوست.
جمعه 28 مهر 1391 - 01:14
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
آن کشور تورکیه هست
جمعه 28 مهر 1391 - 01:23
babak khoramdin - لیورپول - انگلستان
مصدق السلطنه - لندن - انگلیس من بی‌ احترامی نکردم به جای این که بفرستن تو یک کشور دیگه مخصوصا کشور‌های عربی‌ کِ همه رقم به هشون تعرض خواهد شد تو خود ایران شرایط خوب براشون ایجاد کنن
جمعه 28 مهر 1391 - 02:18
ggirl - فرانکفورت - آلمان
حالا منظور کدوم کشور هست؟ چرا نسیه خبر میدید؟ :(
جمعه 28 مهر 1391 - 10:24
مجیدخان - تهران - ایران
با درود. آیا میدانیم که چند پرستار ایرانی در حین کار و خدمت از همراهان بیمار کتک خورده اند؟آیا میدانیم که همراهمان بیمار جلوی دکترها تا کمر خم می شوند اما حین هجوم به پرستار از او با القابی مثل و مادر .. کثافت و هرزه ی خیابانی و ...یاد می کنند؟آیا می دانیم که چند پرستار حین تزریق به بیمارانی که نمی دانسته اند ایدز یا هپاتیت دارند به این بلاهای خانمانسوز مبتلا شده اند و سلامتی و زندگی خانوادگی اشان را از دست داده اند؟آیا میدانیم که شیفت عصر و شب یعنی 20 ساعت کار کشنده با بیمار دردمندی که فقط خود را با پرستار رودرو می بیند و او را فقط مسئول میداند و حتی از او بیزار است ولی نمی داند که در جایی مثل اورژانس بیمارستان دکتر شریعتی تهران در مواقع حساس به ازای هر 6 تخت یک پرستار وجود دارد ولی در اصل به ازای هر 10 بیمار 1 پرستار هست چون تعداد زیادی از بیماران روی زمین و پتو خوابیده اند؟ننگ بر این حکومت که زحمتکشان ما باید رنج مهاجرت را بجای افتخار کار در خانه ی پدری به خاطر عملکردهای نادرستشان تحمل کنند.
جمعه 28 مهر 1391 - 10:50
مجیدخان - تهران - ایران
با درود.پرستاران ایران افراد بسیار شریف و زحمتکش هستند و مقایسه کردن آنها با کلفتهای فیلیپینی ناشایست است. ضمنا جمهوری ننگین اسـ... هیچ وقت در صدد بهتر شدن شرایط اقشار زحمتکش نبوده ونیستو نخواهد بود.کدام وضعیت مطلوب را این غارتگران بیشرف می توانند برای کارگران و معلمان و پرستاران ما فراهم کنند. بیش از 34 سال است که این غارتگران بی وطن سهم ملت ایران را صرف کثافتهای فلسطینی و لبنانی و افریقایی و امریکای لاتین همدست خودشان کرده و میکنند و یا در بانکهای ممالک دیگر ذخیره سازی کرده اند دیگر با کدام امکانات در صدد بهبود اوضاع مردم باشند. این خائنین وطن فروش رذل با دستان آلوده اشان می خواهند گور این ملت بزرگ را بکنند.
جمعه 28 مهر 1391 - 10:40
nimaaa - نیویورک - امریکا
با این وضعیت اقتصادی و سیاسی که بر ایران حاکم هست بهترین راه کار مهاجرت از ایران هست و این بهترین فرصت پرستاران برای مهاجرت از ایران هست
جمعه 28 مهر 1391 - 13:03
bagheyrat bidar sho - اسلو - نروژ
اگه هممون بخوایم خود ایران بمونیم و خودمون فکری به حالش کنیم خیلی‌ بهتره اینه که هرکدوممون بخوایم فرار کنیم، همین چیزی که آخوندا میخوان،، من خودم شخصآ برمی‌گردم وطن.
شنبه 29 مهر 1391 - 13:52
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.