دولت های غربی معتقدند اقتصاد ایران به زودی از هم می پاشد

روزنامه «لس آنجلس تایمز» ازقول یک دیپلمات اروپایی می‌نویسد، دولت‌های غربی معتقدند که اقتصاد ایران تحت فشار تحریم‌های خارجی، تحریم نفت و سوء مدیریت دولت، در آینده نزدیک از درون از هم خواهد پاشید به طوری که در بهار آینده ممکن است کاملا فلج شود.
 
کارشناسان اقتصادی دولت‌های غربی معتقدند که طی شش ماه تا یک سال آینده ذخایر ارز خارجی ایران تمام خواهد شد و بنابراین جمهوری اسلامی ایران دیگر قادر نخواهد بود کالاهای ضروری برای ادامه کار صنایع و بخش‌های خدمات عمومی را خریداری کرده و یا محصولات ایرانی را در خارج از کشور بفروشد.
 
دولت‌های غربی در سال جاری تحریم‌ها علیه ایران را تشدید کرده و امیدوارند که فلج شدن تجارت خارجی ایران، فشار بر حکومت را افزایش داده و از این طریق سیاست آن کشور را در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای، تغییر دهند.
 
حکومت ایران تاکنون در برابر این فشارها مقاومت کرده و تاکید می‌کند که هدف از برنامه‌های هسته‌ای آن کشور تولید انرژی برای مصارف صلح آمیز است.
 
دولت‌های غربی معتقدند که کاهش شدید درآمدهای خارجی و ناتوانی حکومت ایران در پرداخت هزینه‌های عمومی باعث بروز ناآرامی و نارضایتی‌های گسترده‌ای در میان مردم شده و از آن طریق ادامه حیات رژیم جمهوری اسلامی ایران به خطر خواهد افتاد.
 
روزنامه «لس آنجلس تایمز» یادآوری می‌کند که اتحادیه اروپا در هفته اخیر تحریم‌های جدیدی را علیه بخش مالی، بخش انرژی، منابع طبیعی و شبکه حمل و نقل ایران وضع کرده که به احتمال زیاد باعث خواهد شد، فشار شدیدی به ذخیره ارز خارجی ایران وارد شده و ارزش برابری ریال با ارزهای معتبر جهان بیش از پیش کاهش یابد.
 
تحریم‌های خارجی تاکنون باعث شده که میزان صادرات نفت ایران به نصف کاهش یابد. یک دیپلمات اروپایی که ترجیح داد نام وی ذکر نشود در گفتگو با خبرگزاری‌ها در شهر واشینگتن گفت: «به دلیل محدودیت‌های مربوط به نقل و انتقال‌های بانکی و مشکلات مربوط به حمل و نقل و بیمه محموله‌های نفتی، ایران بخش زیادی از صادرات نفت خود را از دست داده‌است.»
 
به نظر می‌رسد، اکنون دولت‌های غربی روی این نکته متمرکز شده‌اند که ذخایر ارز خارجی ایران چه زمانی به پایان خواهد رسید تا از طریق این فشارهای اقتصادی و قبل از آنکه ایران بتواند اورانیوم لازم برای ساخت کلاهک‌های هسته‌ای را تولید کند حکومت آن کشور را وادار کنند  غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.
 
دولت اسراییل معتقد است، اواخر بهار آینده ایران به اورانیوم‌های غنی شده برای تولید بمب هسته‌ای دست خواهد یافت ولی دولت آمریکا معتقد است که ایران تا رسیدن به آن مرز چند سال فاصله دارد.
 سایر حکومت‌های غربی تاکنون در اظهار نظرهای علنی، ارزیابی خود از تاریخ دستیابی ایران به اورانیوم‌های غنی شده برای تولید سلاح هسته‌ای را اعلام نکرده‌اند.
 
«مارک دوبوتیز» مدیر مرکز پژوهشی «بنیاد دفاع از دمکراسی» طرفدار تشدید تحریم‌ها علیه ایران است و می‌گوید که فروپاشی اقتصاد ایران باید حداقل شش ماه قبل از رسیدن ایران به مرز تولید سلاح هسته‌ای متحقق شود. در چنین حالتی عواقب فروپاشی اقتصاد تاثیر خود را بر نظام سیاسی حاکم بر کشور به جا خواهد گذاشت و رهبران ایران را متقاعد خواهد کرد که باید سیاست خود را تغییر دهند.
 
«کلیف کوپچیان» یکی از مقامات سابق وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که به اعتقاد وی نمی‌توان زمان مشخصی را برای فروپاشی اقتصاد ایران تعیین کرد چون عوامل متعدد و پیچیده‌ای در این زمینه دخالت دارند. به گفته وی در مورد حجم ذخایر ارزی ایران در شرایط کنونی ارزیابی‌های گوناگونی وجود دارد برخی از ارزیابی‌ها رقم آن را حدود ۳۰ میلیارد و برخی دیگر آن را حدود ۱۱۰ میلیارد دلار تخمین می‌زنند.

+184
رأی دهید
-65

MartinT - هایدلبرگ - آلمان
اقتصاد مردم و خانواده که خیلی‌ وقته از هم پاشیده،منظورشون اقتصاد آخوند‌های حاکم بر مردمه
‌پنجشنبه 27 مهر 1391 - 13:53
baran828 - تهران - ایران
دولتهای غربی کلا 34 سال عقبن!!!
‌پنجشنبه 27 مهر 1391 - 14:30
abdol1987 - تهران - ایران
اقتصاد ایران و ایضا ملت ایران از هم می پاشند. دولت که عین خیالش نیست. دست گلتون درد نکنه که آزادی رو واسه ملت غیور به ارمغان آوردین. ملت دارین اینجا میمیرند. ننگتان باد.
‌پنجشنبه 27 مهر 1391 - 14:42
shytoon - وادوز - لیچتن اشتین
خواب بودی؟ ساعت خواب. ۳۴ سال که اقتصاد ایران از هم پاشیده. از وقتی‌ که اون مرحومِ گور به گور شده زوزه ی کشید و ز‌ر ز‌ر کرد که اقتصاد مال خره، دیگه حساب اقتصاد ایران پاک شد. لعنت بر ملتی که این رژیم را که کشور عزیزمان ایران ما را اشغال کرده به رسمیت می‌شناسند و قانونی می‌دانند.
‌پنجشنبه 27 مهر 1391 - 14:49
jahanara - لاهتی - فنلاند
این اظهار نظرهاتون در مورد ایران درست در نمی‌آد البته قبول دارم که شما با توجه به این همه فشارها فکر می‌کنید که دیگه ملّت بلند می‌شه و حتما در مقابل رژیم خواهند ایستاد اما متاسفانه این ملّت ایران فقط به جون همدیگر میفتن همدیگرو تیکه تیکه میکنند ملّت داره آدمخوار می‌شه اما در مقابل رژیم بی‌ بخار هستند ترسو هستند من نمیدونم از چی‌ می‌ترسند این زندگی‌ که الان دارن از مرگ بدتره اینجاست که باید گفت خلایق هر چه لایق
‌پنجشنبه 27 مهر 1391 - 15:00
Caroline - تهران - ایران
جـهـان سـوم جـایی سـت کـه هـر کـس بخـواهـد مـمـلکـتـش را آبـاد کـنـد خانـه اش. خـراب مـیـشـود ، وهـر کـس بخـواهـد خانـه اش را آبـاد کـنـد بـایـد یـرای ویـرانی. مـمـلکـتـش بکـوشـد.
‌پنجشنبه 27 مهر 1391 - 15:25
invisible kid - ریو دو ژانیرو - برزیل
به امید بیدار شدن مردم به خواب رفته ایران!
‌پنجشنبه 27 مهر 1391 - 15:38
Ramtinel - بخارست - رومانی
انشالاه
‌پنجشنبه 27 مهر 1391 - 15:40
oghab - هلسينكي - فنلاند
دولت‌های غربی بهتره به فکر ورشکستگی خودشون باشند .. بااجازه امروز کارخانه باطری ماشینهای انزژی برق امریکا .اعلام ورشکستگی کرد .اروپاهم که داره شروع به سیب زمینی خوردن کردن ..یونان هم غذاهای ازمصرف گذشته را برای فروش اماده کرده .اسپانیا ۲۵ درصد بیکار ... پس ببندید حالا ..تابعد
‌پنجشنبه 27 مهر 1391 - 16:16
emad12 - ونکوور - کانادا
کور خوندین برگ اخر رو که رو کنیم اونوقت میفهمین برنده چه کسی است
‌پنجشنبه 27 مهر 1391 - 17:43
بی خیال - کرمان - ایران
احمدی نژاد یک جاسوسه
‌پنجشنبه 27 مهر 1391 - 20:00
kingkong - ونکور - کانادا
با تشکر از دولت ایران، دولت آمریکا، اتحادیه اروپا و بقیهٔ عزیزانی که برای بدبختی ما تلاش می‌کنن!
‌پنجشنبه 27 مهر 1391 - 20:59
zpirooz - آخن - آلمان
ولی من فکر می کنم ما ایرانیها هر چه فقیرتر بشیم جسارتمون هم کمتر میشه پس اعتراض رو بی خیال شید
‌پنجشنبه 27 مهر 1391 - 21:38
zebbel - بوستون - آمریکا
لعنت به هر کی‌ انقلاب کرد. خمینی بی‌ شرف اومد گفت اقتصاد مال خره. هاروارد رفته‌ها و دکترهای اقتصاد از حرص و طمع قدرت افتادن دنبالش. مردم هم مثل گوسفند رفتن دنبالش. خلایق هر چه لایق .
جمعه 28 مهر 1391 - 00:07
Dead or Alive - تهران - ایران
Oghab. از هلسینکی. شما انگاری زیادی ساندیس تناول کردید مست و پاتیل شدید. چی میگی تو؟. یونان و اسپانیا اگه به این روز افتادن هنوز تورمشون یک رقمیه نه مثل ایران سه رقمی. یونان و اسپانیا نفت و گاز و منابع طبیعی دارن؟. شما ایران رو با اونا مقایسه میکنی؟. وضعیت ایران باید این باشه؟. شما از مرحله واقعا پرتی.
جمعه 28 مهر 1391 - 11:36
iirani - تهران - ایران
مگه جمهوری اسلامی اقتصاد هم داره
جمعه 28 مهر 1391 - 16:19
kobalt - تهران - ایران
چیزی که مال خره از هم بپاشه بهتره.
جمعه 28 مهر 1391 - 18:58
kobalt - تهران - ایران
چیزی که مال خره از هم بپاشه بهتره.
جمعه 28 مهر 1391 - 19:02
طاطا - تهران - ایران
dead or alive دوست عزیز آخه این ساندیس خورا و نوچه ها حکومت که عقل و سواد درست وحسابی ندارن که. نه تجزیه تحلیل بلدند نه درمقام مقایسه قادر به درک تفاوتها و شباهتها هستند مثل رهبرانشون یه مشت عقب افتاده بیسواد . کاش دشمن آدم نادان نباشه ماملت بدبختی هستیم که دشمنانمان نادان هستند یا شاید هم خودشون رو به نادانی زدند. این بنده خدا oghab که ملخ هم نیست از اون دسته هست
شنبه 29 مهر 1391 - 11:43
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.