بحران سوریه ۲۸هزار مفقود به جا گذاشته

 

گروه آواز می‌گوید هیچ‌کس از وحشت‌آفرینی حکومت در امان نیست


یک گروه حقوق بشری فعال در سوریه مدعی است که دست کم ۲۸هزار نفر پس از ربوده شدن به دست سربازان و یا شبه‌نظامیان سوری ناپدید شده‌اند.

گروه "آواز" می‌گوید که اسامی ۱۸هزار نفر از افرادی را که از ۱۸ ماه پیش و آغاز اعتراضات علیه حکومت سوریه مفقود شده‌اند در اختیار دارد و همچنین مطلع است که ۱۰هزار مورد مشابه دیگر نیز به وقوع پیوسته است.

این گروه قصد دارد پرونده ناپدیدشدگان را برای تحقیق به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارجاع دهد.

آواز شهادت‌های کسانی را که می‌گویند همسران و یا فرزندانشان به زور توسط نیروهای طرفدار دولت ربوده شده‌‌اند ثبت کرده است.

آلیس جی، که هدایت برنامه‌های آواز برای سوریه را بر عهده دارد، می‌گوید ربودن شهروندان توسط نظامیان و شبه‌نظامیان استراتژی‌ای است که عامدانه و برای ارعاب و وحشت‌آفرینی از آن استفاده می‌شود.

او می‌گوید: "هیچ‌کس در سوریه در امان نیست، می‌خواهد زنی باشد که برای خرید می‌رود، یا کشاورزی که دنبال سوخت است" و بی‌خبری از سرنوشت خویشاوندان به هراسی دامن می‌زند که افراد را به سکوت و عدم ابراز مخالفت‌هایشان وامی‌دارد.

او می‌گوید: "باید سرنوشت همگی این افراد روشن شود و عاملان به مجازات برسند."

فاضل عبدالغنی، از شبکه سوری‌ها برای حقوق بشر هم تخمینی ۲۸هزار نفری از شمار ناپدیدشدگان دارد. اما مهند الحسنی، از گروه حقوق بشری سوری "سواسیه" می‌گوید ارقام حتی بیش از این است.

او می‌گوید: "بنا به تماس‌هایی که با نقاط مختلف در سراسر سوریه داریم فکر می‌کنیم حدود ٨٠هزار نفر ناپدید شده باشند."

محمد خلیل، وکیل حقوق بشری سوری از شهر الحسکه، می‌گوید هرچند ارائه آمار دقیقی ممکن نیست، اما هزاران نفر از ماه مارس ٢٠١١ تاکنون ناپدید شده‌اند.

او می‌گوید حکومت این کار را به دو منظور انجام می‌دهد، یکی خلاص شدن از دست فعالان مخالف و شورشیان، و دیگری هم رعب‌آفرینی در جامعه، به ترتیبی که دیگر جرات مخالفت با حکومت وجود نداشته باشد.

امید به آتش‌بس

دولت سوریه تاکنون واکنشی نسبت به این ادعاها نشان نداده است، اما پیش از این همواره اتهام نقض حقوق بشر را رد کرده است.

بنا به گزارش سازمان ملل بحران سوریه تاکنون ١٨هزار کشته و ١٧٠هزار آواره و پناهنده به جا گذاشته و در اثر آن دو و نیم میلیون نفر از شهروندان سوری نیازمند کمک‌های فوری هستند.

دولت سوریه به تازگی اعلام کرده که مایل به اجرای طرح صلح پیشنهادی اخضر ابراهیمی، فرستاده ویژه سازمان ملل، برای آتش‌بس موقت است.

آقای ابراهیمی پیشنهاد داده که دو طرف در آستانه عید قربان خشونت‌ها را متوقف کنند "تا زمینه‌ای برای تقویت روند سیاسی" برای حل بحران ایجاد شود.

گروه‌های مسلح مخالف هم اعلام کرده‌اند که در صورت موافقت دولت، آنها نیز به آتش‌بس دست می‌زنند.

+30
رأی دهید
-51

be_pa_khaste - هارلم - هلند
عجب ادامی این اسد بی‌ همه چیز خوب ویل کن این قدرت لماسبو این همه آدم هم به کشتن نده فردا زن و بچه و خودتو تیک تیک می‌کنن.عربهارو که می‌شناسی‌ خودت هم که عرب هستی‌
‌پنجشنبه 27 مهر 1391 - 15:45
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.