آمانو: آژانس شاهد فعالیت‌هایی‌ در پارچین است

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

یوکیو آمانو، دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی‌ روز چهارشنبه ۲۶ مهر ابراز امیدواری کرد که به زودی ملاقاتی در سطوح بالا با جمهوری اسلامی ایران در مورد برنامه هسته‌ای این کشور برگزار شود.

او البته یادآور شد که هنوز تاریخ مشخصی برای این گفت‌وگوها مشخص نشده است.
 
یوکیا آمانو در عین حال به خبرگزاری رویترز گفت که آژانس همچنان شاهد «فعالیت‌های فشرده» در پایگاه نظامی پارچین است و نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کرد.
 
آژانس بین‌المللی خواستار بازدید از پایگاه نظامی پارچین است، اما مقامات ایرانی‌ تاکنون چنین امکانی را برای آژانس فراهم نکرده‌اند.
 
پایگاه نظامی پارچین از آن جهت به موضوعی حساس در پرونده هسته‌ای ایران تبدیل شده که دیپلمات‌ها و کارشناسان هسته‌ای، ایران را متهم به پاکسازی آثار آزمایش‌های هسته‌ای در این منطقه کرده‌اند.
 
طبق گزارشی که خبرگزاری اسوشیتد پرس در مارس ۲۰۱۲ منتشر کرد، برخی‌ دیپلمات‌ها و کارشناسان هسته‌ای که نامی‌ از آنها برده نشد مدعی شدند که تصاویر ماهواره‌ای به‌دست‌آمده از منطقه نظامی پارچین در جنوب‌شرقی تهران نشان می‌دهد شماری کامیون و دیگر وسایل نقلیه سنگین خاک‌برداری در این منطقه در فعالیت هستند.
 
همچنین رابرت وود، نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی‌ در ماه خرداد طی‌ اجلاس شورای حکام آژانس گفت تصاویر ماهواره‌ای حاکی از عملیات پاکسازی منطقه پارچین توسط ایران هستند.
 
آقای آمانو در بخش دیگری از سخنان خود ابراز امیدواری کرده که آژانس در آینده‌ای بسیار نزدیک با ایران گفت‌و‌گویی تازه شروع کند. ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی‌ از ماه ژانویه تا کنون چند دوره مذاکرات برگزار کرده‌ند که هیچکدام نتیجه‌ای در برنداشته اند. آخرین این مذاکرت اوایل تابستان برگزار شد.
 
یوکیا آمانو همچنین اتهام نفوذ «خرابکارها و تروریست‌ها» به آژانس را که از سوی ایران مطرح شده، رد کرد
 
در همین حال، روز گذشته مایکل مَن، سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا گفت که علیرغم اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران، اتحادیه اروپا به دنبال از سر گیری گفت و گو با ایران است.
 
او در این زمینه گفت: اتحادیه اروپا در قبال برنامه هسته‌ای ایران صرفا به تحریم متوسل نیست و امیدوار است مذاکرت از سر گرفته شوند.
 
اتحادیه اروپا روز دوشنبه تحریم‌های جدیدی در حوزه‌های مالی‌ و انرژی علیه جمهوری اسلامی ایران، از جمله تحریم گاز این کشور و تشدید محدودیت‌ها علیه بانک مرکزی اعمال کرد.
 
ایران هم اکنون زیر فشار تحریم‌های یکجانبه از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا بر سر مناقشه هسته‌ای این‌کشور قرار دارد. کشور‌های غربی ایران را متهم می‌‌کنند که در تحت پوشش برنامه هسته‌ای مسالمت آمیز به دنبال تولید سلاح هسته‌ای می‌‌باشد.
 
ایران همواره این اتهامات راد کرده و تأکید می‌‌کند برنامه هسته‌ای این کشور به منظور تولید سوخت و تحقیقات پزشکی‌ راه اندازی شده است.

+36
رأی دهید
-26

baharmazaheri - عجمان - دبي
کشف کردی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چش بسته غیب میگه......خوب تکرار بیهوده است ..سقوط حکومت چاره است نه جنگ............منافعه.......... لعنتی افسون دارد..............
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 21:00
abdol1987 - تهران - ایران
شاهد فعالیت هایی در اسراییل هم بودی؟ یا فقط تو ایران شاهدش هستی؟. درسته افراد این رژیم تصمیم به ساخت بمب دارند ولی این غربی ها هم خیلی پدرسوخته اند. این وسط ملت بیگناه باید تاوان پس بدن.
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 22:01
گلپونه - رم - ایتالیا
مردم نباید بذارن جنگ بشه، ولی متاسفانه مردم ایران هیچ موضعی در برابر انرژی هسته ای ندارن. صدای هیچ اعتراضی هم از هیچ جا بلند نمیشه. اینجا عمرا بذارن دولتشون بدون اجازه مردم نیروگاه بسازه.
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 23:24
john1234 - انگلستان - انگلستان
من در تعجبم که چگونه اروپاییها با این تحریمها جیب روسییه را (با قیمت بالاتر گاز برای خود) پر می‌کنند.
‌پنجشنبه 27 مهر 1391 - 03:53
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.