صادق لاریجانی: اعتراض به اعدام تعرض به قوانین اسلام است

 

رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی درخواست اخیر گزارشگر ویژه سازمان ملل برای توقف شکنجه و اعدام در ایران را "تعرض به قوانین اسلامی" توصیف کرد. او اعدام را از "ارزش‌های اسلامی تمام مسلمانان جهان" خواند.
 

احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران سومین گزارش خود از وضعیت این کشور را جمعه‌ی گذشته (۱۲ اکتبر/ ۲۱ مهر ۱۳۹۰) منتشر کرد. در این گزارش با استناد به آمار رسمی شمار اعدام شدگان در سال ۲۰۱۱ میلادی ۶۷۰ نفر ذکر شده است.
 شهید در پایان گزارش خود از مقام‌های ایرانی می‌خواهد اعدام‌ها را متوقف کنند و به شکنجه و آزار زندانیان خاتمه دهند. ایران پیشتر برای نخستین بار به گزارش احمد شهید پاسخی کتبی داده بود. رئیس قوه قضاییه، صادق لاریجانی نیز روز چهارشنبه، ۲۶ مهر بخشی از سخنان خود را در جلسه مسئولان عالی قضایی به این گزارش اختصاص داد.
 
اعدام، "ارزش اسلامی تمام مسلمانان"
 
صادق لاریجانی با اشاره به گزارش سوم احمد شهید در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران می‌گوید: «موضوع مورد اشاره این گزارش درباره اعدام‌ها در ایران، تعرض به قوانین اسلامی است که نه‌تنها در ایران بلکه در تمام کشورهای اسلامی وجود دارد.»
 به گفته‌ی رئیس قوه قضاییه قوانین اسلامی، از جمله در مورد اعدام "در واقع ارزش‌های اسلامی تمام مسلمانان جهان است." او گلایه می‌کند که «چرا تنها به ایران فشار می‌آورند و با دیگران کاری ندارند؟»
 
لاریجانی می‌گوید: «پاره‌ای از قوانین و مقررات مربوط به اعدام، قوانین خاص جمهوری اسلامی ایران نیست و تمام مسلمانان به آن معتقد هستند.» او از دیگر کشورهای اسلامی که در آنها نیز اعدام انجام می‌شود می‌خواهد "نسبت به اینگونه تعرض‌ها به قوانین اسلامی سکوت نکنند."
 
«مطلقا اعدامی سیاسی نداریم»
 


لاریجانی: در جمهوری اسلامی ایران مطلقا اعدامی سیاسی نداریم

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از اظهاراتش ادعا کرد: «در جمهوری اسلامی ایران مطلقا اعدامی سیاسی نداریم و افراد اعدامی یا قاچاقچی مواد مخدر یا متعرضان به جان و مال و نوامیس مردم بوده‌اند.»
 
احمد شهید در گزارش خود تاکید می‌کند در شش ماهه نخست سال جاری میلادی ۲۲۳ نفر و "اغلب در رابطه با قاچاق مواد مخدر" اعدام شده‌اند. بنابراین گزارش "اعدام‌شدگان از محاکمات منصفانه برخوردار نبوده‌اند."
 
در سومین گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل ضمن اشاره به موارد متعدد نقض حقوق و آزار و شکنجه زندانیان از جمهوری اسلامی خواسته شده تمام زندانیان سیاسی و عقیدتی را آزاد کند.
 
در گزارش احمد شهید به نقش نهادهای رسمی جمهوری اسلامی در محدود کردن آزادی بیان و نشر و زندانی کردن روزنامه‌نگاران انتقاد شده است. مطابق این گزارش خبرگزاری‌ها و رسانه‌های خبری در ایران از انتشار خبرهایی که به تاثیر تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی مربوط باشد منع شده‌اند.
 
تایید ضمنی انتقاد احمد شهید در مورد نقض آزادی رسانه‌ها


رئیس قوه قضاییه در جمع مسئولان قضایی می‌گوید در مورد تحریم‌ها همه باید از نظر رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای مبنی بر "اهمیت ندادن و بزرگ نکردن تحریم‌ها" تبعیت کنند: «تمام مسئولان و صاحبان تریبون و مردم باید بدانند که دشمن در حال بزرگ کردن اثر این تحریم‌هاست و رسانه‌های تبلیغاتی غرب تلاش می‌کنند با تبلیغات خود تحریم‌های غرب علیه ایران را بسیار تاثیرگذار و شکننده در وضع مردم ایران به تصویر بکشند.»
 
صادق لاریجانی با اعتراف به این که "البته تحریم‌ها تاثیراتی بر کشور داشته"، به مشکلات اقتصادی اشاره می‌کند و از مسئولان می‌خواهد تمام تلاش خود را برای کاهش این مشکلات به کار بگیرند.
 
لاریجانی می‌افزاید: «در کنار تلاش برای رفع مشکلات اقتصادی، باید به این موضوع نیز توجه داشت که هدف غربی‌ها بزرگ جلوه دادن تاثیر تحریم‌هاست.» او در عین حال ابراز تاسف می‌کند که "در داخل کشور نیز متاسفانه افرادی به این مساله دامن می‌زنند."
 
سخنان "دشمن شاد کن" احمدی‌نژاد
 
یکی افراد مورد اشاره لاریجانی محمود احمدی‌نژاد است که به رغم اختلاف‌های اخیر همواره مورد حمایت خاص رهبر جمهوری اسلامی قرار داشته. او ۱۱ مهر در یک نشست خبری یک از علت‌های وضعیت وخیم اقتصادی را تاثیر تحریم‌ها در کاهش درآمدهای ارزی و دشواری انتقال دلارهای نفتی به داخل کشور عنوان کرد.
 
موسی الرضا ثروتی، یکی از نمایندگانی که پیگیر طرح سوال از احمدی‌نژاد به دلیل نوسان‌های شدید بازار ارز و سقوط ارزش پول ملی است با انتقاد از اظهارات او در این نشست می‌گوید: «ما این همه تاکید داریم که تحریم‌ها در اقتصاد کشور اثر بالایی ندارد، بعد ایشان صحبت می کند و همه گناه‌ها را گردن تحریم می‌اندازد و ما را دشمن شاد می‌کند.»
 
بی‌اعتنایی به توصیه‌های خامنه‌ای در مورد تحریم‌ها
 
ثروتی هفدهم مهر در گفتگو با سایت خبرآنلاین می‌گوید "لذا به دلیل این صحبت‌ها و برخی موارد دیگر، نماینده‌ها در فکر [طرح]عدم کفایت سیاسی ایشان هستند." برخلاف توصیه لاریجانی در روزهای اخیر بی‌اعتنایی به تاکید رهبر جمهوری اسلامی در مورد کم اهمیت وانمود کردن تاثیر تحریم‌ها، در رسانه‌های داخلی افزایش یافته است.
 
سایت الف، وابسته به احمد توکلی، رئیس پیشین مرکز پژوهش‌های مجلس ۲۲ مهر نوشت "ایراد بزرگی که در هنگام ایجاد تحریم‌ها وجود دارد کتمان واقعیات توسط رسانه‌ها و مسئولان است." در این گزارش با اشاره به اینکه " بسیاری از اخبار مربوط به تحریم‌ها به مردم گفته نمی‌شود" از مسئولان انتقاد می‌شود که چرا اعلام نمی‌کنند "ایران در حال حاضر کمتر از یک میلیون بشکه نفت و آن هم با زحمت می‌فروشد."

+28
رأی دهید
-146

ekman - شیراز - ‫ایران
انشاالله این موهبت اسلامی شامل حال همه شما بشود،یعنی‌ همه شما در دادگاهی محکوم به اعدام شوید.تعرض به اعدام=تعرض به اسلام،در این معا دله نتیجه میگیریم که اسلام=اعدام است
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 19:20
من حرف حساب می زنم - تهران - ایران
دشمن دشمن دشمن !!!!!!! یک مشت آخوند عقب افتاده مغز خشک اسـ... مدام دم از اسلام می زنند و می خواهند مخالفانشون را از بین ببرند به هر نحوی شده !!!! حالا یک عنتر دارند که دشمن شادشون کنه و هی سوتی بده اما واقعا تحریمها ورق پاره ای بیش نیست از قیمت ارز و طلا مشخصه !!!!!
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 19:02
iirani - تهران - ایران
قبول داریم اعتراض ب اعدام تعرض ب خود اسلامه
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 19:31
Benika - برن - سوئیس
امیدوارم که یه روز همهٔ این قوانین الهی گریبان خودتون رو بگیره که حالش رو ببرید
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 19:44
borzoopersia - بیرمنگهام - انگلستان
مگر چیزی غیر از اعدام و کشت و کشتار هم تو اسلام هست. کشتار-جرم-جنایت و تجاوز به ناموس دیگران چهار جزء اصلی DNA اسلام هستند. باور ندارید؟ قرآن و احادیث نبوی را بخوانید.
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 19:53
perser68 - فلوریدا - امریکا
-ekmanشیراز ایران دوست عزیز، من با نظرت موافق نیستم!من کلا با اعدام مخالفم!این آخوند جماعت فاسد ادمخور رو باید بعد دادگاه تو سلول انفرادی گذشت تا فرصت پیدا کنن به جنایتی که در حق ایران و ایرانی‌ کردن فکر کنن و جورش رو بکشن!این آدم خور‌ها الان از بس خون دیدن و خون خوردن مسته مالیخولیای شدن و به زمان نیاز دارن که سلول انفرادی براشون بهترینه!این جونوری که عکسش‌ بالا دیده می‌شه و منو به یاد لاجوردی پلید کثافت مریض میندازه، انقدر که ذات خرابی داره،قیافه زشتی هم پیدا کرده!
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 20:22
بابک - سبزوار - ایران
خیلی بیشعوری بویی از اسلام نبردی فقط حرف مفت می زنی.
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 20:45
Ali cholagh khamenei - لندن - انگلستان
به گفته خود لاریجانی این نتیجه را میگیریم که اسلام آخوندی چیزی جز کشتن و دیکتاتوری ندارد . نابود باد آخوند جانی و دیکتاتوری اسلامی. زنده باد ایران دموکراتیک
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 21:11
zpirooz - آخن - آلمان
بی همه چیز اعدام سیاسی در ایران نداریم چند هزار مثال بیارم
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 21:30
fred1540 - هرنه - بلژيك
با سلام کی می‌شه که خودش به عین قانون گرفتار بشه
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 21:56
nimaaa - نیویورک - امریکا
نمیدونم چه جوری ادعا میکنن اعدام سیاسی نداریم تا بحال هزاران زندانی سیاسی به جرم همکاری با نهادهای سیاسی امریکا اسراییل و مجاهدین خلق اعدام شدند
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 22:38
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
انشاالله به وقتش نصیب شما بشه این موهبت دین اسلام حاج اغا .
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 22:28
فضول میرزا - استكهلم - سوئد
اگر شما مطلقا اعدامی سیاسی ندارید، پس چرا 7000 جوان ایرانی در سال 67 بدستور خمینی اعدام شدند؟ ...
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 22:05
kobalt - تهران - ایران
این ملا نصرالدین راست میگه اگه اعدام وقطع دست وپا وبقیه حدود رو از اسلام عزیز بگیری چیزی از دین نمیمونه اون یکی داداش دالتون هم گفته بود سنگسار از انسانی ترین احکامه.
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 23:39
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
ساندیس خورها فعلا لونه کردنند در مبحث تصاویر شهبانو فرح خودشون را مشغول کردنند که این مبحث را نبیند. اسلام = اعدام
‌پنجشنبه 27 مهر 1391 - 02:39
shadan shirin sokhan - هایدلبرگ - آلمان
( ! )-- صادق لاریجانی: اعتراض به اعدام تعرض به قوانین اسلام است!!!,,,, ایشان کاملا" درست گفته اند ، زیرا این مذهب اسلام است که منفور و ضدّ بشری است و تمام قوانینی که در کتاب دست ساز آماده است کشتن و گردن زدن و قطع دست و پا و سنگسار و شلاق و صدها مسائل منفور و ننگین ضّد بشری است !!!، پس پایه و اساس این دین است که خراب و ویران است !!!،،
‌پنجشنبه 27 مهر 1391 - 09:38
paya55 - چیچست - ایران
این شیخک اگه حـ... شو اعدام کنن هم همینو میگه؟
جمعه 28 مهر 1391 - 18:23
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.