حرکت شناورهای جنگی چین به سمت آبهای ژاپن

هفت کشتی رزمی چین به آبهای ژاپن نزدیک می‌شوند. این شناورها از قرار به سمت دریای چین شرقی در حرکت هستند. در این محل مجموعه جزایری قرار دارند که ادعای مالکیت بر آنها به مناقشه میان دو کشور بدل شده است.
 

اختلاف بر سر مالکیت مجموعه‌ای از جزایر در دریای شرقی چین هفته‌هاست بر روابط چین و ژاپن سایه افکنده است. چین ژاپن را به "سرقت" این جزایر متهم می‌کند؛ اتهامی که توکیو آن را به شدت رد می‌کند.
 
حال هفت کشتی رزمی چین به آبهای ژاپن نزدیک می‌شوند. به گفته‌ی یک سخنگوی وزارت دفاع ژاپن، یک هواپیمای این کشور هفت شناور نیروی دریایی چین را در فاصله‌ی ۴۹ کیلومتری جنوب غربی ژاپن رصد کرده است.
 
بنا بر اعلام توکیو، شناورهای چینی شامل دو ناوشکن، یک ناو ضد موشک، دو ناوچه، دو شناور کمکی برای قایق‌ها و یک شناور تدارکاتی هستند که از اقیانوس آرام به سمت دریای شرقی چین حرکت می‌کنند.
 
به گفته‌ی ساتوشی موریموتو، وزیر دفاع ژاپن، شناورهای چینی هنوز اقدام خاصی انجام نداده‌اند و همچنان در آب‌های بین‌المللی حرکت می‌کنند. بر اساس برخی گزارش‌ها، شناورهای یادشده بخشی از یک مجموعه شناور هستند که قرار است تمرینی نظامی برگزار کنند.
 
جزایر مورد اختلاف در ژاپن "سنکاکو" و در چین "دیائویو" نامیده می‌شوند. این مجمع‌الجزایر در فاصله حدود ۲۰۰ کیلومتری تایوان و حدود ۴۰۰ کیلومتری اوکیناوا (ژاپن) واقع شده است. علاوه بر چین، تایوان هم مدعی مالکیت بر این جزایر است.
 
چهار جزیره در این مجمع‌الجزایر تا کنون متعلق به بخش خصوصی در ژاپن بود و یکی دیگر از دارایی‌های شهر توکیو محسوب می‌شد. دولت ژاپن چندی پیش سه جزیره از این مجموعه را خرید و تنش‌های سابقه‌دار بر سر این مجمع‌الجزایر را وارد مرحله‌ی تازه‌ای کرد.
 


جزایر موقعیت جغرافیایی برتری دارند؛ در اطراف آنها انواع آبزیان یافت می‌شوند و گمان می‌رود منابع بزرگ نفت و گاز داشته باشند.


 
جنگ اقتصادی
 
اختلاف بین چین و ژاپن بر سر این مجمع‌الجزایر به جنگی اقتصادی-بازرگانی تبدیل شده است. شماری از خودروسازان ژاپنی که محصولات خود را به چین صادر می‌کنند – از جمله هوندا و نیسان – در هفته‌های اخیر از تولید خود در چین کاسته‌اند، زیرا شمار فروش محصولاتشان کاهش یافته است.
 
بنا بر گزارش یک روزنامه ژاپنی، تویوتا نیز به احتمال فعالیت مهم‌ترین سایت مونتاژ خود در چین را از روز دوشنبه به مدت یک هفته متوقف خواهد کرد. حدود ۶۰ درصد از کل تولید تویوتا در چین در این سایت انجام می‌شود. ۱۳ هزار کارمند و کارگر این کارخانه عظیم در سال ۲۰۱۱ حدود ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو روانه بازار کردند.
 
یک سخنگوی تویوتا موضع خاصی در برابر خبر یادشده اتخاذ نکرد و تنها گفت که تطبیق عرضه با تقاضا، بخشی از فرایند طبیعی تولید خودروست.
 
در هفته‌های اخیر تظاهرکنندگانی در چین به کارخانه‌های ژاپنی حمله کردند. برخی از ناظران این حملات را بخشی از سیاست‌های پکن می‌دانند. چین همچنین انحصار فروش خاک‌های کمیاب را در اختیار دارد. این خاک‌ها ماده اولیه ساخت قطعات الکترونیکی هستند و صنعت ژاپن به شدت به آنها وابسته است.
 
از سوی دیگر ژاپن با کارخانه‌های خود موقعیت‌های شغلی فراوانی در چین ایجاد کرده و از مهم‌ترین طرف‌های تجاری پکن شمرده می‌شود.

+65
رأی دهید
-30

شنقول - ساتهمپتون - انگلیس
من از همینجا به دولت و مردم ژاپن اعلام می‌کنم که نگران نباشند، کشتیها چینی‌ هستند و به همین زودیها خودشون غرق می‌شوند ، جنس چینی دیگه !!! این که نگرانی نداره ،ای بابا
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 08:52
PERSIANSPIDER - مشهد - ایران
یا آرامش برای همه یا برای هیچکی ! بزنید پدر همو در بیارید
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 09:48
babak khoramdin - لیورپول - انگلستان
خلاصه خدا به خیر کنه یه جنگ جهانی‌ راه نیاندازن ول کن نیستن
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 11:15
مهرتابان - تهران - ایران
چین هم فهمیده بعد از خاور میانه نوبت اصلاحات در چین و روسیه است،داره خودنمایی میکنهبه قول شنقول دوست عزیز کشتی چینی زودی غرق میشه.
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 14:52
mountainman - استکهلم - سوئد
شنقول - ساتهمپتون - انگلیس. نه چین فقط جنسهای خرابشو به ایران میده . خوباش رو خودش میگیره و یا به غرب میفرسته
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 14:55
machan - لس انجلس - آمرکا
این چین و روسیه و ایران را باید یک بار برای همیشه ساکت کرد
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 16:21
Dracula - ترانسیلوانیا - رومانی
بخاطر چند تا جزیره خیلی کوچیک که خالی از سکنه هم هستن این مسخره بازی راه افتاده.البته مسلم حق با ژاپن هست چون چین کشور بیخودیه و هیچ چیزش درست نیست برعکس ژاپن که همه چیزش بهترینه.
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 19:09
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.