دفاع طالبان از سوء‌قصد به دختر ۱۴ ساله

طالبان پاکستان حمله‌ی تروریستی به ملاله یوسف‌زی دختر ۱۴ ساله را توجیه کرد و این فعال حقوق بشری را "جاسوس غرب" و "سزاوار مرگ" خواند. اسلام‌گرایان طالبان در سوء‌قصدی گلوله‌ای به سر این دختر شلیک کرده بودند.
 

طالبان پاکستان روز سه‌شنبه (۱۶ اکتبر/۲۵ مهر) با صدور بیانیه‌ای از سوء‌قصد به ملاله یوسف‌زی دختر ۱۴ ساله‌ای که فعال مدنی و منتقد مسلمانان افراطی است دفاع کرد. در این بیانیه آمده که این دختر "جاسوس غرب" بوده است.
 
طالبان در بیانیه‌ی خود نوشته‌اند: «اسلام دستور کشتن جاسوسان دشمن را صادر کرده است.».
 
به گفته‌ی طالبان، این دختر تحت نظر قرار گرفته شده بود «زیرا با طالبان مخالفت می‌کرد و در حالی‌که بیشرمانه با بیگانگان نشست و برخاست می‌کرد، بزرگ‌ترین دشمن اسلام، باراک اوباما را ستایش می‌کرد».
 
ملاله یوسف‌زی به‌رغم تهدیدهایی که از سوی اسلام‌گرایان افراطی متوجه او بود، از مدت‌ها پیش برای آموزش دختران در میهن خود تلاش می‌کرد.
 
در بیانیه‌ی طالبان آمده است که این دختر ۱۴ ساله به این دلیل مورد حمله قرار نگرفته که از آموزش دختران طرفداری می‌کرد، بلکه به این دلیل که با "مبارزان راه خدا و جهاد آنان" مخالفت می‌کرد.
 
طالبان در بیانیه‌ی خود نوشته‌اند: «شریعت می‌گوید که حتا یک کودک می‌تواند کشته شود، اگر مخالف اسلام باشد».
 
"جنایت علیه بشریت"
 
طالبان هفته‌ی گذشته در دره‌ی سوات واقع در پاکستان در حمله‌ای به این دختر ۱۴ ساله گلوله‌ای به سر او شلیک کردند. این دختر به شدت مجروح شد ولی زنده ماند. وی را در حال حاضر برای مداوا به بریتانیا منتقل کرده‌اند. گلوله‌ای که به سوی ملاله شلیک شده بود پس از عبور از ناحیه‌ای در سر وارد شانه‌ی او شد و در آنجا گیر کرد.
 
دولت پاکستان این حمله‌ی تروریستی را محکوم کرد و جایزه‌ای به ارزش ۸۰۰ هزار یورو برای دستگیری احسان‌الله احسان، سخنگوی طالبان در پاکستان تعیین نمود. احسان‌الله احسان کسی است که به نام طالبان مسئولیت این سوء‌قصد را برعهده گرفته است.
 
آصف‌علی زرداری، رئیس‌جمهوری پاکستان، سوء‌قصد به ملاله یوسف‌زی را بشدت محکوم کرد و آن را "جنایت علیه بشریت" خواند.
 
زرداری روز سه‌شنبه در جریان اقامت خود در جمهوری آذربایجان گفت: «در کشور ما سه خطر وجود دارد: ترور، فقر و بی‌توجهی به حقوق اساسی دختران ما». رئیس‌جمهوری پاکستان در سخنان خود پرسید: «چرا این مرد دست روی این دختر بلند کرد؟ این خلق و خو، دشمن مشترک ماست که باید همه‌ی نیروهای خود را علیه آن متحد کنیم».
 

صحنه‌ای از انتقال ملاله یوسف‌زی به بیمارستان


قتل دگراندیشان، پدیده‌ای روزمره در پاکستان


 
قتل دگراندیشان توسط اسلام‌گرایان افراطی، بخشی از زندگی روزمره در پاکستان است. ولی تاکنون هیچ سوء‌قصدی مانند نمونه‌ی ملاله یوسف‌زی نتوانسته بود افکار عمومی در این کشور را چنین تحریک کند و به واکنش علیه طالبان وادارد.
 
در روزهای گذشته در مدارس پاکستان مراسم دعا برای بهبودی ملاله برگزار شد. رسانه‌های پاکستان، این حمله را به عنوان اقدامی عمیقا ضدانسانی نکوهش کردند. ده‌ها هزار تن در کراچی برای راه‌پیمایی اعتراضی به خیابان‌ها رفتند و همبستگی خود را با این دختر ۱۴ ساله‌ی فعال حقوق بشر اعلام کردند.
 
حتی سیاستمداران پاکستان که کمتر آشکارا از طالبان انتقاد می‌کنند، این بار خشم و انزجار خود را از این ترور صریحا بیان کردند. رجا پرویز اشرف، نخست وزیر پاکستان، ملاله را "دختر همه‌ی پاکستانی‌ها" خواند و گفت، باید هر چه زودتر برای مبارزه با این رویکرد کور اسلام‌گرایان چاره‌ای اندیشید.
 
به گفته‌ی ناظران سیاسی، این‌ها سخنان روشنی است، ولی اکنون باید دید کدام اقدامات عملی را در پی خواهند داشت.

+28
رأی دهید
-73

ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
طالبان-القاعده ویروس‌های جامعه ی انسانی‌--مرگ تمام تندروهای اسلامی مثل مرگ ویروس و میکرب-به مفهوم زنده ماندن افراد بیگناه‌چون این دختر بیگناه!!! کلیه ی عملیات تروریستی اسلامی بعد از آن آن آن آن قلاب شکوهمند اسلامی کمونیستی مجاهدی آغاز گشت و صدر اسلام با جنایتهایش باز گشت!!! ننگ بر شما!!
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 09:02
shytoon - وادوز - لیچتن اشتین
این آیت‌الله‌های مفتخور گردن کلفت ایران خفه خون گرفتند .... این مسخره‌ها خودشون را در هر امر خصوصی مردم قاطی‌ میکنند و فتوا میدهند، چه شده خبر مرگشون صداشون در نمیاد.
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 09:42
sama128 - شیراز - ایران
کثیفترین افراد بر روی کره زمین همین طالبان هستند که خودشان برای خودشان می برند می دوزند و حکم می دهند افراد کثیفی که برای کشتن افراد بی گناه از جیب شلوارهای گلوگشادشان یه فتوا سریع در می آروند و مثل آب خوردن آدم می کشند غرب را هم دشمن اسلام و اسلامگرایان می دانند اگر اسلام قوی مقتدر خوب و عالی است و مو لای درزش نمیره پس چرا می خواهید به زور گلوله و تفنگ و آدم کشی از آن دفاع کنید نه با عقل و تعقل و تدبیر فکر و مباحثه و بحث منطقی . چون سواد ندارید چون حرف مفت می زنید چون آدم در وهله نخست نیستید. همین و بس
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 10:05
hussein.khawari - کابل - افغانستان
لعنت به چتلستان.
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 10:52
kurosh_alman - فرانکفورت - آلمان
به امید روزی که این دین کثیف از ذهن مردم پاک شه و در آرامش زندگی‌ کنند اصل طالبان در ایران اون خامنه‌ای الدنگ هستش هر موقع اون سگ بمیره طالبان هم کم رنگ خواهد شد
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 21:15
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
طالبان=حیوان
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 22:32
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.