تصویب مشوق‌های جدید اقتصادی برای افزایش جمعیت

شورای عالی انقلاب فرهنگی مجموعه‌ای از سیاست‌های تشویقی برای افزایش جمعیت کشور را تصویب کرده است.

خبرگزاری فارس سه‌شنبه، ۲۵ مهرماه متن یک مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را منتشر کرد که در آن مشوق‌هایی برای افزایش زادوولد در نظر گرفته شده است.

در این مصوبه با اشاره به راهبردهای کشور در زمینه جمعیت، بر لزوم بازنگری در مقررات «حمایتی و تشویقی فرزندآوری» تاکید شده است.

افزایش مدت مرخصی استعلاجی زایمان به ۹ ماه و مرخصی بدون حقوق به ۲۱ ماه و جمعاً به مدت ۳۰ ماه به ازای هر فرزند و در مجموع ۱۰ سال به صورت شناور با حفظ شغل برای همه شاغلان بخش دولتی و غیردولتی یکی از این مشوق‌هاست، ضمن این‌که به پدر فرزند نیز دو هفته مرخصی استحقاقی تعلق می‌گیرد.

همچنین قرار است به مادران برای بچه‌دار شدن هدیه داده شود. طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، برای فرزند اول والدین زیر ۲۵ سال نیم سکه، برای فرزند دوم یک سکه، فرزند سوم یک و نیم سکه، برای فرزند دوم والدین ۲۵ تا ۲۹ سال نیم سکه، فرزند سوم یک سکه و فرزند چهارم یک و نیم سکه، برای فرزند سوم والدین ۳۰ تا ۳۹ سال نیم سکه، فرزند چهام یک سکه به عنوان هدیه در نظر گرفته شده است.

پرداخت وام قرض‌الحسنه «فرزند» به مبلغ ده میلیون تومان به خانواده‌ها برای فرزندان سوم تا پنجم با بازپرداخت ۱۰ ساله و بدون الزام به سپرده‌گذاری توسط بانک‌های عامل بر مبنای نرخ پایه سال ۱۳۹۱؛ دو برابر شدن حق عائله‌مندی در کلیه قوانین‌ و مقررات استخدامی کشور، اختصاص سبد تغذیه رایگان ماهانه به صورت بن کالا و اختصاص بسته بهداشتی ـ درمانی رایگان، بخش دیگری از تسهیلاتی است که در ازای بچه‌دار شدن به خانواده‌ها تعلق می‌گیرد.

در یکی از بندهای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز آمده است که خانواده‌های دارای چهار فرزند یا بیشتر به میزان دو برابر سقف وام‌های اعطایی بانک مسکن، با باز پرداخت ۳۰ ساله و حداقل سود بانکی بخش مسکن وام خرید مسکن دریافت کنند.

کاهش مدت سربازی، افزایش سنوات بازنشستگی، امکان ادامه تحصیل به صورت نیمه‌حضوری یا مجازی، امکان حضور منعطف و کاهش ساعات کار و دورکاری برای زنان باردار و مادران زیر پنج سال از دیگر «مشو‌ق‌هایی» است که در ۲۲ بند در مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده است.

به نوشته این خبرگزاری، این مصوبه که بهار امسال به تصویب رسیده، برای اجرا به دستگاه‌هایی چون مجلس، نهاد ریاست جمهوری، مرکز مدیریت حوزه علمیه، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت آموزش و پرورش ـ وزارت راه و شهرسازی، صدا و سیما، ستاد کل نیروهای مسلح، وزارت کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان تبلیغات اسلامی، معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهوری و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری ابلاغ شده است.

پیش از این، علیرضا مرندی، نماینده تهران در مجلس از تهیه این سیاست‌های تشویقی در شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داده و گفته بود که آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران از تدوین این سیاست‌ها خبر داشته و خواستار تصویب این سیاست‌ها توسط قوه مقننه و تبدیل آن به قانون مصوب مجلس شده بود.

سوم مردادماه رئیس مرکز آمار ایران اعلام کرد که جمعیت ایران به ۷۵ میلیون و ۱۴۹ هزار و ۶۶۹ نفر رسیده و رشد جمعیت در پنج سال گذشته با کاهشی چشمگیر از ۱. ۶ درصد در سال ۸۵ به ۱. ۲۹ درصد در سال ۹۰ رسیده است.

یک روز بعد رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به این‌که «در اوائل دهه هفتاد اجرای این سیاست بنابر مصالحی، صحیح بود اما ادامه آن در سال‌های بعد خطا بود»، از صاحبان رسانه و تریبون از جمله روحانیون در جهت فرهنگ‌سازی این موضوع اقدام کنند.

رهبر جمهوری اسلامی هفته گذشته نیز از سیاست‌های کنترل جمعیت در ایران انتقاد کرد و از ادامه آن در اواسط دهه هفتاد با عنوان کاری خطا یاد کرد که «خود هم در کنار دیگر مقامات در آن سهیم بوده و برای این موضوع همه باید از خدا طلب عفو کنند.»

قانون تنظیم خانواده و کنترل جمعیت در سال ۷۲ به دنبال افزایش جمعیت در مجلس به تصویب رسید که براساس آن برای فرزند چهارم و فرزندان بعدی محدودیت‌هایی از نظر بیمه و دیگر مزایا در نظر گرفته شد.

مرضیه وحیددستجردی، وزیر بهداشت نیز اعلام کرده است که بودجه برنامه کنترل جمعیت به‌طور کامل حذف شده و برنامه سلامت باروری جایگزین آن شده است.

در دو سال گذشته، اولین بار محمود احمدی‌نژاد بود که خواستار در پیش گرفتن سیاست افزایش جمعیت شد. رئیس‌جمهوری ایران فروردین سال ۸۹ در یک برنامه تلویزیونی مخالفت خود را با «سیاست دو بچه کافی است» اعلام کرده و گفته بود این موضوع «نتیجه سیاست غلطی است که غربی‌ها انتخاب کردند و اکنون پشیمان هستند.»

محمود احمدی‌نژاد گفته بود که جمعیت ایران می‌تواند تا ۱۰۰ میلیون نفر نیز افزایش یابد و در دفاع از سخنان خود توضیح داد که «خدا روز‌ی‌رسان است» و با سیاست کنترل، جمعیت تا ۴۰ سال دیگر نامی از ایران وجود ندارد.

در واکنش به این سخنان، بخش پژوهشی مجمع تشخیص مصلحت نظام براساس نتایج تحقیقاتی که انجام داد، اعلام کرد که سیاست‌های «کنترل جمعیت» نباید کنار گذاشته شود.

+34
رأی دهید
-118

parviz1 - کترینگ - انگلستان
آدمهای باسواد و فهمیده که میفهمن منظور رژیم ملا از این برنامه چیست .کم سوادن و بیسوادن و کم درامدان و فقرای جامعه و معتادان و مزدوران مفتخور که برای مبلغی ناچیز و بدون برنامه برای آینده فرزندان حاضر میشوند بچه دار شوند و در آینده به تعداد بیسوادن و بسیجیان و مزدوران و ساندیس خوران اضافه خواهد شد.هدف فقط خرتو خط کردن جامعه و نابودی آینده جوانان و نابودی ایران میباشد و بس.
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 02:54
shahram1 - دیترویت - آمریکا
به به به لازم شد برگردیم ایران شروع کنیم به بچه ساختن و جایزه گرفتن فقط یه چیزی اگه یکی مثل من عزب باشه و بخواد به فرمایش مقام معظم گوش کنه با این قیمت سکه تکلیفش چی میشه منکه شخصا از همین الان خودم سرباز ولایت اعلام میکنم و آماده انجام دادن درخواستش هستم فقط لطف کنه شرایط برای بچه سازی فراهم کنه
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 03:48
zabunderaz - تورنتو - کانادا
خریت نه تنها علف خوردن است... آخه یکی‌ نیست به این علمای آی‌کیو بالا بگه، شما چه گلی‌ به سر جمعیت فعلی‌ ایران زدید که می‌خواهید یک نسل دیگرو هم بدبخت کنید و بی‌ آینده و امید رهاشون کنید که یا متد بشن یا افسرده یا بیکار یا فاحشه،خجالت بکشید بابا هر چند که شما شرم و حیا رو خوردید خجالت هم سر کشیدید.
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 05:48
Taraneه - کبک - کانادا
تو کشوری که ۹۰% زایمانها به عمل سزارین ختم می‌شه و خرج عمل سزارین ۸ میلیون تومن و زایمان طبیعی ۱.۵ میلیون تومن هست این نیم سکه یا تمام سکه آن هم به والدین زیر ۲۵ سال( باز هم در کشوری که سنّ ازدواج به دلیل وضعیت بد اقتصادی بالاست ) چه تشویقی محسوب می‌شه؟! تو جوامعی که مادر و فرزند بیمه‌ درمانی کامل دارند و دولتها مخارج اولیه بچه رو هم به عهده میگیرند باز هم به ندرت کسی‌ حاضر ۲ یا ۳ بچه داشته باشه، این آقایون برای تصویب قوانینی که هرگز بهشون عمل نمی‌شه هم, آدم فکر میکنه که اصلا تو ایران زندگی‌ نمیکنند و از هیچی‌ خبر ندارند، شاید هم از سیرکی که راه انداختن لذت میبرند.
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 06:14
جنبش هميشه سبز ايران - گرگان - ایران
اینا مردم چی فرض کردند که اینجوری با این بسته های سرکاری میخوان دردسرشون رو زیاد کنن.کدوم حرف این دولت بی پدر و مادر راست بود که این یکیش باشه.قبلا هم میگفتن یک میلیون تومن هدیه میدیم چی شد؟ حتی بودجه باری پرداختش نداشتن.حالا میخوان چه جوری این همه امکانات رو اونم تو این وضعییت بد اقتصادی به مردم بدن.همش سرکاریه.مثل دروغهای دیگه احمدی نژاد.
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 07:01
mortimer - اصفهان - ایران
جالب است که بچه دار شدن ما دست خدا نیست ولی روزی ما را خدا می رساند D:
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 07:25
sankari - هلسينكي - فنلاند
می‌تونم به جرات ادعا کنم که مسٔولان جمهوری اسلامی از عقل کافی‌ برخوردار نیستند و فقط خوب بلدند سلطه گری کنند و برای ملت ایران تعیین تکلیف کنند.
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 08:10
goleshab - اوگسبورگ - المان
تا چند سال نه چندان قبل شعار میدادند فرزند کمتر زندگی‌ بهتر یا میگفتند یک بچه کافی‌ دو بچه اضافی !حالا میگن بچه دار شید بهتون جایزه می‌دیم ، مسخره ها!!!
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 11:06
yashainiran - ایران - ایران
ای بابا دل خوشی دارینا! من پس از ده سال که از ازدواجم گذشته خواستم بچه ای داشته باشم و خانمم را راضی کردم اما با دیدن وضعیت آشفته بازار پوشک و شیر و غیره از این کارم منصرف شدم و دیگر بچه نمی خواهم مگه زوره؟ مشوق هم ارزانی خودتان مگر دیوانه ام برای شما سرباز به دنیا بیارم. مقطوع النسل بشم بهتره
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 12:50
مهرتابان - تهران - ایران
بجای این حاتم بخشیها،برای زنها شغل و حقوق قانونی و شهروندی برابر در نظر بگیرن الان بیشتر زنها رو دارن از شرکتها اخراج میکنن،خیلی از رشته های دانشگاهی رو از دخترها گرفتن،چادر سر کردن تو بیشتر جاها اجباریه گشت ارشادشون هم از صبح تا شب داره به شخصیت زنها توهین میکنه،خب چی میمونه برای زنها به جز خونه نشینی و زادو ولد و تحمل قانونهای چند همسری و صیغه،کور خوندن گذشت اون دوره ای که زنها رو استثمار میکردن،زن امروز رو نمیتونن با این بازیهای مسخره به بردگی بکشن.
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 14:59
azadmard433 - شیراز - ایران
اینا ایران رو گاوداری و ملت ایران رو به شکل گاو میبینن.چند روز پیش چند تا از نماینده های مجلس( آقای رهبر و...) گفته بودن : برای براوره شدن منویات مقام معظم .. ،همه مردای متاهل باید چند تا همسر اختیار کنن و همه زنا هم باید بذارن حداقل هر 2-3 سال یه بچه بیارن.اینا ملت ایران رو دقیقا مثل گاو میبینن که وظیفه ای جز تولید مثل ندارن.
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 17:59
azadmard433 - شیراز - ایران
این حرو...زاده ها فکر کردن همه مثل خودشون مریض جنسی هستن و ملت فکری غیر از شکم و زیر شکم ندارن.
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 18:05
anzali city - بندر انزلی - ایران
پفیوسای آشغال ببین چطور دارن زور میزنن تعداد فداییهاشونو زیاد کنن.از فردا بعضی مردم ساده و زودفریب بخاطر یه نیم سکه فعالیتهای تولید مثلشونو افزایش میدن....
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 19:43
anti-US - مونترئال - کانادا
ای خدا! یکی پیدا شه جلوی این نامردای ضدایرانی رو بگیره. درسته که آینده ایران جوون کمتر میشه، اما این سیاست این نامردا باعث میشه که بیشتر خونواده-های سطح پایین (از نظر سواد و ثروت) بیشتر پیروی این سیاست نادرست بشند، و نتیجه-اش اینه که بیشتر جوانان آینده از خانواده-های سطح پایین خواهند بود که خطرناک و سخته. ایکاش یکی پیدا شه جلوی این آخوندکهای نامرد نادون رو بگیره
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 21:40
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
آره گور بابات فقط میخواهید با این وعده ها طرف را حامله کنی دیگه مجبور تا آخرش بره از پوشک تا دانشگاه و خرج عروسی؛ احمق اون کسی است که این حرفها را باور بکند و با این وعده ها بچه دار بشه اسلام دین وعده وعید است از وعده بهشت با حوری لخت و پتی تا آب و برق مجانی.
‌پنجشنبه 27 مهر 1391 - 03:01
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.