رئیس بنیاد بیماری‌های خاص: جان بیماران به خاطر تحریم‌ها در خطر است

فاطمه ‌هاشمی، رئیس بنیاد امور بیماری‌های خاص، می‌گوید به خاطر تحریم‌ها تهیه دارو برای بیماران خاص با مشکل مواجه شده است.

           

گزارش‌ها از رسانه‌های داخلی ایران نیز حاکی از افزایش قیمت و کمبود برخی داروها به خاطر «تحریم‌ها» است.

فاطمه هاشمی روز سه شنبه ۲۵ مهرماه، در گفت‌وگو با سایت تابناک گفت:«بیشتر از همه در داروهای بیماران سرطانی و‌ ام اس در تنگنا هستیم. البته بیماران تالاسمی و دیالیزی‌ها هم سختی‌هایی دارند و همه اینها بر اثر مشکلاتی است که ریشه در تحریم بانکی و سختی در انتقال ارز دارد.»

رئیس بنیاد امور بیماری‌های خاص می‌گوید که این داروها مصارف دیگری ندارند و با جان مردم سر و کار دارد.

فاطمه هاشمی گفت: «همه اقلام مورد نیاز ما بسیار روشن و شفاف هستند و هیچ کاربرد مشترکی ندارند؛ هرچند حتی اگر این چنین هم باشد، نمی‌توان مانع از فرستادن آنها به کشورمان شد، چرا که حکم غذا را برای بیماران دارد و مستقیم با جان شمار بسیاری از مردم ارتباط پیدا می‌کند.»

به گفته وی، به عنوان نمونه در زمینه بیماران دیالیزی کمبود تجهیزات یک بار مصرفی مانند صافی وجود دارد و یا پودر بی‌کربنات مورد نیاز این دسته از بیماران را به سختی می‌توان تهیه کرد.

رئیس بنیاد بیماری‌های خاص گفت که در این زمینه دو ماه پیش به بان گی مون دبیرکل سازمان ملل نامه نوشته است.

احمد آریایی‌نژاد، عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، نیز ۱۸ مهرماه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا اعلام کرد که مشکلات کمبود دارو ناشی از تحریم‌هاست.

خبرگزاری ایسنا همچنین ۲۴ مهرماه از قول محمد حسین حریری یک داروساز ایرانی گزارش داد که چنانچه مسئولان نسبت به وضعیت تولید و واردات دارو توجه نکنند در آینده‌ای نزدیک با بحران دارو روبرو خواهیم شد.

آقای حریری به افزایش قیمت دارو در سه ماه گذشته اشاره کرده و افزود که در حال حاضر داروهای تولید داخل با میانگین ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش قیمت به بازار عرضه می‌شود.

وی با بیان اینکه داروهای خارجی نیز به میزان قابل توجهی با افزایش قیمت روبرو بوده است، تصریح کرد: برخی مکمل‌های غذایی که از خارج از کشور وارد می‌شود با افزایش ۲۰ تا ۸۰ درصدی قیمت فروش وارد بازار می‌شود.

خانم هاشمی رئیس بنیاد بیماری‌های خاص می‌گوید که «تحریم‌ها مردم را نشانه گرفته و برای اثبات این حقیقت، مؤلفه‌های بسیاری در دست است؛ اما بی‌گمان، دردناک‌ترین آنها، هنگامی است که به مشقت‌های شش میلیون بیمار خاص کشور و به دنبال آن، خانواده‌‌هایشان که از نزدیک با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند، دقت کنیم تا دستمان بیاید که ممکن نبودن واردات برخی اقلام دارویی و پزشکی در اثر تحریم‌های اقتصادی و فرا اقتصادی، چه به حال و روزشان آورده است.»

در ارتباط با اثر تحریم‌ها بر وضعیت دارو در کشور، سایت‌ خبرآنلاین، روز ۲۰ مهرماه گزارشی منتشر کرد و نوشت کاهش تولید و واردات دارو به «مرحله‌ نگران‌کننده‌ای» در کشور رسیده و به ویژه بیماران خاص در معرض خطر قرار گرفته‌اند. در این گزارش آمده است که بیش از ۱۵ داروی بیماری‌های خاص در کشور با کمبود مواجه شده است. به نوشته خبرآنلاین و به نقل از رئیس انجمن بیماران تالاسمی مواردی از فوت بیماران نیز به دلیل کمبود دارو نیز گزارش شده است.

در همین زمینه روزنامه تهران امروز در روز ۱۸ مهرماه گزارش مفصلی از کمبود دارو برای بیش ۲۰ هزار بیمار تالاسمی و صف‌های طولانی‌ در مقابل داروخانه‌ها منتشر کرد.

این روزنامه نوشته است که ماه‌هاست که بیماران تالاسمی کمتر از میزان مورد نیاز خود دارو مصرف می‌کنند.

مجید آراسته، رئیس انجمن تالاسمی ایران، در گفت‌وگو با این روزنامه از بیماران تلاسمی خواسته که به اندازه نیاز خود دارو بخرند تا به کودکان مبتلا به تالاسمی هم دارو برسد.

یک بیمار تالاسمی بااشاره به کمبود دارو به این روزنامه گفته است: «فکر می‌کنم می‌خواهند از شر ما خلاص شوند.» این بیمار تالاسمی می‌افزاید داروخانه‌ها این بیماران را به بیمارستان‌ها ارجاع می‌دهند و بیمارستان‌ها هم می‌گویند داروها برای بیماران خودشان است.

وی می‌گوید: «وقتی آهن بدن ما زیاد می‌شود، قلبمان درد می‌گیرد، رنگ پوستمان عوض می‌‌شود، راحت نمی‌توانیم پیاده روی کنیم.»

مجید آراسته، رئیس انجمن تالاسمی ایران با «غیرانسانی» خواندن
«تاثیر تحریم‌ها» روی دارو، به تهران امروز گفته است: «همه جوامع بین‌المللی می‌دانند که تحریم‌ها نباید شامل دارو و غذا شود اما وقتی بانک تامین‌کننده ارز را تحریم می‌کنند چطور می‌شود دارو وارد کرد؟»

اتحادیه اروپا و آمریکا تحریم‌های سختگیرانه‌ای بر سیستم بانکی، داد و ستدهای مالی و فروش نفت ایران که بخش اعظم صادرات کشور را تشکیل می‌دهد، اعمال کرده‌اند، اما به دفعات گفته‌اند که این تحریم‌ها بخش غذایی و دارویی را مستثنی می‌کند. با این همه، گزارش‌های منابع داخلی و خارجی حاکی از موانع بسیار سخت برای واردکنندگان دارو و مواد غذایی بخاطر مشکل حمل و انتقالات بانکی است.

خبرگزاری رویترز ۱۵ فروردین سال جاری طی گزارشی با عنوان «مشکل واردات، از پوشاک بچه تا دارو» با پرداختن به معضل نقل و انتقالات مالی و تسویه حساب اقلام وارداتی بازرگانان ایرانی، به کالاهایی اشاره کرده بود که با وجود اجازه وزارت خزانه‌داری امریکا برای صادرات به ایران، با توجه به تحریم‌های بانکی، عملا فروش این اقلام عمدتا بهداشتی و دارویی با مشکل روبرو شده است.

فرد هارینگتون تاجری که شرکتش در آمریکا به ثبت رسیده و تحت مجوز «اقلام بشروستانه» وزارت خزانه‌داری امریکا به ایران جنس می‌فروشد، به خبرگزاری رویترز گفته بود که از شرکت‌های ایرانی سه میلیون و ۸۰۰ هزار دلار طلب دارد، اما بخاطر تحریم‌های اخیر آمریکا و اتحادیه اروپا، قادر به دریافت طلب خود نیست. بر اساس گزارش رویترز، شرکت‌های امریکایی از شرکت عظیم داروسازی «مرک‌ اند کو» گرفته تا شرکت‌های کوچک تولید پوشک، مانند کمپانی آقای کارینگتون برای دریافت بدهی خود از بازرگانان ایرانی از بابت فروش اقلام دارویی و دیگر کالاهای ضروری بشردوستانه با مشکل مواجه شده‌اند.

بان‌ گی‌ مون، دبیر کل سازمان ملل متحد نیز ۱۴ مهر ماه طی گزارشی اعلام کرد که مردم ایران در نتیجه تحریم‌ها فشار زیادی را متحمل شده‌اند.

بر اساس گزارش آقای‌ بان گی مون به مجمع عمومی سازمان ملل متحد، محدودیت‌های بانکی به ایران واردات دارو را مشکل کرده و بسیاری از شرکت‌های سازنده دارو بخاطر محدودیت‌های انتقال پول از فروش دارو به ایران خودداری می‌کنند.

افزون بر مشکلات نقل‌و انتقال‌های ارزی، افزایش قیمت دلار نیز، عامل دیگری در بالا رفتن بهای دارو، به ویژه داروهای خارجی در ایران است. 

+43
رأی دهید
-40

perser68 - فلوریدا - امریکا
مقصر تو و اون خامنه‌ای فاسد، رهبر تریاکی مالیخولیایی توئه که مردم رو به این روز سیاه نشوندید!بگید غلط کردید و یه چیز هم روش خوردید،برید گمشید و بگذارید این مردم کارد به استخون رسیده یه نفس راحت بکشن!
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 00:40
Caroline - تهران - ایران
ایشون باید اون موقع که مموتى رو تو سفرا همر اهى میکرد .. به این فکر مى افتاد همه اون موقع فکر دزدى و چپاول بودن
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 01:25
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
این شیادان اسلامی هیچ ابایی از دروغگویی و عوام فریبی ندارند. هیچیک از تحریمهای در نظر گرفته شده برای ایران شامل دارو و مواد غذایی و کمکهای انسان دوستانه و بیماران نمیشود. هیچ منعی هم برای ورود دارو به ایران وجود ندارد. اصولا هدف تحریمها مردم ایران نیستند که کسی بخواهد از طریق دارو با مردم بجنگد. صدام هم همین کار را کرد و هزاران کودک عراقی را به کشتن داد تا به گردن غربیها بیاندازد در حالیکه اصلا سازمان ملل برنامه ای برای عراق گذاشته بود بعنوان نفت در برابر غذا که مردم آسیب نبینند. اینها میخواهند نظر مردم ایران را نسبت به تمام دنیا بد کنند تا خودشان را معصوم جلوه دهند. اسلام از اساس بر دروغ و شارلاتانیسم استوار بوده. دروغ بگویید تا حکومت کنید!
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 01:46
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
جان مردم که در برابر حفظ اسلام ارزشی نداره! تازه امام زمان هم که بیاد قراره سه چهارم مردم دنیا رو بکشه که بقیه بتونن در صلح و ارامش زندگی کنن بنابر این زیاد نگران نباشین!
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 07:37
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.