پس از دلار، طلا هم بدون قیمت شد

بامدادخبر – بازار ارز و سکه در ایران هم‌چنان بی‌ثبات است. بر اساس مشاهدات در بازار، بسیاری از صرافی‌ها از خرید و فروش ارز و سکه خودداری می‌کنند و قیمت‌ها به صورت مجازی در حال افزایش است.

                                                   

تمامی سایت‌هایی که قیمت ارز را به صورت آنلاین اعلام می‌کردند، ابتدا با حذف قیمت دلار و یورو و از ابتدای هفته گذشته با حذف قیمت تمامی ارز‌ها، بخش دیگری از بی‌ثباتی بازار را نشان می‌دهند. دستگاه‌های امنیتی نیز در تلاشند تا با فیلتر کردن سایت‌هایی که قیمت واقعی بازار را ارائه می‌دهند، از آگاهی رسانی در این مورد جلوگیری کنند.

اما در اتفاقی جدید، تمامی سایت‌ها، ‌نرخ طلا و سکه را نیز حذف کرده‌اند. سایت‌های مثقال، مزنه ایکس، طلا و… از جمله سایت‌های مرجع قیمت ارز و سکه هستند که به جای قیمت ریالی طلا و ارز عدد صفر را درج کرده‌اند.

اما گزارش‌های منتشر شده در خبرگزاری‌ها، نشان از افزایش قیمت مداوم ارز و سکه در بازار داخلی دارد. این درحالی است که قیمت طلا در بازارهای جهانی طی روزهای گذشته افت شدیدی را تجربه کرده است.

قیمت سکه در بازار تهران، با افزایش بی‌سابقه به بالا‌تر از ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید. منابع خبری ایران نیز، قیمت هر سکه تمام را بین ۱ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان تا ۱ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان اعلام کرده‌اند.

سایت خبری رادیوفردا نیز در گزارشی از صرافی‌های دوبی نوشته است، که روز سه شنبه، ۲۵ مهرماه، پول ملی ایران بار دیگر در مقابل درهم امارات کاهش یافت.

بر اساس این گزارش، در انتهای روز کاری سه شنبه هر درهم امارات در بازار دوبی به ۹۶۰ تومان رسید که معادل ۳۵۳۰ تومان برای هر دلار است.

البته پیش از این و در هفته جاری درهم امارات توانسته بود رکورد ۱۰۰۰ تومان را نیز ثبت کند.

در همین حال منابع غیر رسمی قیمت هر دلار در بازار ایران را ۳۶۷۵ تومان، هر یورو ۴۶۸۰ تومان و هر پوند را ۵۸۲۰ تومان اعلام کرده‌اند.

سیاست‌های ناکارآمد اقتصادی، عامل کاهش ارزش ریال

قیمت طلا در بازار جهانی پس از نوسان‌های شدید در یک ماه گذشته، از هفتهٔ پیش روندی نزولی را تجربه می‌کند. با توجه به این واقعیت افزایش قیمت سکه در ایران، به ویژه اگر ادامه یابد نشانهٔ کاهش بیشتر ارزش پول ملی و ناکارآمد بودن تدبیرهای دولت در مهار نوسان‌های بازار خواهد بود.

سایت بانک مرکزی نیز، قیمت ارز غیر مرجع را طی ۲۴ ساعت گذشته با ۱ تومان افزایش، ۲۵۴۶ تومان اعلام کرده است.

با وجودی که قرار بود مرکز مبادلات ارزی بانک مرکزی با قیمتی حدودا ۲ درصد کمتر از قیمت بازار به فعالیت خود ادامه دهد، ‌اما بلافاصله پس از شروع کار این مرکز، ‌بازار دچار شوک شد و قیمت هر دلار در بازار داخلی تا مرز ۴ هزار تومان پیش رفت.

از سوی دیگر به نظر می‌رسد، اعلام تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا بر وضعیت بازار ایران موثر بوده است و همین مساله مجددا باعث افزایش بیشتر قیمت ارز و سکه در بازار داخلی شده است.

راه برای بازگشت باز است

در حالی که وضعیت بازار ارز و سکه در ایران رو به ویرانی می‌رود، مقامات اروپا و آمریکا از باز بودن درهای مذاکره سخن به میان آورده‌اند.

اتحادیه اروپا و آمریکا، هدف ‌این تحریم‌ها را کنترل و تعلیق فعالیت‌های هسته‌ای ایران عنوان کرده‌اند.

هلاری کلینتون، دو هفته پیش و در پی افزایش شدید بهای ارز در ایران و کاهش مداوم ارزش ریال عنوان کرده بود، در صورتی که ایران به تعهدات خود عمل کند، به سرعت تحریم‌ها از بین خواهند رفت.

مقامات جمهوری اسلامی نیز، ‌در چند سخنرانی و پیام اعلام کرده‌اند که خواستار مذاکره برای کاهش تحریم‌ها و حتی تعلیق غنی‌سازی اورانیوم هستند و در این راستا یک برنامه ۹ مرحله‌ای را به گروه ۵+۱ ارائه داده‌اند. اما مقامات غربی می‌گویند این طرح بیش از واقعی بودن، انتزاعی است و ایران باید طرح‌های موثر‌تر و واقعی‌تری ارائه دهد.

آن طور که در رسانه‌ها عنوان شده است، ایران در این طرح ۹ ماده‌ای خواستار حذف تدریجی تحریم‌ها در قبال تعلیق غنی‌سازی شده بود. اما بر اساس این طرح، ‌اورانیوم غنی شده ۲۰ درصد در ایران باقی خواهد ماند که از نظر مقامات بین‌المللی، همچنان دست ایران را برای دستیابی به سلاح هسته‌ای باز می‌گذارد.

+56
رأی دهید
-88

yahya3212000 - برگن - نروژ
دولتی را که دلار قلابی به مردم خودش می‌فروشه باید از تاریخ کشورش محو شود!!!
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 22:55
nima2040 - کاشان - ایران
خاااااااااااااااااااااااااک تو سر انتری نزاد میمون
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 23:16
tahairani - استکهلم - سوئد
آی‌ توف تره یه‌مشت سرفو بازاری کثیف که دامن میزنن!!!!!
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 23:23
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.