جزئیات تحریم‌های تازه اتحادیه اروپا علیه ایران

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در نشست دیروز خود (۲۵ مهر) بر سر اعمال تحریم‌هایی شدیدتر علیه ایران توافق کرده‌اند؛ این تحریم‌های جدید عمدتا صنعت نفت و گاز ایران و همچنین چند بانک ایرانی را هدف گرفته است و مجید نامجو، وزیر نیروی ایران را نیز شامل می شود.

جزئیات تحریم‌های تازه اتحادیه اروپا علیه ایران

علاوه بر شخص وزیر نیرو، وزارت نیرو و همچنین وزارت نفت ایران مشمول تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا شده‌اند.

شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی نفت ایران و شعبه‌های آن در سنگاپور و بریتانیا، به اضافه چندین شرکت تابعه دیگر آن نظیر کارون، پتروپارس، حفاری شمال و شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان، در فهرست تحریم‌های تازه هستند.

شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، شرکت ملی حفاری ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و شرکت ملی نفتکش ایران هم مشمول تحریم ها قرار گرفته اند.

نام بانک صنعت و معدن، بانک توسعه و تعاون و همچنین تجارت سرمایه بلاروس، وابسته به بانک تجارت هم به فهرست موسسات مورد تحریم اتحادیه اروپا افزوده شده است.

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در بیانیه دیروز خود گفته بودند: "اتحادیه اروپا موافقت خود را با ممنوعیت تمامی نقل و انتقالات بین بانک‌های ایران و اروپا اعلام می‌کند، مگر آن که این مبادلات دلایل بشردوستانه داشته باشند."

در این بیانیه همچنین گفته شده بود که "مردم ایران هدف تحریم‌های جدید نیستند."

لغو تحریم

اتحادیه اروپا همچنین تحریم‌هایی را که پیشتر علیه چند فرد و نهاد اعمال کرده بود لغو کرده است.

دو شرکت حمل و نقل، یک شرکت تجهیزات و الکترونیک و هفت شخصیت حقیقی از تحریم‌های پیشین معاف شده‌اند.

محمد جهرمی، وزیر کار پیشین ایران و محمودرضاخاوری، مدیرعامل پیشین بانک ملی ایران که به دست داشتن در فساد مالی متهم شده بود، از جمله چهره‌هایی هستند که از دایره تحریم‌های اتحادیه اروپا خارج شده‌اند.

لغو موردی تحریم پیشتر هم با شکایت پنج نفر از اشخاص تحریم‌شده و اعلام فقدان مستندات کافی برای تحریم اتفاق افتاده است.

'زورگوهای غربی کوچک'

همزمان با تشدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، گفته است که دست ایران "در مقابله با دشمنان پر است" و می‌تواند بر آنان غلبه کند.

آیت‌الله خامنه‌ای رسانه‌های غربی را متهم کرده که مواضع مقامات ایرانی درباره مناقشه هسته‌ای و تحریم‌های ناشی از آن را به درستی بازتاب نمی‌دهند.

رهبر ایران گفته است: "مدام می‌گویند که علت فشارها به ایران وادار کردن جمهوری اسلامی به بازگشت به پای میز مذاکره است، اما ما میز مذاکره درباره مسائل گوناگون، از جمله هسته‌ای را چه زمانی ترک کرده بودیم که حالا برگردیم؟"

او گفته است: "زورگوهای غرب کوچکتر از آن هستند که ملت بصیر ایران را به زانو در آورند."

+91
رأی دهید
-29

vahid.persian - شیراز - ایران
با این کار ملت ایران بدبخت تر از قبل میشه ، در اصل ملت ایران رو تحریم کردن نه دولت...
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 15:26
samuk66 - لندن - انگلستان
اینا دشمن مردمِ ایران هستند چون میدونند این تحریم‌ها فقط مردمو بی‌ چاره میکنه!!!!جنگ ۱ماه ولی‌ تحریم زجر کشی چند سالست.
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 15:26
golden ari - ایران - تهران
سد علی‌ گدا پایین خیابانی ملقب به (مردم ایران) بزودی به زانو در خواهد آمد.
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 15:44
amirehsan1 - آمستردام - هلند
هم موافقم با تحریم کردن ایران و هم نیستم، موافق نیستم به دلیل این که فشار به روی شانهای مردم بوده و خواهد بود ، موافق هستم به این دلیل که این نظام جمهوری اسلامی بو گندو و دزد رو هیچ کس تا حالا نتونسته از بین ببره،
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 15:59
jalal50 - بیرمینگهام - انگلستان
با سیاست صحیح داشتن می توان هم بمب داشت و هم استقلال. این آخوندها جز فحش و ناسزاگویی به دنیا و خلاف مسیر رودخانه شنا کردن سیاستی ندارند. حاضر هم نیستند به کسی گوش دهند.
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 16:12
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
پست فطرت آفت الله خامنه‌ای رفتن سر میز مذاکره و چرت و پرت گفتن همین نتایج را دارد.و در این تصمیمات مفنگی تو ملت هیچ حق اظهار نظری ندارند پس بیخود از ملت ایران مایه نزار هر غلطی که میکنی‌ فقط دودش به چشم ملت ایران میرود شارلاتان.
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 16:38
بت شکن - مونترال - کانادا
خاوری را به این دلیل از لیست خارج کردند تا چپاولگرانی امثال محمد جهرمی تشویق شوند مثل خاوری همه چپاول‌های خود را به کشور‌های غربی سرازیر نماید!!! واگر نه کیست که نداند این‌ها زالو‌های شریان اقتصادی ایران بودند!!
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 19:16
paya55 - چیچست - ایران
فرمودین که هدف مردم ایران نیستن! ولی این صدای خردشدن استخوانهای این ملته.مثل کبک سرتونو زیربرف نکنید.شمافقط منافعتون رو میخواهیدوبس...
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 19:26
dkdk - اسلیس - دانمارک
یکی نیست بگه آخه ابلهان درسته تحریمها اثر گذار بوده،اما آیا آخوند و اخونزاد‌ها زجر میکشند،گرسنگی و بی‌ پولی و بدبختی میکشند؟.یا اینکه این بیچاره مردم هستند که زجر و بدبختی میکشند؟
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 19:40
Omidvaran - نورکل - امریکا
غربی هاکه ادعای حقوق بشر میکنند باتحریمهایشان مردم محروم ایران را زیرضربات شلاق گرفته اند - تف بر شما دروغ گو ها
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 07:33
shadan shirin sokhan - هایدلبرگ - آلمان
( ! )-- سقوط رژیم کثیف و ضدّ مردمی جمهوری استفراغی نزدیک است ؛ بهار ایرانی فرا رسیده است !، ملت ایران باید خود را برای یک جشن بزرگ ملی‌ جهت آزادی کشور عزیزمان ایران آماده کنند !، آخوندها از فشار و ترس از قیام یکپارچه ملت ایران به تر‌ تر‌ افتاده اند و به دستور حوزه‌های علمیه همگی‌ به حالت آماده باش مجهز به پوشک شده اند !!،، آفرین بر ایرانیان مقیم خارج از کشور که صدای ملت مظلوم ایران را به گوش جهانیان میرسانند و دنیا متوجه شده است که رژیم جمهوری اسلامی دیگر مشروعیت قانونی ندارد و باید بروند و به درک واصل شوند !!.
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 09:52
geteven - انگلستان - انگلستان
شما خارج نشینها خصوصا رادیوها و تلویزینها این قدر گفتید و میگویید که بلاخره خا ر ش به چشم خودتان رفت و میرود. شما اگر طلا و طلا سیاه به پای غربیها بریزید هم اخر مقامتان از سیاهان بالاتر نمیرود یعنی اینکه همیشه به عنوان سکند سیتی زان حساب میشید. نگاه کنید به ترکهای مقیم فرانسه(به حساب خودشان مهد آزادی) که بعداز سه نسل هنوز حقوق مساوی ندارند. برا عکس ما ایرانیها تا ‌یک غربی به کشورمان میآید بالا بالا مینشانیمشان.اگر میتوانستید از هقوقتان دفاع کنید در غرب این اتفاقات که به سرتان آمده و میآید نمیامد.
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 20:45
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.