شمار قربانیان سوریه از مرز ۳۰ هزار نفر گذشت

سازمان ملل متحد با ارائه گزارشی اعلام کرد که کشتار و خشونت در سوریه ابعادی جدید یافته است. سازمان بهداشت جهانی نیز وضعیت مراکز درمانی و ارائه خدمات پزشکی به مجروحان در سوریه را وخیم توصیف کرد.
 

جفری فلتمن، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی درباره افزایش قربانیان خشونت در سوریه در شورای امنیت گفت: «ما نمی‌توانیم بدرستی شمار دقیق قربانیان سوریه را تعیین کنیم، اما می‌دانیم که تعداد کشته‌شدگان از مرز ۳۰ هزار نفر گذشته است.»
 
این مقام ارشد سازمان ملل تصریح کرد که «خشونت در سوریه ابعاد جدید و بی‌سابقه یافته است و ما شاهد شکنجه و تیرباران هر روزه در این کشور هستیم.»
 
مدیر سیاسی سازمان ملل با اطمینان افزود: «مناقشه کنونی در سوریه نمی‌تواند به لحاظ نظامی پایان پذیرد. اما اگر این راه ادامه یابد باید بهایی باورنکردنی از سوی شهروندان غیرنظامی پرداخته شود.»

فلتمن بار دیگر از رژیم سوریه خواست که هر چه زودتر با برقراری آتش‌بس موافقت کند. وی همچنین از کشورهای جهان خواست که به هیچ‌یک از طرف‌های درگیر در سوریه اسلحه ارسال نکنند.
 
بنا به ارزیابی سازمان ملل متحد در حال حاضر بیش از ۵/ ۲ میلیون شهروند سوری نیاز به کمک‌های اساسی و اولیه دارند.
 
تخریب مراکز درمانی در سوریه
 
همزمان با ارائه آمار جدید قربانیان در سوریه، سازمان بهداشت جهانی نیز از حمله به بیمارستان‌ها در سوریه به شدت انتقاد کرد. به گفته این سازمان حدود دو سوم بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها درسوریه در خلال جنگ داخلی آسیب دیده‌اند. تخریب برخی از مراکز درمانی بسیار شدید است.

شهر حلب به شدت تخریب شده و صدها نفر تا کنون در این شهر کشته و زخمی شده‌اند

 

سخنگوی سازمان بهداشت جهانی در ژنو اعلام کرد که حدود ۳۰ درصد مراکز درمانی قادر به ارائه خدمات پزشکی نیستند. آمبولانس‌ها در خلال درگیری‌ها آسیب‌های جدی دیده ‌و از کار افتاده‌اند.
 
به گفته سازمان بهداشت جهانی بسیاری از مجروحان محروم از کمک‌های درمانی هستند. این سازمان از رژیم اسد و مخالفان مسلح خواست که از دسترسی مجروحان و بیماران به بیمارستان‌ها جلوگیری نکنند.
 
پشتیبانی همه‌جانبه اتحادیه اروپا از ترکیه
 
همزمان با تلاش‌های اخضر ابراهیمی، نماینده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه برای یافتن راه‌حلی برای بحران کنونی این کشور، اتحادیه اروپا در نشست وزیران خارجه خود در لوکزامبورگ اعلام کرد که از ترکیه بطور همه جانبه حمایت می‌کند.

وزیران خارجه اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه خود (۱۵ اکتبر/۲۴ مهر) تحریم‌های جدیدی را علیه رژیم بشار اسد مقرر کردند. گیدو وستروله، وزیرخارجه آلمان در این نشست یادآور شد که درگیری‌های مرزی میان ترکیه و سوریه می‌تواند خطری بزرگ برای خاورمیانه باشد و تشدید آن می‌تواند تمامی منطقه را به آتش کشد.
 
۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا رژیم بشار اسد را مسئول تشدید بحران خواندند. ویلیام هیگ، وزیرخارجه بریتانیا تصریح کرد که واکنش ترکیه به حملات سوریه مناسب و درست بوده است.
 
وزیرخارجه آلمان نیز تاکید کرد که دولت ترکیه حق دارد در صورت سوء‌ظن به ارسال اسلحه به سوریه، هواپیماهای مشکوک را مجبور به فرود کند و دست به بازرسی محموله‌ی آنها زند.
 
وزیران خارجه اتحادیه اروپا همزمان "نگرانی خود را از ارسال جنگ‌افزارهای گوناگون به سوریه" ابراز کردند. اتحادیه اروپا از تمامی کشورهای جهان خواست که از ارسال و فروش اسلحه به سوریه خودداری کنند.
 
۲۸ مسئول رژیم اسد به فهرست افراد تحریمی سوریه افزوده شدند. دارایی‌های این افراد مسدود شده و اجازه سفر به کشورهای اروپایی نیز از آنان سلب شده است. پیشتر ۱۵۵ مقام ارشد سوری نیز در فهرست تحریم‌ها قرار داشتند.
 
ساعاتی پس از برقراری تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه، مخالفان رژیم اسد اعلام کردند که در روز دوشنبه دست‌کم در ۱۴ منطقه‌ی این کشور نبردهای جدیدی آغاز شده است.
 
مخالفان می‌گویند که ارتش اسد با استفاده از هلی‌کوپتر و هواپیماهای جنگنده دست به پرتاب بشکه‌های مواد منفجره زده است. به گفته فعالان سوری در نبردهای روز گذشته حدود ۳۰ نفر کشته شده‌اند.

+35
رأی دهید
-62

ariya777 - تهران - تهران
عکس اول خیلی دردناکه :(
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 12:21
arian1 - ابادان - ايران
باید به جمهوری مثلا اسلامی در ایران و رهبر جنایتکار آن خامنه‌ای به خطر این همه جنایت و کشتار انسانهای بیگناه واقعاً تبریک گفت.
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 12:30
hassan5 - تهران - ایران
با توجوه بکشتار ایران در طی سی سال وکشتار مردم عراق توسط صدام وکامبوج لیبی سوریه و...سازمان ملل باید در اساسنامه اش تجدید نظر نموده و در جهان سوم بطور اکتیو از کشت و کشتار مردم بی گناه توسط حاکمان دیکتاتور جلوگیری نماید.و لیبرال دموکراسی را پیاده کرده واز بثمر رسیدن حکومتهای ایدئولوژیک بشدت جلوگیری نماید
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 12:50
samuk66 - لندن - انگلستان
شرم بر اوباما ، رامنی ۲۰۱۲
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 13:25
sama128 - شیراز - ایران
چرا جامعه جهانی سکوت چرا ؟!؟!!؟! چرا می گذارند یک وحشی به اسم بشار اسد با همراهی نظام کثیف جمهوری اسلامی ایران اینگونه مردم و زنان و کودکان را به کشتن بده آنهم مردم خودش مردم سوریه را . چرا ؟!؟!؟! پس انسانیت کجاست ؟؟؟ شرف و جوانمردی کجاست ؟؟؟؟ غیرت کجاست ؟؟؟؟ آیا دیدن به خون غلطیدن کودکان بی گناه و از کنار آن گذشتن به راحتی انسانیت است ؟؟؟؟. به خدا گناهی بزرگتر از این سکوت مرگبار نیست . بخدا نیست باید تمام مردم جهان علیه این خون ریز کثیف بسیج شوند یکپارچه و یک دل شوند و این آدم کش را به سزای عمل خود برسانند.
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 14:15
busyman - كويت - كويت
خانواده من سوریه هستن هنوز نه نمیتونن بیان بیرون کشور نه ما میتونیم بریم اون طور که اونها برام توصف میکنن هر دو هم حکومت و هم معترضان مسلح به جان مردم افتادن البته مرکز و بایتخت خیلی وحشتناکه و شمال کشور اما جنوب و سمت اردن مثل سویدا و جنوب درعا مثل کرک و ام اولاد بهتر هستش خانوادم ساکن صیدا هستن تقریبا نزیک مرز اردن
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 17:33
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.