اجازه پروازهواپیمای ارمنستان پس از فرود اجباری درترکیه

ترکیه یک هواپیمای ارمنستان را که رهسپار سوریه بود برای بازرسی محموله‌ی آن وادار به فرود در فرودگاه ارزروم کرد. مقامات ترکیه پس از بازرسی محموله‌ی این هواپیما دوباره به آن اجازه‌ی پرواز دادند.
 

ماموران امنیتی ترکیه پس از بازرسی هواپیمایی ارمنی که جنگنده‌‌های ترکیه آن را وادار به فرود در فرودگاه ارزروم واقع در شرق ترکیه کرده بودند، اعلام کردند که در آن محموله‌ی مشکوکی نیافته‌اند و به این هواپیما اجازه‌ی پرواز به مقصد سوریه داده‌اند.
 
این دومین مورد از وادار کردن یک هواپیما به فرود اجباری توسط جنگنده‌های ترکیه در خاک این کشور در عرض یک هفته است.
 
طبق گزارش‌ها، نیروی هوایی ترکیه هواپیمای ارمنی را پیش از ظهر روز دوشنبه (۱۵ اکتبر/۲۴ مهر) وادار به فرود در فرودگاه ارزروم کرده‌اند. این موضوع که آیا مقامات ترکیه به محموله‌ی هواپیمای ارمنی مشکوک بوده‌اند یا نه هنوز معلوم نیست.

به گفته‌ی یک مقام دولتی ترکیه این هواپیما از ایروان رهسپار شهر حلب در سوریه بوده است. در حال حاضر در این شهر درگیری‌های نظامی سختی میان رژیم بشار اسد و مخالفان آن در جریان است. مقامات ارمنستان گفته‌اند که محموله‌ی این هواپیما کمک‌های بشردوستانه است.
 
یک سخنگوی وزارت خارجه‌ی ترکیه به خبرگزاری فرانسه گفته است که ترکیه به هواپیمای ارمنی اجازه داده بود که از حریم هوایی این کشور عبور کند، مشروط بر آن‌که محموله‌ی این هواپیما مورد بازرسی مقامات ترک قرار گیرد.
 
در نخستین گزارش‌ها آمده بود که هواپیمای شرکت هوایی ارمنستان مسافربری بوده است. ولی روزنامه‌ی ترکی "حریت" در صفحه‌ی اینترنتی خود گزارش داده که این هواپیما باربری است.
 
یک مقام وزارت خارجه‌ی ارمنستان نیز روز دوشنبه در ایروان اعلام کرد که با توقف پرواز این هواپیما که محموله‌ی آن کمک‌های بشردوستانه برای شهر حلب بوده موافقت شده بود. به گفته‌ی این مقام ارمنی، این هواپیما متعلق به شرکت خصوصی هوایی "ایر ارمنیا" بوده است.
 
 چهارشنبه‌ی هفته‌ی گذشته نیز نیروی هوایی ترکیه یک هواپیمای مسافربری سوریه را که از مسکو رهسپار دمشق بود وادار به فرود در فرودگاه آنکارا کرد. به گزارش رسانه‌های نزدیک به دولت در ترکیه، در محموله‌ی این هواپیما، از جمله تجهیزات مربوط به رادار و هدایت موشک نیز وجود داشته است.
 
روسیه و سوریه حمل اسلحه توسط این هواپیما را تکذیب کرده‌اند. این پیشامد باعث ناخشنودی مسکو شد. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، سفر خود به ترکیه را که برای دوشنبه‌ی این هفته برنامه‌ریزی شده بود لغو کرد. مناسبات میان دو کشور رو به سردی نهاده است.
 
در پی این ماجرا، مقامات ترکیه حریم هوایی سوریه را ناامن اعلام کردند و به هواپیماهای خود دستور دادند که از آن استفاده نکنند.
 
سرانجام دولت سوریه روز شنبه حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای ترکیه بست. در پی آن ترکیه نیز متقابلا حریم هوایی خود را برای هواپیماهای سوریه مسدود کرد. احمد داوداوغلو، وزیر خارجه‌ی ترکیه اعلام کرد، ترکیه این تصمیم را گرفت زیرا رژیم سوریه از پروازهای غیرنظامی برای انتقال تجهیزات نظامی سوء‌استفاده می‌کند.

+48
رأی دهید
-11

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.