چرا زنها دشمن زنها هستند؟

فرارو : زنان در حال حاضر اکثریت دانشجویان و فارغ التحصیلان سراسر کشور را تشکیل می دهند.

چگونه هنوز در قرن ۲۱، چنین تبعیض‌ها و تعصب‌های شناختی‌ وجود دارد، بسیار سخت است. آن هم زمانی‌ که فاصله‌ها و شکافهای موفقیت بین زن و مرد، به سرعت در حال از بین رفتن است و زنان در حال حاضر اکثریت دانشجویان و فارغ التحصیلان سراسر کشور را تشکیل می دهند.

شاید فکر کنید کسانی‌ که خود سابقهٔ برخورد تبعیض آمیز در محل کارشان را داشته اند، با کسانی‌ که شرایط مشابه آنها را داشته‌اند با انعطاف بیشتری برخورد کنند. اما پژوهشها کاملا برعکس این موضوع را نشان میدهند. زنها هم دقیقا مثل مردها در برخوردشان با زنهای دیگر، در شیوه‌ی استخدام، تعیین حقوق و آموزشهای حرفه ای، با تبعیض برخورد میکنند. یک مطالعه  نشان میدهد که هر دو جنس زن و مرد، حتی  حاضرند برای داشتن رئیس مرد، از هزارها دلار در حقوقشان چشم پوشی کنند.

به گزارش تایم؛ دوران نمایش آشکار تبعیض جنسیتی، که در زمانهای گذشته در آمریکا مرسوم بود، دیگر در محلهای کاری ایالات متحده سپری شده و متأسفانه چیزی که از آن باقی‌ مانده مجموعه ای  از تبعیضات شناختی پنهانی‌ است که در ذهن انسانها باقی‌ مانده و  در گذشتهٔ تکاملی و فرهنگی مردم آمریکا ریشه دوانده است. خلاص شدن از اینها مستلزم یک حساب صادقانه با این واقعیت مسلم است که انسانها در معرض  انجام اشتباهات ضمنی‌ هستند و حتی انسانهای خوب که در کار از تعصب و تبعیض  اجتناب میکنند،  نا خودآگاه به کارهایی پناه میبرند که همچنان  مضر و کلیشه‌ای است و خود از آن بی‌ خبرند.

آیا ممکن است به دلیل جنسیتتان اخراج شوید؟

در یکی‌ از جدیدترین مطالعات، آزمایشی‌  روانشناسی‌ که در مجموعه مقالات آکادمی ملی‌ علوم، منتشر شد، به دانشکده‌های ارشد علوم در سراسر کشور رزومه‌های کاری یکسانی از متقاضیان  شغل مدیر آزمایشگاه داده شد- تنها تفاوت این رزومه‌ها در جنسیت متقاضیان فرضی‌ بود.

کسانی‌ که رزومه‌ها را ارزیابی می کرددند، به صورت آماری ترجیح می‌دادند که امتیاز بیشتری در شایستگی و استخدام پذیری به متقاضی مرد دهند، همراه با حقوق بالاتر و آموزش حرفه ای‌ بیشتر. (در مقابل، رزومه‌های متقاضیان فرضی‌ زن را دوستداشتنی تر می‌دانستند ولی‌ امتیاز کمتری برای استخدام به آنها می‌دادند.) دانشمندان زن هم درست مثل دانشمندان مرد به نفع متقاضیان مرد برای گرفتن شغل مورد نظر رای دادند.

مثالهای بیشماری از اعمال تبعیض بر علیه زنان توسط هر دو جنس زن و مرد در زمینه‌های غیر علمی‌ وجود دارد. از جمله معروف‌ترین آنها، استخدام بیشتر زنان برای ارکسترهایی است که نوازندگانشان  باید در پشت صحنه بنوازند.

تصور اینکه، چگونه هنوز در قرن ۲۱، چنین تبعیض‌ها و تعصب‌های شناختی‌ وجود دارد، بسیار سخت است. آن هم زمانی‌ که فاصله‌ها و شکافهای موفقیت بین زن و مرد، به سرعت در حال از بین رفتن است و زنان در حال حاضر اکثریت دانشجویان و فارغ التحصیلان سراسر کشور را تشکیل می دهند.

آیا این برای مردان یک خاتمه محسوب می شود؟

اما این موضوع گیج کننده به نظر می‌رسد، ما تمایل داریم اینگونه فکر کنیم که "تبعیض" یک کلمهٔ بد  است. چیزی که  به صورت عمدی، برخی‌ انسانها را کوچکتر و کمتر از آنچه که هستند، نشان می دهد.

مطالعات نشان می دهند که  تعصب شناختی‌، در تمامی انسانها به صورت ناخودآگاه،  وجود دارد، چیزی که استاد دانشگاه هاروارد، پروفسور مهزرین بناجی، از آن به عنوان "حشرات ذهن" یاد می‌کند. این تبعیض ممکن است هزاران سال پیش، هنگامی که مردم در جوامع همگن زندگی‌ می کردند و  هنگامی که طرفداری در گروه و قضاوتهای ناگهانی، ممکن بود باعث  زندگی‌ و مرگ بشود، قابل تطابق و وفق دادن باشد، اما در جهان قرن ۲۱ ما مشکل آفرین است.

این میانبر شناختی‌، این امکان را به ما میدهد تا   تصمیم گیری‌‌های سریع و بدون فکر انجام دهیم. برای همین  بعضی‌ وقت‌ها این موضوع منطقی‌ به نظر می‌رسد که جوانان بیشتر مرتکب قتل میشوند تا مسن ترها.میگنا دات آی آر. مشکل اینجاست که ذهن ما  تواناییی انجام اشتباهات عمیق و بزرگتر را هم دارد، که ممکن است حتی به قیمت از بین رفتن جان یک انسان تمام شود.

چه چیزی باعث میشود که انسانها به کوچکترین تحریکی، بیشترین واکنش را  نشان دهند؟

همه گیر  بودن تبعیض شناختی‌، افسرده کننده و ناراحت کننده است. دلپذیرتر است اگر فکر کنیم، تبعیض جنسی‌ و  نژاد پرستی‌، می تواند  نشانه‌ای از  چند سیب فاسد باشد تا  یک خصوصیت اساسی انسانی‌. اما اگر همگی ما این کار را حتی با خودمان می‌کنیم، چگونه می  توانیم حرکتی‌ فراتر از این کلیشه‌ها انجام دهیم؟ این به این معنی است که اگر ما می خواهیم این تصور را از بین ببریم که زنان کمتر از مردان برای انجام کارهای مشخصی‌ که هر دو جنسیت می توانند آنها راا انجام دهند، صلاحیت  دارند، این کافی‌ نیست که زنان بیشتری را برای کارهای که به صورت سنتی مردسالار است، استخدام کنیم.

دو راه برای واکنش نشان دادن به تبعیضات همه گیر که اصولا هم ناخوداگاه هستند وجود دارد.اول اینکه ما میتوانیم معیارهای بهتری برای ارزیابی انسانها ایجاد کنیم که باعث کاهش خطاهای انسانی‌ شود. بله، الگوریتم پیچیده برای تصمیم‌گیری میتواند مشکل ساز باشد. استفاده از اطلاعات فنّی برای تصمیم‌گیری  انسانها ممکن است هزینه‌های اجتماعی و اخلاقی‌ ای  در بر داشته باشد که ارزش پرداخت این هزینه‌ها را ندارد.

درون ذهن نژاد پرستان چه می‌گذرد؟

ما باید در شناخت کلیشه‌های ناخودآگاه، عزم بیشتری از خود نشان دهیم. کسانی که در تست‌های  تبعیض شناختی‌   نمره‌های بالاتری کسب می کنند (مثلا اینکه کلمات منفی‌ را سریعتر به سیاهپوستان وصل میکنند تا سفید پوستان)، بیشتر مواقع در برابر نتیجهٔ تستها خشمگین می شوند و آنها را رد می‌کند بخصوص وقتی‌ نتیجهٔ تستها ۱۸۰ درجه با اعتقاداتی که راجع به آن حرف می زنند، اختلاف دارد. متأسفانه بعید است که انسانها این احساستشان را به خوبی نشان دهند و آنها را آشکار کنند، و این موضوع یاد گرفتن از یافته‌ها را سختتر می‌کند.

مشکل اصلی‌ دیگر آن است که ریشه این تبعیض شناختی‌ نه تنها فقط در گذشتهٔ مان، بلکه در فرهنگ معاصرمان هم وجود دارد.

تبعیض خود به خود، ایجاد نمی‌شود.  در طول زمان می تواند از تبعیض کاسته شود یا حتی از بین برود.

هیچ انسان فکوری دیگر فکر نمیکند که مغز زنان از درک مفاهیم پیچیده عاجز است. به عبارت دیگر،  امید برای تغییر وجود دارد.

ممکن است ما نتوانیم "حشرات ذهن مان" را از بین ببریم، اما می توانیم آنها را کنترل کنیم تا زمانی که مثل سوسک حمام، با دیدن نور فرار کنند.

+59
رأی دهید
-35

Shadan Shirin Sokhan - هایدلبرگ - آلمان
چرا زنها دشمن زنها هستند؟ ? , شاید به خاطر این است که جنس خودشون را بهتر میشناسند !!،،،،،،،،ولی‌ روی هم رفته نظر بنده این است که تمام زیباییها و شیرینی‌‌های زندگی‌ با وجود بودن زن هست !، اگر زن نباشد جهان نیز زیبا نیست !،،، پدرم همیشه میگفت . زن بلاست ؛ ولی‌ خدا هیچ خانه یی را بی‌ بلا نکنه !، من هم نظر پدرم را دارم !!!
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 02:24
sepherdad - سیدنی - استرالیا
از وقتی که تعدادشون توی دانشگاهها زیاد شده، تعداد مقاله‌های بی‌ سر و ته و آب دوغ خیاری هم خیلی‌ زیاد شده!!
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 05:01
اینترنت ندیده - کرمان - ایران
هوو بدترین موشکیه که میتونه از سوسک هم کارسازتر باشه
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 05:02
آبي ترين - تهران - ایران
در جهان خلقت بعضی موارد دیده میشود که به ظاهر بی عدالتی است که یکی از آن موارد برتری مرد بر زن است .
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 06:48
PERSIANSPIDER - مشهد - ایران
زنها موجوداتی پر از کینه و حسادت هستند مخصوصا اگر از نوع ایرانیش باشند،. نیچه به اون بزرگی‌ هر وقت می‌خواست بره پیش زن شلاق رو فراموش نمیکرد ،حالا ما که دیگه حسابمون مشخصه. دوستان یادشون باشه بهترین راه کنترل زن عقب افتاده نگاه داشتن و توهین‌های زیر پوستی‌ و ناا ملموس به وجوده زن،اگه این کارو کردی هم برات پول خرج میکنه هم برات میمیره ولی‌ اگه بفهمه دوسش داری ازت انتقام میگیره،در کلّ مثل بچه گربه بزنید تو سرشون
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 06:11
yashainiran - ایران - ایران
من در بین همکاران خانم این موضوع را کاملا از نزدیک دیده ام. خانم ها اگرچه در ظاهر با هم رفتار خوبی دارند ولی در خفا آنچنان به اصطلاح زیراب همدیگر را می زنند که مردها این کار را انجام نمی دهند. پشت سر هم غیبت می کنند و بد همدیگر را می گویند. به خصوص آنهایی که روابط خانوادگی هم دارند یعنی کم و کاستی های زندگی همدیگر را رو می کنند. عجب دنیای دارند این خانمها!!!
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 07:33
مهرتابان - تهران - ایران
کاملا موافق این مقاله هستم متاسفانه ما زنها بیشترین ظلم رو به جنس خودمون میکنیم،مثلا اگه خانمی خطایی مرتکب بشه این خود ما هستیم که اون رو به گوش همه میرسونیم در حالیکه مردها تو جامعه با کم گویی خطاهای هم رو پوشش میدن،البته من معتقدم کمی زیرکی، تمرکز و فرهنگ سازی لازمه تا ما زنها بتونیم بر این مشکل هم مانند سایر مشکلات غلبه کنیم.
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 08:47
mash meti - تهران - تهران
آبی ترین جان . عزیز برادر این یه واقعیته که متاسفانه از اول خلقت وجود داره دلیلشم یه قانون طبیعته . اونم قانون اول طبیعت که میگه مرد از زن برتره - البته یه تبصره هم داره که میگه فقط در خارج خانه - باید این قانون رو که از نفس کشیدن مهمتره بشناسی و مثه جونت نگهش داری. ببخشید داره برتر بودنم تموم میشه چون باس برم منزل.دیر کنم امشب تو پله ها باید بخوابم .تازه فردا هم باس برم خونه مادرزنم .
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 08:52
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
مواظب گفتارتون باشید که همه مث هم نیستند و خانمهایی وجود دارند که صدتا مرد بنجل در مقابلشون پشیزی نمی ارزد. من با وجود اینکه تجربه های بسیار بدی از ٤ تا خانم بی شخصیت داشتم که بعدها خودشون را نشان دادند اما حالا یکی از بهترین ها و با شخصیت و روراست ترین ها را در کنارم دارم.
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 08:56
pariha - كويت - كويت
عجب موضع گیری شده همه اینجوری نیستند باور کنید PERSIANSPIDER - مشهد - ایران وقتی کمی در باره موضوعی صحبت میکنی بیشتر فکر کن و عاقلانه تر برخورد کن شاید هم کسانی رو که میشناسی این طرز رفتار شما باهاشون جواب داده ولی کاملا در اشتباه هستی
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 08:59
مهرتابان - تهران - ایران
برای دوستانی که پستهای ضد زن و زن ستیز گذاشتن بسیار متاسفم و ممنونم از دوستانی که با پستهای قشنگشون به ما خانمها روحیه میدن مثلa.ahooraei - دوسلدورف - آلمان -امیدوارم روزی به تمدنی برسیم به برای انسانیت هم ارزش و احترام قایل باشیم.
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 11:10
اهورا شمس - تهران - ایران
نمیشه گفت همیشه اینجوریه چون من تعداده زیادی از آقایون رو میشناسم که همین ویژگیها رو داران...!به هر حال تا زنها به شرایطه جدیدشون توی جامعه عادت کنن و مهارت لازم رو به دست بیارن یکمی طول میکشه
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 16:31
طاطا - تهران - ایران
persianspieder مردی که با زنان رفتار پسندیده و زیبا داره کسیه که در دامان یک ملکه بزرگ شده. با درافشانیهات نشون دادی چه کسی تربیتت کرده
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 17:21
felora - تهران - ایران
Shadan Shirin Sokhan - منهم نظر پدر عزیز شمارو دارم !!! ولی مثل اینکه یک اشتباه حروفی در تایپ داشتین که من تصحیحش میکنم ! زن بالاست !!! یعنی (والا) مرسی و درود برشما وپدرگرامی شما...
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 23:07
shadan shirin sokhan - هایدلبرگ - آلمان
felora - تهران - ایران. --- مرسی فلورا جان ، از بابت تصحیح جمله من هم ممنونم !، در ضمن کلی‌ هم خندیدم !!،،،، درود بر شما دوست خوبم !
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 10:22
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.