مهدوی کیا فوتبال ایران را به چالش کشید

سایت رسمی باشگاه پرسپولیس نوشت:کاپیتان تیم فوتبال پرسپولیس گفت: مشکلات فرهنگی فوتبال ما زاییده دیگر مشکلات فوتبال است. نمی توانیم فقط از یک قشر و گروه توقع داشته باشیم، باید امکانات لازم را ایجاد کنیم و بعد همه چیز را از پایه درست کنیم.
 
مهدی مهدوی کیا که در همایش مدیران فرهنگی و روسای کانون های هواداران باشگاه های لیگ برتر سخنرانی می کرد، افزود: من اهل سخنرانی نیستم و هنوز به این حد نرسیده ام ولی حالا که این فرصت در اختیارم قرار گرفته است مسائلی هست که می خواهم به آنها اشاره کنم.قصد ندارم درباره معضلات فرهنگی فوتبال صحبت کنم، بلکه دوست دارم از فرهنگ فوتبال بگویم. باشگاه های ما عنوان فرهنگی را یدک می کشند ولی چندان به این موضوع پرداخته نمی شود. در ورزش و فوتبال ما نیز درباره پهلوانی و مسائلی از این دست، زیاد بحث می شود که اینها صحبت های کلیشه‌ای هستند و من از آنها می گذرم. برای بازیکنان فرصت چندانی پیش نمی آید که درباره این مسائل حرف بزنند و سعی می کنم از فرصت استفاده کنم.
 
مهدوی کیا در ادامه تصریح کرد: نزدیک به دو دهه در فوتبال ایران و آلمان بوده ام. مسائل زیادی دیدم که برای من تبدیل به یک تجربه شد. فوتبال، از بازیکنان، تماشاگران، رسانه ها و باشگاه ها تشکیل شده است و باید درباره این چهار عنصر به تفکیک صحبت کرد.در مورد بازیکنان باید بگویم وقتی از رده های پایه همه چیز خراب است، چه توقعی داریم که در بزرگسالی آنها، شاهد فرهنگ درست فوتبال باشیم. من درباره مسائل تیم های پایه چیزهایی شنیده‌ام که بسیار تکان دهنده است. ناهنجاری هایی در آن سطوح وجود دارد که وقتی بازیکنان به سطح بالا حرکت می کنند، مشکل ساز شده، به بخشی از فرهنگ فوتبال ما تبدیل می شود.الان معدود تیم هایی هستند که به ساماندهی تیم های پایه و مسائل فرهنگی آنها توجه می کنند. وقتی می شنویم از یک تیم 25 نفره در رده پایه 10 نفر مستعد هستند و 15 نفر مابقی با پول و رابطه جذب می شوند. جدا از افت فنی فوتبال چه توقعی از آینده فرهنگی فوتبال باید داشته باشیم. بازیکن چه مستعد و چه غیر مستعد از بچگی تبعیض را می بیند و با این فرهنگ بار می آید. این بچه با دیدن آن مسائل وقتی بزرگ می شود، دیگر قابل اصلاح نیست. او در همان مسیر جلو رفته و تا سطح بالا می رود. الان بحث قرارداد میلیاردی مطرح است آیا کارها از پایه درست است که وقتی فوتبالیست به سطح عالی می رسد، فرهنگ ورزشی درست داشته باشد.
 
مهدوی‌کیا همچنین اظهار کرد: چطور می شود در باشگاه ها بحث فرهنگی نهادینه شود وقتی همه چیز غلط است؟ ما باشگاه داری نمی کنیم، تیمداری می کنیم. وقتی هیچ درآمدی نیست و هیچ چیز سر جای خودش قرار ندارد. باشگاه توان لازم را ندارد. وقتی آنچه در تمام دنیا وجود دارد برای باشگاه های ایران وجود ندارد. ساختار هم شکل نمی گیرد. پس من به جای فرهنگ فوتبال، کل فوتبال را به چالش می کشم. به باشگاه هایی که قدمت و هوادار دارند بها داده نمی شود. چرا شاهین بوشهر باید به راحتی سقوط کند؟. داماش و ملوان چرا باید مشکل داشته باشند؟ تراکتور چرا مشکل دارد؟ چرا سالهاست که پرسپولیس و استقلال مورد بی مهری قرار می گیرند؟ در این شرایط چطور می توان کار فرهنگی کرد؟
 
 کاپیتان پرسپولیس در ادامه افزود: بحث تماشاگران هم در جای خودش وقت زیادی می برد. ناهنجاری‌های فراوانی روی سکوها دیده می شود. این موارد دلیل دارد. تماشاگر از جامعه می آید. مشکلات را با خود می آورد. از مشکلات فرهنگی گرفته تا فشارهای اقتصادی و عوامل دیگر با او به ورزشگاه می آید. آنگاه او را در بدترین شرایط هم قرار می دهیم و معلوم است معضلات تشدید می شود. 
وی ادامه داد: مگر می شود از تماشاگری که شب قبل بیرون ورزشگاه خوابیده، 12 ساعت بی خوابی داشته است، با استرس زیاد موفق به حضور در ورزشگاه شده و ساعت ها منتظر می ماند و کلافه می شود توقع داشت؟ این تماشاگر وارد ورزشگاه‌های غیر استاندارد می شود که هیچ امکانات مناسبی ندارد. حتی آبخوری درست و حسابی ندارد. این تماشاگر که مشکلات قبلی داشته است، عصبی، گرسنه و تشنه منتظر شروع بازی می نشیند، معلوم است با بروز کوچکترین مشکل به هم می‌ریزد و از الفاظ نامناسبی استفاده می کند.
 
 مهدوی کیا گفت: من روزهای اولی که به اروپا رفته بودم، وقتی برای گرم کردن به داخل زمین می رفتیم و می دیدم ورزشگاه خالی است تعجب می کردم. به رختکن می رفتیم و بر می گشتیم، می دیدم ورزشگاه پر شده است. وقتی اهالی فوتبال خودشان به خودشان احترام نمی گذارند. وقتی ما به تماشاگر، به وقت، نیاز و زمان او احترام نمی گذاریم، او هم متقابلا به ما و فوتبال احترام نمی گذارد.
 
وقتی امکانات نداریم، چه توقعی از کمیته های فرهنگی داریم؟ کاپیتان پرسپولیس در ادامه‌ی صحبت‌هایش درباره‌ی وضعیت رسانه‌های ورزشی گفت:بحث بعدی رسانه ها هستند. وقتی باشگاه ها، مدیران، مربیان، بازیکنان و هواداران حرفه ای نیستند، طبیعی است که در رسانه ها هم گاهی شاهد باشیم که حرفه ای عمل نشود. مثلا هیچ جای دنیا نمی بینیم که در حین گرم کردن تیم، با بازیکنان مصاحبه شود. آیا با رسانه درست برخورد می شود؟ ما باید همه چیز را کنار هم ببینیم و فقط از یک قشر خاص توقع نداشته باشیم. الان همه جای دنیا تلاش می کنند تماشاگران را زیاد کنند ولی من با خود آقای بهروان هم که صحبت می کردم گفتم وقتی بازی در روزهای شنبه، یک شنبه و دوشنبه برگزار می شود. تماشاگر نمی تواند بیاید.
 
 کاپیتان پرسپولیس خاطر نشان کرد: حرف آخر من این است که باید مشکلات را ریشه ای حل کرد. فوتبال ما فقط از نظر فرهنگی مشکل ندارد. مشکلات فرهنگی زاییده دیگر مشکلات است. فوتبال ما باید جایگاه خود را پیدا کند و وقتی از امکانات لازم برخوردار شد باید همه چیز را از پایه درست کرد، به قول معروف خشت اول گر نهد معمار کج، تا ثریا می رود دیوار کج.

+257
رأی دهید
-38

rokhsat - بازل - سویس
شما فوتبال اروپا رو با ایران یکی میدونید اخه مهدی جون
دوشنبه 24 مهر 1391 - 23:52
hamid shojaei - تهران - ایران
حرف زیادی نزنیند ، اگر تاریخ فوتبال ایران یک فوتبالیست خوب داشته باشه آن هم مهدوی کیا هست ، این حرف‌ها یا مفت است .....
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 00:02
parviz1 - کترینگ - انگلستان
درود به آقا مهدی مهدوی کیا.درست حق مطلب را ادأ کردی و نشون دادی که هم تحصیل کرده هست و هم لیاقت این را داری که کاپیتان تیم ملی باشی‌ . آقای مددوی کیا متولد شوش و اصل و نسب چشمه آرک میباشد .شغل اصلی‌ خونواده هم اوراق فروش قطعات ماشین در شوش. و دارای تحصیلات دانشگاهی نه‌‌ با پارتی بازی بلکه تحصیل کرده واقعی‌ است.همیشه هم محترم و دوستداشتنی بود و هچوقت هم حرف بخود و نامربوط نمیزند.
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 00:26
ضدسرخابي - سانتا انا - امریکا
باید مشکلات را ریشه ای حل کرد فکر کنم از تو باید شروع کرد و ریشه تو را از این فوتبال باید زد اخه پیر مرد برو بیرون که جوانها یک ارز اندامی کنند کریمی،نکونام و تو دو دستی چسبیدید به این فوتبال بابا گم شید بیرون. خواب دیدی خیره تا شما هستید این فوتبال صفر صفر فردا هم ایران از کره می بازد تا این کریمی و نکونام که ارزو دارن یک بار دیگه برن جام جهانی و این اخوندها را خوشحال کنند. ای نعلت به شما
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 01:56
ali-s - تهران - ایران
مهدی مهدوی کیا. سرور استقلالیها
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 07:03
poriyaye_vali - دوحه - قطر
ضدسرخابی - سانتا انا - امریکا...عرض اندام نه ارز اندام !!..لعنت نه نعلت..!!!درسته پیرمرده ولی از خیلی از جوونا بهتر بازی میکنه..در مورد نکونام وکریمی با شما موافقم ومیانگین سنی تیم ملی بالاست
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 08:48
babak1366 - مونیخ - آلمان
تنها زمانی ریشه درست میشه که حکومت عوض بشه تا این حکومته هرچی زور بزنید بی فایدست
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 11:04
انقلاب دوم - هامبورگ - آلمان
در ایران چی‌ سر جای خودشه که فوتبال سر جای خودش باشه؟ وقتی‌ یه روضه خون ۲ زاری متوهّم می‌شه رهبر، یه عمله می‌شه رئیس جمهور، یه دزد می‌شه رئیس بانک، یه دروغگو می‌شه رئیس قوه قضائیه، یه قاتل می‌شه مدیر سازمان خدمات اجتماعی، چه توقعی هست که اوضاع بهتر بشه؟ مملکته ما داریم؟ با هم دشمنیم و همه تحریممون کردند! که چی‌؟ یه سری الاغ میخواهند افکار و مذهبشون را به زور به خورد مردم بدهند!
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 12:15
agh mirza - رشت - ایران
ضد سرخابی بدون اطلاعات حرف الکی نزن.همین پیرمرد حداقل معرفتی داره که امثال تو از آن بی نصیبند.
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 12:21
TameshK - هامبورگ - آلمان
نعلت ؟؟ هاهاهاها مگه مجبوری آخه هاها :)))))) آقا جواد ما امشب کولاک کرد اینه هاها دیدی که بردیم اونم با تک گل آقا جواد لالیگایی آقا جواد اس‌ اسی کاپیتان تیم ملی xxx: نعلت ؟؟؟ هاهاهاها :))))))))))))
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 20:44
nader46 - لندن - انگلیس
عقده سرخابی،:واااااای خداااااا مردم از خنده،،خدایی اشک از چشمام سرازیر شد،،حالا سوتی بود،غلط املایی بود پاراگرف در جمله قاطی‌ شده بود،هر چی‌ بودکه,,من الان در مرحله دل‌درد هستم،،،باید واسه این واژه!! یه معنی‌ فرهنگی لغوی خفن در نظر گرفته بشه،،،آخه خنجر برّان زیر گلوت نذاشتن که:))))حتما جلوی آینه با خودت کشتی‌ هم میگیری:)))نگفتم این عقده سرخابی کلا فیوز‌های مغزتو میسوزنه،،،،حالا به حرف من رسیدی،?،اما دمت گرم:)))),اینو به حساب شوخی‌ میذاریم و دورهم می‌خندیم و حالشو میبریم ؛))یه وقت به دل نگیری دادا،،
‌سه شنبه 25 مهر 1391 - 23:14
ضدسرخابي - سانتا انا - امریکا
Nader46 تو یکی را من خوب می سوزنم حال می کنم که می ایی اینجا ارتش سرخابی سوراخ را دعوت می کنی سوهان مغزت هستم مثل اون جادوگر پیر که از أون لنگ سوراخ رده ١٥ بود انداختن بیرون تو هم با اون ارتش سرخابی که دعوت می کنی از این سایت بیرون خواهید رفت .همیشه به شما خواهم خندید یک مشت بسیجی خط امام هستند که طرفدار این دو تیم هستند ها ها ها حالا برو ماست بخور اول ارتش سوراخ را دعوت کن بعد بیا جلو
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 01:14
م_ تهرانی - دورتموند - آلمان
TameshK - هامبورگ - آلمان رقیب سرسخت چند وقت نبودم دلم برای کل بازیات تنگ شده بود ضمنا بهت تبریک میگم برد تیم ملی رو سلام منه پرسپولیسی رو به داداشها برسون و موفق باشی
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 03:12
مهران خان - تهران - ایران
بسیار بازیکن با فهم و شعوریِ . ادبیات حرف زدنش نه تنها فراتر از فوتبالیست ها ی دیگه س بلکه هیچکدوم از دولتمردهای ایرانی هم به این شیوایی حرف نمی زنن!
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 08:11
TameshK - هامبورگ - آلمان
م_ تهرانی - دورتموند - آلمان من یه دونه فقط داداش دارم و اون از من خیلی‌ آبی تره و هر جفتمون بچه‌هایِ خوب بابای تاجیِ تا شاهرگ آبیمون هستیم هاها :)))) شما الان چون در نقشِ یه پرسپولیسی ظاهر شدی و آثاری از لنگی بودن در کلامت مشهود نیست چشم سلامتونو می‌رسونم D: منم به شما تبریک میگم و موفق تر باشی‌ ولی‌ بازم اس‌ استه هاها
‌چهارشنبه 26 مهر 1391 - 16:19
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.