هیگ: قائل به خط قرمز برای ایران نیستیم اما وقت کوتاه است

ویلیام هیگ روز دوشنبه در لوکزامبورگ

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، در گفت‌وگوی اختصاصی با نیوشا بقراطی، خبرنگار اعزامی رادیو فردا به لوکزامبورگ، اظهار داشت، که اتحادیه اروپا قایل به کشیدن خط قرمز برای ایران نیست و در عین حال تاکید  کرد که رسیدن به یک راه‌حل در مورد برنامه اتمی ایران یک ضرورت فوری است. وی در عین حال اذعان کرد که تحریم‌ها بر روی مردم ایران تاثر گذاشته است.
 

وزراى خارجه کشورهاى عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه در لوکزامبورگ گرد هم آمدند تا درباره شمارى از مسایل بین‌المللى از جمله تحریم‌هاى گسترده‌تر علیه ایران به رایزنى بپردازند. در این جلسه شوراى اتحادیه اروپا درباره رشته تحریم هاى تازه اى علیه ایران به توافق رسیدند.
 
این تحریم‌ها شامل محدودیت‌هاى تازه بانکى، نقل و انتقال نفت، خرید گاز ایران، صادرات برخى فلزات، و مسدود شدن اموال ٣۴ موسسه و یک فرد مرتبط با برنامه اتمى است.

دقایقى پس از اتمام جلسه، ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا در گفت‌و‌گویى اختصاصى با رادیو فردا به مساله تحریم‌ها علیه ایران پرداخت.
 
به گفته او «این تحریم‌ها شامل گستره وسیعى از محدودیت‌هاى تازه، از جمله تحریم کامل بانک مرکزى ایران مى‌شود.» به اعتقاد آقاى هیگ، «اعمال این تحریم‌ها از نظر اتحادیه اروپا ضرورى بود؛ چرا که مذاکرات با ایران هنوز نتوانسته به نتیجه برسد.»
 ​
 آقاى هیگ گفت: «براى تمامى جهان و البته مردم ایران حیاتى است که به راه‌حلى صلح‌آمیز در قبال برنامه اتمى دست یابیم. مذاکرات همزمان با تحریم‌ها ادامه خواهد یافت و ما حتى آماده‌ایم به ایران در زمینه دستیابى به انرژى صلح‌آمیز هسته اى کمک کنیم، اما این به شرط آن است که ایران جنبه نظامى برنامه اتمى را کنار بگذارد.»
 
ایران اتهامات غرب و اسرائیل را در این زمینه رد مى‌کند و مى‌گوید که برنامه اتمى را تنها براى اهداف صلح‌آمیز دنبال مى کند.
 
وزیر خارجه بریتانیا اما در مصاحبه خود با رادیوفردا گفت: «ایران نتوانسته چه به کشورهاى غربى و چه به مراجع مستقل ازجمله آژانس بین‌المللى انرژى اتمى ثابت کند که برنامه اتمى‌اش صلح‌آمیز است. اگر ایران به راه فعلى‌اش ادامه دهد، نتیجه آن یا به درگیرى ختم مى‌شود، و یا سایر کشورهاى منطقه هم همین راه را دنبال خواهند کرد که معناى آن یک عمر نا‌امنى براى مردم ایران خواهد بود.»
 
در پاسخ به پرسش رادیوفردا آقاى هیگ خاطرنشان کرد که سیاست بریتانیا مبتنى تغییر رژیم در ایران نیست، و چنین مساله‌اى تنها به اراده مردم ایران بستگى دارد. به گفته او سیاست بریتانیا در جهت پایان دادن به بحران اتمى است، و در صورت حل و فصل آن، تحریم‌ها نیز برچیده خواهد شد.
 
او اذعان داشت که تحریم‌ها «به رغم تلاش آنها براى متمرکز بودن بر حکومت»، به مردم ایران نیز آسیب مى‌رساند، اما مسبب چنین وضعیتى را حکومت جمهورى اسلامى دانست.
 
وزیر خارجه بریتانیا در عین حال افزود که او و متحدانش تلاش داشته‌اند تاثیر تحریم‌ها بر مردم ایران را کمتر کنند و از همین رو به عنوان مثال تحریم‌ها را در «موارد بشردوستانه» اعمال نکرده‌اند.
 
او گفت: «البته تضمینى براى کارا بودن تحریم‌ها وجود ندارد، اما تحریم در حال حاضر بهترین گزینه است؛ چرا که ما مى خواهیم از وقوع درگیرى پرهیز کنیم».
 
ویلیام هیگ در واکنش به خط قرمزى که دولت اسرائیل در تلاش است براى برنامه اتمى ایران تعیین کند گفت: «هر کشورى سیاست خود را دارد. ما براى ایران خط قرمز و ضرب‌الاجل قایل نیستیم، اما در عین حال روز به روز مبرم بودن و فورى بودن این مساله اضافه مى‌شود.»

+35
رأی دهید
-46

antikaselis - اصفهان - ایران
تو کی باشی که برای ایران خط قرمز بکشی؟
دوشنبه 24 مهر 1391 - 22:41
amoo uk - لیدز - انگلیس
شما تحریم می‌کنید سران احمق و فاسد آخوندی گزندی بهشون نمیرسه تنها مردم باید زجر بکشن و نابود بشن ، این عقب موندها را آوردید زود بردارید که مردم اسوده بشن .
دوشنبه 24 مهر 1391 - 23:42
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.