نظرسنجی: ۸۲ درصد مردم از خودروسازهای ایرانی ناراضی‌اند

نتیجه یک نظرسنجی که خبرگزاری نزدیک به اصولگرایان درباره میزان رضایت مردم از محصولات شرکت‌های خودروسازی داخلی انجام داده، نشان می‌دهد که بیش از ۸۲ درصد مردم از محصولات آن‌ها ناراضی‌اند.

خبرگزاری خبرآنلاین که به تازگی با دریافت مجوز از وزارت ارشاد، از یک وب‌سایت خبری به خبرگزاری تغییر یافته، موضوع رضایت مردم از عملکرد خودروسازان داخلی را به نظرسنجی گذاشت و بازدیدکنندگان از بین پنج گزینه ایران خودرو، سایپا، پارس خودرو، گروه بهمن و هیچکدام می‌توانستند یک گزینه را انتخاب کند.
 
طبق آمار منتشر شده در خبرآنلاین، حدود ۸۲.۵ درصد شرکت‌کنندگان گزینه هیچکدام را انتخاب کرده‌اند. گروه خودروسازی بهمن در حالی بالاتر از دیگر خودروسازان قرار گرفت که فقط نظر ۶.۳ درصد را جلب کرد. پارس خودرو با ۵.۹ درصد و ایران خودرو ۳.۲ درصد و سایپا ۲ درصد آرا را به دست آورده‌اند.
 
این نظرسنجی تنها چند روز پس از اعلام افزایش رسمی قیمت خودروهای داخلی انجام گرفته است.
 
هفته گذشته اعلام شد که سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان افزایش قیمت خودرو تا ۲۰ درصد را تایید کرد.
 
بر این اساس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرده است که از ۱۲ مهرماه قیمت انواع خودرو به طور متوسط ۱۸ و تا سقف ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است.
 
به این ترتیب مصرف کنندگان در ایران که تا پیش از این می‌توانستند از میان محصولات شرکت‌های سایپا، پارس خودرو و مدیران خودرو، اتومبیل‌هایی با نرخ کمتر از ۱۰ میلیون تومان خریداری کنند چنین امکانی نخواهند داشت.
 
در حال حاضر قیمت انواع پراید پرمشتری‌ترین خودرو در ایران از سقف ۲۰ درصد هم بیشتر افزایش داشته است و پراید SX با بیش از ۱۹ درصد افزایش به ۱۲ میلیون و پانصد و سی هزار تومان رسیده است در حالی که پیش از این، مدل مورد اشاره تا سقف ۱۰ میلیون و پانصد هزار تومان خرید و فروش می‌شد.
 
پراید SL هم با ۲۰.۶ درصد افزایش به ۱۱ میلیون و نهصد و چهل هزار تومان رسیده در حالی که پیش از این این خودرو حدود ۹ میلیون تومان خرید و فروش می‌شد و در سال ۸۹ هم رقمی حدود هشت میلیون تومان برای آن پرداخت می‌شد.
 
از اوایل سال جاری با افزایش تحریم‌ها میزان تولید صنعت خودروسازی ایران بیش از ۴۲ درصد کاهش یافته است. تنها در ماه شهریور، خودروسازان داخلی ۶۶ درصد کمتر از شهریورماه سال گذشته خودرو تولید کرده‌اند.
 
قیمت خودرو نیز از اوایل تابستان به دلیل عدم عرضه، در بازار افزایش قابل توجهی داشت. در حالی که خودروسازان قیمت از پیش‌ تعیین‌شده‌ای را به عنوان قیمت رسمی اعلام می‌کردند، اما این خودرو وارد بازار شده و با قیمت بالاتر به فروش می‌رسید. در اواسط شهریورماه فاصله قیمت رسمی برخی خودروهای تولید شده در داخل با قیمت بازار به چهارده میلیون تومان هم رسید.
 
با افزایش ناگهانی قیمت دلار و بحران ارز، بازار خودرو باز هم افزایش قیمت را به خود دید و رسمی شدن افزایش قیمت خودرو نیز نارضایتی شهروندان را به همراه داشت.
 
اما وزیر صنعت، معدن و تجارت شنبه ۲۲ مهرماه درباره افزایش قیمت خودروهای داخلی از سوی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان گفت که خودروسازان متعهد شده‌اند کیفیت و خدمات پس از فروش را افزایش دهند.
 
این در حالی است که نتیجه نظرسنجی خبرآنلاین نشان می‌دهد خودروسازان داخلی به هیچ‌وجه در این امر موفق نبوده‌اند.
 
در شرایطی که بازار خودرو در ایران انحصاری است، قیمت خودروهای داخلی بسیار بیش از قیمت جهانی خودروهایی است که در ایران ساخته می‌شوند.
 
برای مثال قیمت جهانی خودروی مگان حدود ۱۴ هزار و سیصد یورو است که با قیمت ارز مرجع حدود ۲۸ میلیون تومان است. اما انواع خودروی مگان تولید ایران به طور رسمی بین ۳۶.۶ تا ۴۴.۶ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.
 
قیمت خودروی صفر پژو ۲۰۶ که تولیدش در خارج از ایران متوقف شده، تنها حدود ۴۷۰۰ یورو معادل ۷.۶ میلیون تومان است، اما طبق قیمت مصوب، این خودرو در ایران به قیمت ۱۹.۲ میلیون تومان به فروش می‌رسد.
 
براساس آمار انجمن خودروسازان جهان از نظر تعداد، ایران با تولید حدود یک میلیون و ۴۱۳ هزار دستگاه خودرو، در سال ۲۰۱۱ دوازدهمین کشور خودروساز دنیا بوده است. این آمار در سال جاری میلادی بسیار کاهش یافته است.

+87
رأی دهید
-9

nerse - اهواز - ایران
کوتاه ترین جک دنیا: سایپا مطمئن. خودروی ایرانی با قیمت 4میلیون در کشورهای عقب مونده مثل سوریه و افغانستان داره فروخته میشه ولی به یه ایرانی با کیفیت و ایمنیه به مراتب پائین تر به قیمت 23 میلیون با منت و بدقولی و بدون بیمه داده میشه. چقدر این حکومت کثیفه :(
دوشنبه 24 مهر 1391 - 11:48
بازداشگاه کهریزک - کرج - ایران
خلایق هرچه لایق
دوشنبه 24 مهر 1391 - 12:28
دل سوخته - اریزونا - امریکا
فقط چیزی که مشخص هست یه عده مسئول دزد دور هم جمع شدن واسه غارت مردم ایران . کجای دنیا سراغ دارید که از محل فروش ارز دولتش بخواهد از مردم سود انچنانی بگیره و کلی از محل فروش ارز سود ببره بجز این بی ناموس های جمهوری اسلامی . این بی پدر خواست بره نیویورک از ارز ازاد استفاده کرد و 160 نفر مثل یه کله حیوان با خودش ببره
دوشنبه 24 مهر 1391 - 13:30
دل سوخته - اریزونا - امریکا
حالا حالا ها جا داره که که فشار بهمون بیارن . وقت انتخابات اگه مثل گاو سر به راه نباشیم و شرکت نکنیم توی انتخابات و وقتی یکی شون میاد واسه بازدید از یه شهر وقتی مثل یه گله حیون میفتیم راه پشت سرشون توی خیابون اینا هم میبینن که هرچی میگن و هر عملی انجام میدن بدون چون و چرا انجام میشه باید هم اینجور رفتار کنن . از بزرگترا بپرسین زمان اون خدا بیامرز ( شاه فقید ) چند نفر بجرم سیاسی اعدام شدن . مردم خوشی زد بود زیر دلشون. تحول میخواستن چون سیر بودن و از هر نظری تامین بودن هیچ مشکلی نداشتن که بخوان بهش فکر کنن
دوشنبه 24 مهر 1391 - 13:53
jilibilimn - توکیو - ژاپن
دوست عزیز گفت:خلایق هرچه لایق. از ماست که برماست
دوشنبه 24 مهر 1391 - 15:46
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
راجع به رهبری و حکومت هم نظر سنجی کنید.
دوشنبه 24 مهر 1391 - 19:34
AЯMAN 2000 - آستارا - ایران
نزدیک به 99 درصد 30 ساله از این رژیم ناراضی اند ولی صداشون در نمیاد طفلکی ها. در رابطه با نارضایتی مردم از کیفیت خوردو ها چیز جدیدی نیست از چند سال پیش بگیرید با اون خودروی پیکان معروفشون!! تا الان که کپی میکنن و جای خودروی ملی جا میزنن و جالب اینجاست که تقش هم در میره مانند 405 آتیش پاره. به هر حال قیمت خودرو گرون بوده و الان هم به شدت گرونتر شده اما بی کیفیتی همچنان برقراره. مملکته داریم!؟
دوشنبه 24 مهر 1391 - 23:54
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.