سیهانوک، پادشاه پیشین کامبوج درگذشت

 

نوردوم سیهانوک، پادشاه پیشین کامبوج، در سن ۸۹ سالگی در بیمارستانی در پکن در بامداد دوشنبه (۱۵ اکتبر/۲۴ مهر) درگذشت. سیهانوک به علت کهولت سن و بیماری سلطنت را در سال ۲۰۰۴ میلادی به فرزندش واگذار کرده بود.
 

به گفته مقامات رسمی کامبوج، دلیل مرگ سیهانوک ایست قلبی بوده است. نوردوم سیهامونی، پادشاه کنونی کامبوج (پسر سیهانوک)، به همراه نخست‌وزیر این کشور به زودی به پکن خواهند رفت تا مقدمات انتقال پیکر پادشاه پیشین را به کامبوج فراهم کنند.
 
سیهانوک که به "پدر ملت" در کامبوج شهرت دارد، از محبوبیت فراوان در میان هموطنانش برخوردار است. سیهانوک از مدت‌ها پیش از بیماری‌های متفاوتی رنج می‌برد و بدین خاطر در سال‌های گذشته اقامت‌های متعددی در چین برای مداوا داشت.
 
معاون نخست‌وزیر کامبوج در گفت‌وگویی با شین‌هوا، خبرگزاری رسمی چین، گفت: «در ساعت ۲ بامداد دوشنبه پادشاه پیشین ما بر اثر ایست قلبی بطور طبیعی جان سپرد. مردم کامبوج از این واقعه بسیار متاثر هستند.»
 
سیهانوک مبتلا به بیماری فشار خون شدید، دیابت و سرطان بود. او به خاطر کهولت سن و بیماری در اکتبر سال ۲۰۰۴ میلادی سلطنت را به فرزندش، سیهامونی واگذار کرده بود. 

مبارزه در راه استقلال
 
سیهانوک در سال ۱۹۲۲ در کامبوج در دوران استعمار فرانسه به دنیا آمد. او یکی از مدافعان سرسخت استقلال کشورش بود. او در ۱۹ سالگی به سلطنت رسید. پس از شکست فرانسه در جنگ هندوچین، کامبوج در سال ۱۹۵۳ به استقلال دست یافت.
 
دو سال پس از استقلال کامبوج سیهانوک از سلطنت کناره‌گیری کرد و دست به تاسیس یک حزب سیاسی زد. وی در آغاز به نخست‌وزیری و سپس به رهبری کشور خود برگزیده شد.
 
سیهانوک در اوج جنگ سرد کوشید که کامبوج را بی‌طرف نگاه دارد. وی از یک سو روابط اقتصادی با آمریکا را حفظ می‌کرد و از سوی دیگر مناسبات نیکویی با چین داشت.


 
در دوران حکومت‌ خمرهای سرخ حدود یک‌چهارم جمعیت کامبوج جان خود را از دست دادند

 

سیهانوک از سال ۱۹۴۱ تا سال ۲۰۰۴ میلادی با وقفه‌‌ای ۲۳ ساله زمام امور را در کامبوج در دست داشت. او در سال ۱۹۷۰ در اوج جنگ ویتنام، در پی یک کودتای نظامی در حالی که در سفری خارجی به سر می‌برد، از قدرت برکنار شد و مجبور به اقامت در چین گشت.
 
سیهانوک در سال‌های حکومت "خمرهای سرخ" که "دوران ترور و کشتار" در کامبوج نام گرفته است، مجبور به خانه‌نشینی شد و چند سالی را نیز در حبس خانگی به سر برد. در چهار سال حکومت خمرهای سرخ (۱۹۷۵ تا ۱۹۷۹) حدود یک تا دونیم میلیون نفر در کامبوج کشته شدند.
 
سیهانوک در سال ۱۹۹۳ دوباره به عنوان پادشاه کامبوج برگزیده شد و راه آشتی ملی را در این کشور فراهم کرد.
 
زندگی سیهانوک با تاریخ معاصر کامبوج گره خورده است. او ۵ بار ازدواج کرد و صاحب ۱۴ فرزند بود.

+27
رأی دهید
-23

OnLine. - تهران - ايران
سیهانوک عزیز دست راستت زیر سره علی‌ گدای خودمون .آمین
دوشنبه 24 مهر 1391 - 11:38
بازداشگاه کهریزک - کرج - ایران
روحت شاد.و لعنت به روح خمینی ک با آمدنش جان هزاران جوون رو گرفت و یک ملت رو به خاک ذلت نشوند
دوشنبه 24 مهر 1391 - 11:36
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.