حسن روحانی: کشور به مدیر نیاز دارد، نه نوکر

حسن روحانی‌، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که مردم دلار نمی‌خواهند، صداقت و برنامه می‌خواهند. وی از سیاست‌‌های محمود احمدی‌نژاد به‌شدت انتقاد کرد.


حسن روحانی، دبیر پیشین شورای‌عالی امنیت ملی ایران روز یکشنبه (۱۵ اکتبر/۲۳ مهر) با شرکت در همایش "برند برتر، کیفیت برتر" در تهران به پرسش‌های خبرنگاران درباره مسائل اساسی کشور پاسخ گفت.

روحانی در سخنان خود بی آنکه از کسی نامی ببرد، سیاست‌های مسئولان کنونی دولت به ریاست محمود احمدی‌نژاد را هدف انتقادهای سخت خود قرار داد.

بی‌اعتنایی به امر تولید در کشور

 به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام نبود تولید در سطح کشور را یکی از مهم‌ترین عامل‌های بحران اقتصادی کنونی دانست. وی گفت که "تولید با شعار و تیتر درست نمی‌شود".

حسن روحانی از شرایط لازم برای تولید‌کنندگان سخن گفت. وی اظهار داشت که "امنیت در تولید" و "آرامش برای تولیدگران" باید فراهم شود. از نظر وی، امنیت و آرامش مبتنی است بر "قانون و قانونگرایی" و بدون قانونگرایی از امنیت و آرامش خبری نخواهد بود.

انتقاد به سیاست خارجی

 وی ارتباط با دنیا را امری بسیار حیاتی برای سیاست و اقتصاد دانست و گفت: «نحوه ارتباط ما با کشورها مشخص نیست امروز با بعضی از کشورها دوست صمیمی هستیم، فردا رقیب و پس از آن متخاصم و دشمن می‌شویم. مگر رابطه با دنیا هوس است که هر ساعت به یک سمت و سو حرکت کنیم.»

از نظر روحانی «سیاست خارجی نیاز به علم و هنر دارد و دیپلماسی سلیقه و شعار نیست.»

درک غلط از سرمایه و سرمایه‌دار

 حسن روحانی که دیدگاه‌هایش به مواضع اکبر هاشمی رفسنجانی نزدیک است یکبار دیگر به اهمیت تولید اشاره کرد. وی گفت: «متاسفانه مفهوم غلطی از سرمایه و سرمایه‌دار ارائه شده است، عده‌ای سرمایه‌داران را به معنای تروریست اقتصادی و یا زالوصفت معرفی می‌کنند که این به هیچ‌وجه قابل قبول نیست. امروز باید هم به کارگر و هم به سرمایه‌دار بها داد. اگر سرمایه‌دار نباشد کاری هم تولید نمی‌شود.»

به گزارش مهر، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت گفت: «قرار بود بخشی از پول یارانه‌ها به حمایت از بخش تولید واریز شود اما چه شد؟» وی افزود که رشد نقدینگی در هفت سال دولت احمدی‌نژاد ۶ برابر شده است.

"مردم دلار نمی‌خواهند، صداقت می‌خواهند"

روحانی با تأکید بر این‌که "دوران شعار و درشت‌گویی به پایان رسیده است" گفت مردم از آنهایی که می‌آیند فقط حرف می‌زنند و آمار دقیقی ارائه نمی‌دهند، خسته‌ شده‌اند.

 
حسن روحانی‌، دبیر پیشین شورای‌عالی امنیت ملی گفت: «مردم دلار نمی‌خواهند، صداقت و برنامه می‌خواهند؛ ما نیاز به نوکر نداریم، نیاز به مدیر داریم.»

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌دولت دهم جمهوری اسلامی از آغاز ریاست‌جمهوری‌اش بارها گفته بود که خود را "نوکر مردم" می‌‌داند. وی بارها مورد انتقاد قرار گرفته بود که با تقسیم پول در میان مردم، سیاست "گداپروری" را در پیش گرفته است.


"رفسنجانی و ناطق نوری کاندیدا نمی‌شوند"

از نظر حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۳ "همه افراد، گروه‌ها و تشکل‌های سیاسی"، ازجمله اصلاح‌طلبان باید بتوانند حضور پیدا کنند.

به گزارش مهر، آقای روحانی در پاسخ به این پرسش خبرنگاران که آیا ناطق نوری و هاشمی رفسنجانی کاندیدا خواهند شد، گفت: «افرادی که شما از آنها نام بردید اعلام کرده‌اند که در انتخابات آینده شرکت نخواهند کرد.»

وی در ادامه به این پرسش که آیا شما داوطلب انتخابات ریاست جمهوری می‌شوید، پاسخی نداد.

همان گونه که هاشمی رفسنجانی نیز پیشنهاد داده، روحانی نیز معتقد است که راه‌حل وضعیت کنونی تشکیل دولت "وحدت ملی" است. وی گفت: «ما شرایطی نداریم که یک جناح بتواند از معضلات فعلی عبور کند. از این رو با دولت فراجناحی می‌توانیم از این معضلات عبور کنیم.»

از حسن روحانی درباره اظهارات سخنگوی وزارت امورخارجه که ایران می‌خواهد در مسائل هسته‌ای انعطاف بیشتری به خرج دهد، پرسش شد. وی گفت: «بنده اطلاع دقیقی ندارم و بهتر است به این مسئله نپردازیم.»

+89
رأی دهید
-27

perser68 - فلوریدا - امریکا
باز چه خوابی‌ این یکی‌ برای مردم بلا کشیده دیده!؟نکنه این می‌خواد ایران رو به عرش اعلا ببره!؟یه آخوند!؟تف به هر چی‌ آخوند رمال کلاهبردار دزد فاسد!
یکشنبه 23 مهر 1391 - 21:53
borzoopersia - بیرمنگهام - انگلستان
نه به آخوند-نه به آخوندزاده-نه به آخوند منش- یک آخوند خوب یک آخوند مرده است
یکشنبه 23 مهر 1391 - 22:01
zpirooz - آخن - آلمان
بقول بابابزرگ تف
یکشنبه 23 مهر 1391 - 22:48
Caroline - تهران - ایران
پس تو این همه سال کجا تشریف داشتید؟؟؟؟؟ . نکنه رفته بودى تو چاه جمعکران پول هارو بشم ارى! دیدى این آخیریها پول زیادى ننداختن اون تو.... اومدى بیرون تازه دیدى اوضاع خرابه
یکشنبه 23 مهر 1391 - 23:52
Rezgar - لینشوپینگ - سوئد
بعضی وفتها که به زمان ریاست جمهوری خامنه ای و رفسنجانی فکر میکنم هیچ اسایش و دلخوشی امیدی پیدا نمی کنم و تماما" ترس و وحشت بر فضای ان زمان ایران حاکم بود. مردم از جنگ با عراق و به دار کشیدن و تیر باران کردن عزیزانشان در همان دوران به ستوه امده بودند. اگر کسی از مسئولین ان زمان در حال حاضر اظهار نظر میکند و انتقاد از احمدی نژاد و دولتش میگیرد گویی خودشان خیلی بهتر از او و دولتش بودند. حسن روحانی هم از قماش رفسنجانی و خامنه ای است. نا ایشان و نا اوشان نعلت بر همه اشان!!!
یکشنبه 23 مهر 1391 - 23:51
kitaro - تهران - ایران
که چی؟؟؟؟
دوشنبه 24 مهر 1391 - 06:19
asal55290 - مشهد - ایران
باز انتخابات نزدیکه میخوای خودی نشون بدی بقول داداشمون بس تا حالا کجا بودی....
دوشنبه 24 مهر 1391 - 07:48
فراوانی - قطر - قطر
همه کارها را رهبر میکنه این بیچاره محمدی را قربانی میکنند عجب پوفیوزهائی هستند اینها
دوشنبه 24 مهر 1391 - 10:59
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.