طرح استیضاح وزیر کشاورزی با ۳۶ محور در مجلس اعلام وصول شد

صادق خلیلیان از شهریورماه ۱۳۸۸ سمت وزارت جهاد کشاورزی را بر عهده دارد

طرح استیضاح صادق خلیلیان، وزیر جهاد کشاورزی ایران، روز یکشنبه ۲۳ مهرماه، با ۳۹ امضا و در ۳۶ محور در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد و وزیر کشاورزی «۱۰ روز» فرصت دارد برای پاسخ به سوالات نمایندگان در مجلس حاضر شود.
 
به گزارش خانه ملت، خبرگزاری مجلس شورای اسلامی، «عدم ارائه آمار واقعی» از سوی وزارت کشاورزی، «عدم وجود برنامه مدون» و «عدم اجرای قانون» در حوزه‌های مختلف، «ورشکستگی تعداد زیادی از واحدهای پرورش دام و طیور»، «واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی» و «اعطای وام‌های کلان به اطرافیان وزیر» کشاورزی از جمله محورهای این استیضاح است.
 
طراحان استیضاح همچنین به «اخلال وزیر (کشاورزی) در سازمان نظام پزشکی کشور» و «ورشکستگی تعداد کثیری از شرکت‌های تولید داروهای دامپزشکی داخلی» در متن استیضاح خود اشاره کرده‌اند.
 
قرار است که جلسه استیضاح وزیر کشاورزی ظرف «۱۰ روز آینده» برگزار شود.
 
عبدالرضا مصری، سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی، روز ۲۲ مهرماه گفته بود که طبق آیین‌نامه مجلس، پس از اعلام وصول طرح استیضاح، وزیر مربوطه «۱۰ روز فرصت دارد برای پاسخ به سوالات نمایندگان در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کند».
 
صادق خلیلیان، سال ۱۳۸۸ از سوی محمود احمدی‌نژاد به عنوان وزیر پیشنهادی دولت به مجلس پیشنهاد شد و از شهریورماه همان سال سمت وزارت جهاد کشاورزی را بر عهده گرفت.
 
استیضاح وزیر کشاورزی در حالی اعلام وصول شده است که مجلس ایران روز ۱۶ مهرماه استیضاح محمد عباسی، وزیر ورزش و جوانان را به دلیل آنچه که «اولویت شرایط اقتصادی» خوانده شد، از دستور کار خارج کرد.
 
نمایندگان مجلس اعلام کرده اند که استیضاح برخی دیگر از وزرای دولت احمدی نژاد را در دستور کار خود دارند. در همین رابطه، روح الله بیگی نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و با خبرگزاری مهر، از جمع آوری ۲۵ امضاء برای استیضاح وزیر کشور خبر داده است.
 
طرح تحقیق و تفحص از وزرات کشور نیز از دیگر اقدامات مجلس عنوان شده است که خبرگزاری مهر نوشته است ۳۷ نماینده پای آن را امضاء کرده اند.
 
الیاس طاهری، دیگر نماینده مجلس شورای اسلامی، اعلام کرده است که طرح استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در ۱۲ محور تنظیم شده و ۶۵ نماینده آن را امضاء کرده اند.
 
وی در گفت و گو با خبرگزاری مهر با بیان اینکه نشست روز یکشنبه، ۲۳ مهرماه، طراحان استیضاح با مهدی غضنفری بی نتیجه بوده است گفته که استیضاح کنندگان بر انجام استیضاح مصر هستند.
 
علاوه بر انتقاد نمایندگان مجلس از عملکرد وزیران دولت دهم، شخص محمود احمدی‌نژاد نیز در ماه های اخیر نیز هدف انتقادهای مجلس قرار گرفته است و حال نمایندگان در تلاش هستند تا رییس جمهوری ایران را نیز برای دومین بار به مجلس احضار کنند.
 
روزنامه‌های ایران روز ۲۰ مهرماه اعلام کردند که طرح سوال از رییس جمهوری با «۱۰۲ امضا» به هیات رییسه مجلس ارائه شده است.
 
نمایندگان مجلس در نظر دارند در خصوص وضعیت آشفته بازار ارز از محمود احمدی‌نژاد سوال کنند.

+32
رأی دهید
-13

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.