آژانس بین المللی انرژی: ادامه کاهش تولید و صادرات روزانه نفت ایران

آژانس بین المللی انرژی در تازه ترین ارزیابی خود که روز جمعه منتشر شد، گزارش داده است که روند نزولی تولید نفت ایران همچنان ادامه دارد و تولید نفت ایران در ماه سپتامبر نسبت به ماه قبل از آن با کاهش ۲۲۰ هزار بشکه در روز به ۲ میلیون و ۶۳۰ هزار بشکه در روز رسیده است.
 
خبرگزاری رویترز می نویسد که تولید نفت ایران که به کمترین میزان خود طی دو دهه گذشته رسیده بود، همچنان بصورت غیرمنتظره ای تحت تاثیر تحریمهای غرب رو به کاهش است.
 
کمترین میزان تولید نفت ایران به سال ۱۹۸۸، اواخر جنگ ایران و عراق برمی گردد که تولید نفت ایران روزانه به ۲ میلیون و ۲۴۰ هزار بشکه کاهش یافت.
 
تولید نفت ایران قبل از انقلاب اسلامی روزانه تا ۶ میلیون بشکه نیز می رسید. بعد از دوران جنگ دوباره تولید نفت ایران افزایش یافت و در دوران خاتمی به ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه رسید.
 
بر اساس گزارش اوپک، تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۰ به میزان ۳ میلیون و ۷۰۶ هزار بشکه و در سال ۲۰۱۱ حدود سه میلیون و ۶۲۸ هزار بود.
 
بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی تولید نفت ایران در ماه سپتامبر به ۲ میلیون و ۶۳۰ هزار بشکه در روز رسیده است. به این ترتیب، تولید نفت ایران تنها در ۹ ماه گذشته تا یک میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.
 
خبرگزاری رویترز می نویسد که این سرعت افت تولید نفت با ضربه زدن به درآمدهای صادرات نفت ایران، هم مشقت مردم عادی را با محروم کردن از واردات اقلام مصرفی ضروری به کشور عمیقتر می کند و هم فشارها را بر روی دولت ایران بخاطر برنامه هسته ای بیشتر می کند.
 
گزارش آژانس بین المللی انرژی حاکی است که صادرات نفت ایران نیز در ماه سپتامبر به ۸۶۰ هزار بشکه در روز رسیده است. اواخر سال گذشته ایران روزانه تا ۲.۲ میلیون بشکه نفت صادر می کرد.
 
رویترز می نویسد که برخی منابع صنعت نفت پیش بینی می کردند که مشتریان نفتی ایران با یافتن راههایی برای غلبه بر مشکلات تهیه بیمه نامه، مانند استفاده از نفتکشهای خود ایران، واردات نفت از ایران را افزایش خواهند داد. با اینهمه آژانس بین المللی انرژی این موضوع را تایید نکرد.
 
آژانس می گوید که «در حالی که بسیاری با توجه به گزارشهای منتشر شده درباره تلاش ایران و برخی مشتریان نفتی اش برای یافتن راه حلی برای غلبه بر محدودیتهای بیمه نامه نفتکشها، انتظار داشتند که گزندگی تحریمهای غرب علیه ایران در ماه سپتامبر تا حدودی کمتر شود، اما واقعیت نشان می دهد که عرصه برای ایران تنگتر هم شده است».
 
اتحادیه اروپا اول ماه ژوئیه دور جدید تحریمها علیه ایران را به اجرا گذاشت. بر اساس این دور از تحریمها، واردات نفت ایران توسط اعضای اتحادیه اروپا ممنوع شده و ارائه بیمه نامه به کشتیهای حامل نفت ایران توسط شرکتهای اروپایی متوقف شده است. شرکتهای اروپایی ۹۵ درصد از بیمه کشتیهای جهان را پوشش می دهند، بطوریکه ممنوعیت ارائه بیمه نامه به نفتکشهای حامل نفت ایران باعث کاهش هر چه بیشتر خرید نفت ایران توسط مشتریان غیراروپایی نیز شد.

+44
رأی دهید
-14

zebbel - بوستون - آمریکا
ریشه تمام مشکلات در این سخن پر گوهر از بنیانگزار جمهوری اسلامی خلاصه میشود که فرمودن: اقتصاد مال خره. و تمام هاروارد رفته‌ها، از فرانسه دکترا گرفته‌ها و دکترهای اقتصاد از طمع قدرت و حرص رسیدن به منصب دهنشونو بستن و با ایشان همکاری کردن.
شنبه 22 مهر 1391 - 11:23
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.