عقب نشینی اسرائیل از جولان سوریه در مقابل قطع رابطه با ایران

روزنامه اسرائیلی یدیعوت احرنوت روز جمعه 12-10-2012 در گزارشی اعلام کرد که مقامات اسرائیلی پیش از آغاز انقلاب سوریه طی گفت و گوهایی با بشار اسد حاضر بودند در مقابل قطع رابطه سوریه با ایران و تبادل سفیر میان تل آویو و دمشق از بلندی های جولان عقب نشینی کنند.

                                 عقب نشینی اسرائیل از جولان سوریه در مقابل قطع رابطه با ایران
به گزارش این روزنامه اسرائیلی و به نقل از منابع آمریکایی ، این گفت و گوها که میان بنیامین نتانیاهو و بشار اسد صورت گرفته بود به شکل کاملا سری و بدون اطلاع برخی مقامات بلندپایه و امنیتی اسرائیل پی گیری می شد.

این روزنامه افزود که فرق میان گفت و گوهای سال 2011 میان اسرائیل و سوریه و گفت و گوهای پیشین در این است که نتانیاهو حاضر بود امتیازات بزرگی به سوری ها ببخشد.

به گفته یدیعوت احرنوت گفت و گوها میان اسرائیل و سوریه با میانجیگری "فرد هوو" افسر سابق نیروی دریایی آمریکا و کارشناس علامت گذاری خطوط مرزی در مناطق جنگی صورت گرفته بود.

پیش از این اسحاق رابین نخست وزیر اسبق اسرائیل و حافط اسد رئیس جمهور سابق سوریه در سال 1995 و همچنین در سال های 2000 و 2008 میان رهبران جدید دمشق و تل آویو گفت و گو هایی میان دو کشور انجام شده بود اما تمامی آنها بدون نتیجه پایان یافته بود.

به گفته منابع آمریکایی ناتانیاهو پذیرفته بود که اسرائیل مرز میان دو کشور در سال 1967 عقب نشینی کند و در مقابل سوریه رابطه خود با ایران را قطع کند و با تل آویو مبادله سفیر کند.

بر اساس این گزارش در آن گفت و گوها درخواست سوری ها این بود که عقب نشینی از جولان طی یک سال و نیم صورت گیرد اما اسرائیلی ها خواستار زمان بیشتری بودند.

از سوی دیگر دفتر ناتانیاهو نخست وزیر اسرائیل با رد گزارش روزنامه یدیعوت احرنوت گفته است که دولت اسرائیل هیچ گاه این طرح آمریکایی را نپذیرفته است و انتشار چنین گزارشی در این زمان اهداف سیاسی مشخصی را دنبال می کند.

العربیه.نت

+87
رأی دهید
-51

zebbel - بوستون - آمریکا
بزرگترین لطف در حق مردم ایران، سقوط دولت بشار اسد هست.
جمعه 21 مهر 1391 - 21:13
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.