روسیه: ایران قصد ندارد با سلاح اتمی به اسرائیل حمله کند

وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با سخنگوی پارلمان اسرائیل گفت، روسیه تصور نمی‌کند ایران قصد حمله به اسرائیل با سلاح اتمی را داشته باشد.
 
                                                            روسیه: ایران قصد ندارد با سلاح اتمی به اسرائیل حمله کند
به گزارش نشریه اسرائیلی جروسالم پست، سرگئی لاوروف روز پنج‌شنبه ۱۱ اکتبر (۲۰ مهر) در نشستی در مسکو با حضور ریوون ریویلین، سخنگوی پارلمان اسرائیل ضمن بیان مطلب فوق اظهار داشت، هیچ سندی در دست نیست که جمهوری اسلامی در حال تولید سلاح‌های هسته‌ای باشد.
 
این در حالی است که نشریه فارین پالیسی روز دوشنبه، هشت اکتبر در مطلبی به قلم دیوید راسکپف ادعا کرد، ایالات متحده و اسرائیل مشغول بررسی امکان یک حمله مشترک سریع به تأسیسات هسته‌ای ایران هستند.
 
اگرچه اسرائیل و ایالات متحده هنوز به توافقی درباره تعیین "خط قرمز" برای ایران که عبور از آن به معنای حمله به این کشور باشد، نرسیده‌اند با این حال گزارش یادشده می‌گوید اسرائیل اکنون بحث حمله محدودتر به ایران را پیش کشیده است.

راسکپف، از مقامات دولت سابق بیل کلینتون و کارشناس روابط بین‌المللی، در گزارش خود به نقل از یک منبع مطلع نوشته است، محتمل‌ترین گزینه یک حمله در مقیاس کوچک به ایران است که تنها چند ساعت به طول می‌انجامد و از طریق هوایی انجام می‌شود.
 
بر اساس این گزارش، ریوون ریویلین که ریاست هیئت اسرائیلی در دیدار با سرگئی لاوروف در مسکو را بر عهده داشت، گفت: "دوستی میان روسیه و ایران این فرصت را در اختیار روسیه قرار می‌دهد که مانع دستیابی ایران به سلاح اتمی شود."
 
سخنگوی کنست، پارلمان اسرائیل افزود: "روسیه شاید تنها کشوری باشد که می‌تواند برنامه اتمی ایران را متوقف کند بدون آن که تحریم یا اقدام نظامی لازم بشود."
 
در برابر، لاوروف شک اسرائیل درباره تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را بی‌اساس خواند و گفت: "تاکنون ثابت نشده است که ایران قصد تولید سلاح هسته‌ای را دارد."
 
او افزود: "روسیه تصور نمی‌کند ایران قصد حمله به اسرائیل با سلاح اتمی را داشته باشد، به‌ویژه با توجه به ساختار جمعیتی اسرائیل که متشکل از میلیون‌ها عرب و مسلمان می‌شود."
 
روسیه از متحدان ایران به‌شمار می‌رود که مخالف تحریم‌های یک‌جانبه یا اقدام نظامی علیه ایران است. این کشور یکی از اعضای گروه ۱+۵ است که با ایران مذاکرات هسته‌ای دامنه‌داری را آغاز کرده است.

+50
رأی دهید
-50

بت شکن - مونترال - کانادا
آره ارواح پدر نداشتتون، البته که ایران چنین قصدی را ندارد ولی‌ اسرائیل به خودی خود باید از نقشه زمین و جغرافیا محو شود!!!
جمعه 21 مهر 1391 - 18:44
alborzi - کرج - ایران
خیلی جالبه روسیه از ایران بعنوان سگ داره استفاده میکنه !
جمعه 21 مهر 1391 - 21:23
Omidvaran - نورکل - امریکا
روسیه با حمایت نیم بندش هم جیبشو پر میکنه و ایران رو سپربلاکرده - این اقای وزیرخارجه اخیرا درمصاحبهای با پی بی اس گفت که ماهم دنبال منافع خودمن هستیم وحمایت ماازاسد وایران درهمین چارچوب است !!
شنبه 22 مهر 1391 - 07:00
alwaystruth - تهران - ایران
alborzi - کرج - ایران.. مگه اسم شما ایران هست؟
شنبه 22 مهر 1391 - 08:10
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.