گزارش رویترز از رستوران زن افغان برای نجات معتادان

 یک زن افغان با راه اندازی رستورانی در کابل، زنان و مردان نجات یافته از اعتیاد را به کار گرفته است.

به گزارش عصرایران به نقل رویترز، "لیلی حیدری" در حالی که سیگار دود می کند در رستورانی جدید در کابل نشسته است. لیلی برای رستوران تازه راه اندازی شده خود در کابل به نام "تاج بیگوم" (تاج زن) از میان افرادی که اعتیاد به مواد مخدر را ترک کرده اند استفاده می کند تا آنها زندگی خود را دوباره بسازند و از طریق کمک به مدیریت رستوران، مهارت های جدیدی بیاموزند.

رویترز می نویسد: طرح لیلی حیدری، ایده ای انقلابی در کشوری فقیر است که سال ها جنگ، آسیب زیادی به آن وارد کرده است. درمان معتادان به مواد مخدر در افغانستان معدود و محدود است.

 

 

دفتر مبارزه با موادمخدر سازمان ملل متحد اعلام کرده است با وجود اینکه افغانستان بیش از یک میلیون معتاد به مواد مخدر دارد اما در این کشور تنها یک پروژه برای درمان معتادان مواد مخدر از طریق تبدیل ماده مخدر وجود دارد.

در جامعه سنتی افغانستان، معتادان، طرد می شوند و همه از وضعیت یک معتاد، شرم دارند. این وضعیت تا اندازه ای است که درباره اعتیاد به مواد مخدر در میان زنان، سخنی به میان نمی آید اما لیلی حیدری در رستوران خود به دو زنی که قبلا معتاد بوده اند کمک می کند تا از وضعیت قبلی و اعتیاد به مواد مخدر، خارج شوند.

در این رستوران غذاهای افغانی، ایرانی و ترکی سرو می شود. این رستوران همزمان به پناهگاهی برای افرادی تبدیل شده که در حال درمان از اعتیاد به مواد مخدر هستند.

"معصومه جان" که یکی از افراد در حال ترک اعتیاد است گفت: از اعتیاد به مواد مخدر راحت شدم ولی نمی توانم با آزارهای مردم رویارویی کنم. هم اکنون امیدوارم بدون مواد مخدر زندگی کنم. به پسرانم فکر می کنم. آنها بی گناه هستند. نمی خواهم گذشته ام تاثیر نابود کننده و سیاهی در زندگی پسرانم داشته باشد.


"لیلی حیدری " مدیر رستوران و پناهگاه هایی برای کمک به معتادان مواد مخدر در کابل


طرح لیلی حیدری، یک طرح پرجرأت است زیرا او خود به عنوان یک زن پروژه ای را مدیریت می کند اما بسیاری از افغان ها مخالف کار زنان هستند به ویژه اگر این زنان با مردانی خارج از چارچوب خانواده به فعالیت بپردازند.

این رستوران که در ماه جاری میلادی افتتاح شد باعث طلاق لیلی از همسرش شد.

لیلی وقتی گفت که قصد دارد رستوران راه اندازی کند، همسرش او را بدون هیچ رایزنی و گفتگویی، طلاق داد حتی با وجود اینکه لیلی پیشنهاد کرده بود برای همسرش، زن دیگری اختیار کند.

لیلی با این حال احساس کرد باید این طرح خود را ادامه بدهد. او برای سال ها از برادر معتادش نگهداری می کرد. پس از آن او وضعیت نامناسب معتادان را مشاهده می کرد که در زیر یکی از پل های کابل جمع می شوند. او عزم خود را جمع کرد تا به زنان معتاد کمک کنند. لیلی اضافه کرد: همیشه فکر می کردم چگونه می توانم از آنها حمایت و کمک بکنم.

 

او یک سال پیش پناهگاهی را برای مردان و پناهگاه دیگری را برای زنان و کودکان ایجاد کرد. وی می گوید: صدها نفر از معتادان به این دو مکان مراجعه کرده اند. هم اکنون 35 مرد، 4 زن و 4 کودک در این دو مرکز نگهداری می شوند.

در رستوران این زن هم 17 فرد رها شده از اعتیاد فعالیت می کنند. یکی از آنها هنرمند موسیقی به نام "عبدالله علی" است که به مدت 10 سال به مواد مخدر اعتیاد داشت و هم اکنون بعد از ترک اعتیاد با استفاده از ساز سنتی افغانی در رستوران، موسیقی می نوازد.

علی می گوید: تنها چیزی که می خواهم این است که دوستانم با موسیقی سرگرم باشند تا اینکه مصرف مواد مخدر را متوقف کنند و از زندگی خود لذت ببرند.

+279
رأی دهید
-41

uk.ali - لیورپول - انگلیستان
قابل توجه کوته فکرانی که همیشه فکر می کنند زن کمتر از مرد هست ! نه فقط در افغانستان در ایران خیلی از مردان یا از خود زنان هم هستند که باور کرده اند !یکی از علتهای عقب مانده گی جهان اسلام اشتراک نکردن زن در همه کارهای جامعه مثل مردها !.
‌پنجشنبه 20 مهر 1391 - 23:32
shakila99 - شارجه - امارات
این زن باعث افتخار است شوهرش لیاقت چنین شیر زنی را نداشت
جمعه 21 مهر 1391 - 07:51
zebbel - بوستون - آمریکا
به حمدالله که در پناه رهبر ، ما در ایران اصلا چیزی به اسم اعتیاد نداریم، همون طور که هم جنس باز نداریم.
جمعه 21 مهر 1391 - 07:49
nikiniki12 - ماینز - المان
کارشون تحسین داره ، امیدوارم که افغانستان هم به کمک بخصوص چنین زنانی ساخته بشه، و ریشه طالبان هم با پیشرفت علمو دانش که بهترین سلاح برای رشد فکری انسانه و نابودی جهل کنده بشه، همینطور ریشه آخوندها از کشور ما!
جمعه 21 مهر 1391 - 09:48
bamiyan - استکهلم - سوئد
درد به این شیر زن و امید ورام بقیه هم از ایشان یاد بگیرند!
جمعه 21 مهر 1391 - 11:54
zahra ansari - مونترال - کانادا
درود به شرف تو شیر زن افغانی
جمعه 21 مهر 1391 - 17:38
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
فرداست که 4 نفر مسلمان خشکه متعصب عقده ای تو رستورانش بمب بذارند یا یه بلائی سر خانم افغانی بیاورند( کسانی که خودشون هیچ عرضه ای ندارند و نمیتوانند تلاش و موفقییت دیگران را هم ببینند همیشه آماده مبارزه هستند در راه نابودی هستند). کار این خانم قابل تقدیر است و برایش آرزوی موفقیت دارم .
جمعه 21 مهر 1391 - 17:49
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.