فعالیت پلیس در قالب گشت ارشاد از نظر حقوقی غلط است

به گزارش پارسینه، نعمت احمدی حقوقدان و وکیل دادگستری در گفت‌وگو با ایلنا گفته است: «نیروی انتظامی هر فصلی برای خود شرح وظایفی تعیین می‌کنند، ‌ درحالی که این شرح وظایف را قانون برایش تعریف نکرده است.»

 

بنا بر این گزارش، نعمت احمدی با بیان اینکه فعالیت پلیس در قالب گشت ارشاد از نظر حقوقی غلط است، گفت: نوع پوشش جرم نیست بلکه سلیقه است و تعریفی هم از بدحجابی در قانون نداریم بلکه در مورد حجاب است که در قانون تعریف داریم.


وی با طرح این پرسش که نیروی انتظامی با استناد به چه قانونی فردی را بدحجاب تلقی کرده و دستگیر می‌کند، افزود: هر عملی که باید انجام شود فعل یا ترک فعلی است که قانون باید تعریفش کرده باشد و قانون چنین تعریفی از عملکرد گشت ارشاد ندارد.

این وکیل دادگستری با تاکید براینکه در کشور عدم اجرای قانون نهادینه شده است، افزود: نیروی انتظامی مگر قاضی است که دختری را دستگیر کند به او تذکر بدهد و او را‌‌ رها کند بلکه این کار را باید قاضی انجام بدهد.

وی خاطرنشان کرد: عمل مجرمانه باید ساختار حقوقی داشته باشد و منطبق با قانون باشد وتشخیص آن هم به عهده نیروی انتظامی نیست بلکه با قاضی است.

احمدی با اشاره به اینکه نیروی انتظامی که در قالب گشت ارشاد کار می‌کند سمت خود را ضابط دادگستری می‌داند، افزود: این در حالی است که ضابط دادگستری باید تحت امر مقام قضایی عمل کند.

این حقوقدان با طرح این پرسش که کدام مقام قضایی به نیروی انتظامی دستور داده صبح بروید دختر مردم را بگیرید، افزود: فقط یک وظیفه برای پلیس می‌شناسیم وآن هم در جرم مشهود است به این معنا که وقتی دو نفر در خیابان درگیر شده‌اند پلیس بدون دستور مقام قضایی می‌تواند جلوی آن دو را برای جلوگیری از یک جنجال بگیرد.

وی گرفتن عکس از دخترانی که به دلیل بدحجابی گرفته می‌شوند را جرم دانست و افزود: اگر پلیس تحت هر عنوانی پرونده‌ای برای فردی تشکیل دهد جرم مرتکب شده است زیرا این کار‌ها نیاز به دستور مقام قضایی دارد.

این وکیل دادگستری همچنین در مورد ایست و بازرسی‌ها در خیابان نیز گفت: ایست و بازرسی‌ها و بازبینی ماشین رای هیات عمومی دیوان عدالت را دارد که خلاف قانون است.

احمدی با تاکید براینکه نیروی انتظامی حق ندارد خودرو شهروندان را بازرسی کند مگر اینکه جرم در آن مشهود باشد، افزود: خودرو حریم خصوصی فرد است و بازرسی آن نیاز به دستور مقام قضایی دارد.

وی خاطرنشان کرد: بازرسی ماشینی با این احتمال که در ماشینی تریاک یا هروئین باشد و یا حتی اینکه از خانم و آقایی پرسیده شود نسبت شما چیست باید با دستور مقام قضایی باشد.

+133
رأی دهید
-25

greentree - تهران - ایران
آقای احمدی ،،نیمی از افراد نیروی انتظامی افرادی اوباش و فاسد هستند و دختران ایران را دستگیر میکنند که به آنها تجاوز کنند یا با آنها ارتباط جنسی‌ بر قرار کنند ..قوانین شیطان یک دست تمامی‌ عقل و منطق را از بین برده و تمامی‌ فرماندهان پلیس را به فساد کشانده دیگه قانونی وجود نداره
‌پنجشنبه 20 مهر 1391 - 13:18
greentree - تهران - ایران
این نیروی انتظامی با آقا زادها‌ که میلیارد دلار میدزدند کار نداره ولی‌ با دختری که روسریش را میده عقب فوراً می‌خواد برخورد کنه !!!..این نیروی انتظامی نیست این نیروی طالبانی هست به رهبری شیطان یک دست و اوباش‌های درباری
‌پنجشنبه 20 مهر 1391 - 13:22
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
وقتی فردا صبح گرفتنت می فهمی که اجازه لازمه یانه!
‌پنجشنبه 20 مهر 1391 - 14:10
میکایل - مالمو - سوئد
جناب آقای احمدی عزیزم این یاسین خواندن به گوش خ......است واگر نه هر ۳یا۴ نفر جم نمیشدن و بر چسب پلیس درست کنن و بچسبانند بغل ماشین و لباس پلیس از گمرک بخرند و بیفتند به جونه مال مردم ملکت بی‌ قننییست این را همه دنیا می‌داند خر تو خره به تمام معنا................
‌پنجشنبه 20 مهر 1391 - 15:56
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
به شتر میگویند چرا جیشت پسه ؟ میگه چیم مثل همه کسه . چه قانونی توی ایران مثل قوانین بقیه کشورها اجرا؛ میشه ؟ کجای کاری بابا ؟ فردا هم سر از زندان در میاری چون حرف راست و زدی و اگر دروغ میگفتی رئیس جمهور بودی کشوری که دانشجو هاش و وکلاش تو زندان هستند و بیسوادهاش و مدیر و نماینده و صاحب منصب هستند , از قانونی که کمک به هموطن زلزله زده را جرم میدونه و کمک کننده را تو زندان میاندازد چه انتظاری داری.......
‌پنجشنبه 20 مهر 1391 - 17:23
golly47 - فرانکفورت - المان
آقای احمدی پلیس یا افراد رژیم حـ... حیوانات درنده‌ای هستند که کشور ما را اشغال کرده اند و از قانون یا فرهنگ سر در نمیارند آنها فقط شکم و زیر شکم را می‌فهمند و دیگر هیچ افراد پلیس خانم بیار آخوندها هستند آنها به بهانه حجاب به مردم تجاوز میکنند
‌پنجشنبه 20 مهر 1391 - 18:52
kobalt - تهران - ایران
نه ازنظر حقوقی خیلی هم وضعشون درسته مزایا که جای خود.
جمعه 21 مهر 1391 - 05:38
golly47 - فرانکفورت - المان
Royan - کالیفرنیا - آمریکا تو خیلی‌ حالیته کاش همه زنهائ ایران مثل تو فهمیده و باسواد بودند آنوقت ایران یکشبه ره صد ساله را تی‌ میکرد
جمعه 21 مهر 1391 - 22:20
roxana_110 - تهران - ایران
از یه لحاظ گشت ارشاد خیلی خوبه برا من که به شخصه خیلی خوب بوده چون قوای بدنی ام خیلی رفته بالا برای فرار از جلوی اینا یه پارکور بازه ماهر شدم تمام کوچه پس کوچه های تهرونم مثل کف دستم بلد شدم!!!
شنبه 22 مهر 1391 - 08:04
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.