ایران می‌تواند بین ۱۰ تا ۱۴ ماه دیگر سلاح اتمی داشته باشد

یک مؤسسه تحقیقاتی - امنیتی اعلام کرد که ایران برای تهیه اورانیوم با خلوص ۹۰ درصد تنها به ۲ تا ۴ ماه زمان نیاز دارد و پس از این مرحله نیز بین ۸ تا ۱۰ ماه وقت لازم است تا بتواند به سلاح اتمی دست پیدا کند.


مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی (ISIS) روز دوشنبه (۱۷ مهر / ۸ اکتبر) طی گزارشی اعلام کرد که ایران بین ۲ تا ۴ ماه دیگر به اورانیوم غنی‌شده‌ی لازم برای ساخت سلاح اتمی دست پیدا خواهد کرد. البته این در صورتی است که ایران از اورانیوم موجود در سایت نطنز برای تولید سلاح استفاده کند؛ این زمان در سایت فردو با توجه به میزان اورانیوم موجود در آنجا حداقل ۲۱ ماه خواهد بود.

خبرگزای فرانسه به نقل از دیوید آلبرایت یکی از نویسندگان این گزارش نوشته است که پس از این مرحله بین ۸ تا ۱۰ ماه دیگر زمان لازم است تا ایران بتواند به سلاح اتمی دست پیدا کند.

نویسنده این گزارش همچنین تصریح کرده است که ایالات متحده آمریکا و سازمان ملل متحد در این مرحله می‌توانند برنامه اتمی ایران را متوقف کنند. گزارش این مؤسسه بر اساس آخرین داده‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از مراکز اتمی ایران تهیه شده است. 

برای ساخت یک بمب اتم به ۲۵ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده با درصد بالا نیاز است که ایران برای تهیه این میزان اورانیوم ۲ تا ۴ ماه زمان لازم دارد.

ایران تا کنون توانسته اورانیوم سه و نیم درصد و درمرحله بعدی تا ۲۰ درصد غنی‌شده را تولید کند. نگرانی غرب این است که برای تهیه اورانیوم با خلوص ۹۰ درصد از اورانیوم ۲۰ درصد غنی‌شده تنها چند قدم کافی است.

بر اساس گزارش ISIS تهیه اورانیوم با خلوص ۹۰ درصد می‌تواند بسیار سریعتر از مرحله بین سه و نیم تا ۲۰ درصد باشد.

لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا، نیز روز ۱۱ سپتامبر گفته بود که ایران برای ساخت بمب اتم به حدود یک سال زمان نیاز دارد. همچنین بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، ماه گذشته اعلام کرد که ایران کمتر از یک سال دیگر می‌تواند به بمب اتمی دست پیدا کند. وی پیشنهاد کرد که حکومت اسرائیل تا بهار ۲۰۱۳ درباره حمله نظامی علیه تاسیسات اتمی ایران تصمیم بگیرد.
 
بر اساس گزارش مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی، ایران می‌تواند اورانیوم غنی‌شد‌ه‌ی لازم برای ساخت بمب اتمی را سریعتر از آنکه بازرسان آژانس بتوانند آن را کشف کنند تهیه کند.

 
این گزارش همچنین تصریح کرده که حتی اگر ایران مواد لازم برای ساخت بمب اتمی را در اختیار داشته باشد باز هم برای بازرسان سازمان ملل و دیگر کشورها به شدت مشکل است که حکم دهند که ایران به دنبال ساخت سلاح اتمی است.

در این گزارش آمده است: «اگر ایران موفق شود اورانیوم غنی‌شده برای ساخت بمب اتمی را تولید کند، باز هم ساخت سلاح آشکار نخواهد شد مگر آنکه ایران دست به آزمایش انفجار اتمی در زیر زمین بزند یا اعلام کند که به سلاح اتمی دست پیدا کرده است.»

نویسنده گزارش چنین ادامه داده است: «بنابراین عملی‌ترین استراتژی برای بازداشتن ایران از توانایی ساخت سلاح اتمی بازداشتن این کشور از انباشت مواد کافی برای انفجار اتمی است.»

آمریکا، اروپا و اسرائیل ایران را متهم می‌کنند که در پی ساخت سلاح اتمی است. ایران اما این اتهام را رد کرده و می‌گوید تنها برای تامین سوخت و مصارف پزشکی اورانیوم را غنی‌سازی کرده است.

+41
رأی دهید
-63

MartinT - هایدلبرگ - آلمان
اشکال نداره دست پیدا کنه ولی‌ من فکر نکنم در عمر جمهوری اسلامی تاثیر زیادی داشته باشه
‌چهارشنبه 19 مهر 1391 - 09:57
ehsan.b1362 - تهران - ایران
ایران اگر همین الان هم بمب اتم داشته باشد به هیچکس مربوط نیست بهتره بروند جلوی آمریکا را بگیرند که تا الان دوبار از این سلاح استفاده کرده و یا این رژیم احمق و کثیف اسرائیل را که معلوم نیست چقدر کلاهک هسته ای داره
‌چهارشنبه 19 مهر 1391 - 10:11
mash meti - تهران - تهران
با احسان موافقم . واقعا به هیشکی مربوط نیس ولی مرده شوره اون بمب رو ببره که درد من نمیخوره . بعبارت دیگه وقتی سر سفره من نمیاد !!!! میخوام هیجا نیاد به درد هیچکی هم نخوره .
‌چهارشنبه 19 مهر 1391 - 12:32
حسام_وطن پرست - کرج - ایران
سلام دوستان.نظر من اینه که ژاپن قبل از جنگ جهانی هیچی نبود. بعد از جنگ جهانی دوم محرومترین ومحدودترین کشور آسیا بود.ولی تصمیم گرفت که به هیچ کشوری متکی نباشه وهمه وارداتشو قطع کردو خودش تولید کرد.این بود که ژاپن ژاپن شد.ماهم الان از خیلی چیزا محروم وتحریم هستیم.یه مقدارش به خاطرمسایل داخلیه ولی بخش عمده اش به خاطر جامعه جهانیه. باید از این سختیها سربلند بیرون بیایم و مثل ژاپن بشیم ابر قدرت!بمب اتمم باید داشته باشیم که یه کشور مثل اسراییل و امریکا جرأت شیطنت نداشته باشند.
‌چهارشنبه 19 مهر 1391 - 17:14
kobalt - تهران - ایران
آقا من یکی سر درد گرفتم از بس تاریخ های جور واجور شنیدم اینم شده تاریخ راه اندازی نیروگاه بوشهر از طرف برودران روسی.من خودم تصمیم گرفتم که ایران بمب اتمی داره نیروگاهم صد سال سیاه راه نمیوفته .بقیه هرچی می خوان بگن بگن
‌چهارشنبه 19 مهر 1391 - 18:40
Echooo - ونکوور - کانادا
ایران باید بمب اتم داشته باشه و آفرین به ایرانی‌ که با این تحریمات آمریکا و متحدانه کثیفش هر روز پیشرفت می‌کنه. وقتی‌ پاکستان و هندوستان گرسنه دارن، چرا ما نداشته باشیم؟؟؟. تاریخ ایران نشون میده که ایران همیشه در جنگهای ناحق تنها بود و همیشه مورد تجاوز قرار گرفته و همیشه بهش خیانت شده پس ایران باید واسه بقای ایران همه چیز حتا. بمب اتم هم داشته باشه و به آمریکا و.. اصلا ربطی‌ نداره و بیشتر از اینها وق وق نکنید. مرگ بر آمریکا کثیفه که ریشه همه مشکلات دنیا هستش.
‌پنجشنبه 20 مهر 1391 - 03:28
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.