دستگیری گروهی از جاسوسان ایرانی در یمن

مقامات یمن می‌گویند بازرسی یک محموله وارد شده از تهران نشان داده گروهی ایرانی که با عنوان سرمایه‌گذار وارد خاک یمن شده بودند، اهداف مداخله‌گرانه دولت ایران را پی می‌گرفتند و قصد تولید تسلیحات در این کشور داشتند.


وزارت دفاع یمن، روز دوشنبه (۸ اکتبر، ۱۷ مهر) اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور چند تن از "سرمایه‌گذاران ایرانی" را که بر اساس گزارش‌ها در صدد جاسوسی و پی‌گیری اهداف نظامی ایران در خاک این کشور بودند" بازداشت کرده است.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، وزارت دفاع یمن مدعی شده که در زمان بازرسی از اموال این افراد، تجهیزاتی یافته که می‌توانند برای ساخت تسلیحات مورد استفاده قرار گیرند. تلویزیون العربیه هم گزارش داده که این افراد اکنون در زندانی در صنعا، پایتخت یمن، محبوس شده‌اند.

به گفته وزارت دفاع یمن، شهروندان ایرانی به‌عنون سرمایه‌گذار وارد خاک یمن شده بودند و مجوز تاسیس یک کارخانه را هم دریافت کرده بودند، اما بازرسی‌ها نشان داد تجهیزات، ابزارها و ماشین‌هایی که این گروه به بهانه تاسیس کارخانه از تهران وارد کرده و به بندر عدن در یمن رساندند، قرار بود برای پی‌گیری اهداف نظامی ایران مورد استفاده قرار گیرد.

  
رئیس‌جمهور یمن از دستگیری پنج شبکه جاسوسی وابسته به ایران در یمن خبر داد
 
آن‌طور که مقامات یمنی می‌گویند، از تجهیزات وارد شده توسط این گروه ایرانی می‌توان برای تولید راکت و موشک نیز بهره گرفت.

روابط ایران و یمن از سال ۲۰۰۴ و پس از آن‌که این کشور جمهوری اسلامی را به حمایت از شورشیان شیعه در شمال یمن کرد، تیره و تار شده است. مقامات جمهوری اسلامی همواره اتهامات وارد شده از سوی دولت یمن را رد کرده‌اند.

هفته گذشته، عبد ربه هادی، رئیس‌جمهور یمن، در جریان سفر رسمی خود به ایالات متحده اعلام کرد که پنج شبکه جاسوسی وابسته به ایران توسط نیروهای امنیتی یمن بازداشت و به مقامات قضایی این کشور تحویل داده شدند. گفته می‌شود چند تن از شهروندان سوریه و یمن نیز در این شبکه‌های جاسوسی فعالیت می‌کردند.

رئیس‌جمهور یمن در دیدار با مقامات آمریکایی افزود: "ایران همچنین حمایت‌های رسانه‌ای، نظامی‌، اطلاعاتی و مالی خود را برای شورشیان مسلح و جدایی‌طلب شیعه در شمال یمن ارسال می‌کند." اکثر شهروندان یمنی سنی‌مذهب‌اند و مقامات یمنی حمایت ایران از اقلیت شیعیان این کشور را اقدامی غیرقابل‌پذیرش می‌دانند.

عبد ربه هادی، رئیس‌جمهور یمن، در فوریه ۲۰۱۲ بر مسند قدرت در این کشور نشست تا مجری طرح دو ساله گذار سیاسی پس از کناره‌گیری علی عبدالله صالح باشد.

+77
رأی دهید
-16

parviz1 - کترینگ - انگلستان
این ملاها دیگه تپه آی‌ نمونده که ... باشن .هرجا پا میزارن میخوا ن اونجا را هم با آدم کشی و جنگ و...نابودش کنن.با این همه مدرک از رو هم نمیرن!!! حالا تو چشم همون‌ها که این وسایل گار گرفتن نگاه میکنن و میگن مال ما نیست !!!!!!! یا هزارتا دروغ که به فکر شیطان هم نمیرسه از تو آستین و زیر عبا و عمامه را میارن و تحویل میدان و فکر میکنن همه مثل خودشون خر و بیشعور هسن.
‌چهارشنبه 19 مهر 1391 - 10:47
mo.miyai - اسلو - نروژ
ایران در یمن ایران در آذربایجان ایران این جا ایران آنجا ایران همه‌جا باور کنین زبلخان هم در برابر ایران کم آورده.
‌چهارشنبه 19 مهر 1391 - 11:31
iirani - تهران - ایران
ننگ بر کسی ک توی هر جایی باعث جنایت و ناامنی بشه میخواد ایرانی باشه یا نه
‌چهارشنبه 19 مهر 1391 - 20:21
مانفرد - ایران - ایران
جاسوس کدومه.همشون زائر بودند و برای زیارت عتبات عالیات رفته بودند یمن (مثل همونایی که تو سوریه گرفتند)......
‌پنجشنبه 20 مهر 1391 - 10:24
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.