رکود در بازار ارز ؛ دلار به نرخ ۳۵۰۰ تومان معامله می‌شود

در حالی که کانون صرافان قیمت دلار را ۲۸۵۰ تومان و مرکز مبادلات ارزی هم نرخ هر دلار را ۲۵۴۸ تومان اعلام کرده اما برخی منابع خبری از قیمت دلار در بازار تهران تا ۳۵۰۰ تومان خبر داده‌اند.

وب سایت بازتاب روز سه‌شنبه، ۱۸ مهر در گزارشی با اشاره به این موضوع نوشت که همچنان جو امنیتی بر بازار تهران حاکم است اما کسی حاضر نیست دلار خود را به قیمت پیشنهاد شده مقام‌ها و نهادهای رسمی بفروشد.
 
به گزارش این سایت، قیمت هر دلار در بازار ارز تهران عصر روز گذشته ۳۳۰۰ تومان بود و ظهر امروز به ۳۵۰۰ تومان رسید.
 
خبرگزاری فارس هم در گزارش میدانی از صرافی‌های خیابان فردوسی، یکی از مراکز اصلی بازار غیررسمی ایران از افزایش قیمت دلار در بازار خبر داده و در عین حال نوشته که بازار در رکود به سر می‌برد.
 
بر اساس این گزارش، بیشتر صرافی‌های خیابان فردوسی مغازه‌های خود را بسته‌اند یا با وجود آنکه روی تابلوی خود دلار ۲۸۵۰ تومان را درج کرده اما به مشتریان اعلام می‌کنند که خرید و فروش دلار ندارند و در بازار هم مشتریان پرتعداد روزهای گذشته دیده نمی‌شوند.
 
یکی از صرافی‌ها در توضیح این وضعیت گفته است: فعلا دلار خرید و فروش نمی‌شود تا قیمتی منطقی اعلام شود.
 
خبرگزاری فارس همچنین نوشته است با توجه به کاهش حضور دلالان و خریداران ارز در بازار امروز تنها یک اتومبیل نیروی انتظامی با چند مامور در کنار میدان فردوسی مستقر شده است.
 
در این ارتباط بهروز صدیق نیک‌جو، رئیس کانون صرافان هم در توضیح اعلام نرخ دلار ۲۸۵۰ تومانی گفت: بعد از آنکه نرخ دلار در مرکز مبادلات ارزی ۲۶۰۰ تومان اعلام شد به این نتیجه رسیدیم که قیمت اسکناس دلار باید مقداری بیشتر باشد به همین دلیل کانون به صرافی‌ها اعلام کرد که برای مبادلات خود۲۸۰۰ تومان در نظر بگیرند.
 
او در عین حال گفت که قیمت‌های اعلام شده کانون به صرافی‌ها در حد یک توصیه و پیشنهاد بود. به گفته اقای نیک‌جو، میانگین نرخ دلار در دو روز گذشته بین ۲۶۰۰ تا ۳۱۰۰ تومان بوده است و قیمت منطقی دلار نباید از ۳۰۰۰ تومان بیشتر باشد.
 
طبق اعلام مرکز مبادلات ارزی، امروز وارد کنندگان کالا با اولویت‌های سه تا شش متقاضی دلار به ازای هر دلار، ۲۵۴۸ تومان پرداخت کردند. یورو هم ۳۳۸۳ تومان معامله شد.
 
افزایش لحظه‌ای قیمت ارز و سکه در بازار طی هفته گذشته باعث شد که قیمت هر دلار از مرز ۳۶۰۰ تومان بگذرد. تداوم این روند همچنین موجب شد تا چهارشنبه، ۱۲ مهر بخش‌هایی از بازار تهران در اعتراض به بی‌ثباتی قیمت‌ها دست به اعتصاب بزند که با برخورد «خشن پلیس و بازداشت تعدادی از معترضان» همراه شد.
 
پس از آن بود که برخورد با افرادی که پلیس آنها را «اخلال‌گران» بازار ارز و دلال معرفی کرده شدت گرفت و در همین راستا، منابع رسمی تعداد افراد دستگیر شده طی یک هفته گذشته را ۵۰ نفر اعلام کرده‌اند.
 
بی ثباتی دربازار از تابستان همزمان با افزایش تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه جمهوری اسلامی برای دست برداشتن از برنامه‌های اتمی اوج گرفت. در این مدت مجلس، دولت و بانک مرکزی تلاش کردند با طرح‌های مختلف این شرایط را کنترل کند.
 
طرح‌هایی مانند راه اندازی بورس ارز، دلار چند نرخی و خارج کردن بعضی از اولویت‌ها برای تخصیص ارز به سرانجام نرسید تا بعضی از نمایندگان دولت را متهم  کنند که عمدا کنترل بازار را رها کرده است.
 
در این بین از دو هفته پیش بانک مرکزی و وزارت صنعت و معدن اعلام کردند که مرکزی را برای مبادلات ارزی راه اندازی کرده که ارز را کمتر از بازار غیررسمی و بیشتر از نرخ رسمی ارائه می‌دهند.
 
فعالان اقتصادی در ابتدای کار به انتقاد از حجم پایین مبادلات و ناتوان بودن در پاسخگویی به نیاز تمام واردکنندگان و صادرکنندگان پرداختند. حالا با شرایط حاکم بر بازار، خبرگزاری‌های دولتی از «رونق» گرفتن مبادلات در این مرکز خبر می‌دهند.
 
در این ارتباط، امروز معاون کل سازمان توسعه و تجارت از ایجاد تغییرات تازه در اولویت‌بندی‌ ۱۰ گانه ارز خبر داد. کیومرث فتح‌اله کرمانشاهی دلیل تغییرات تازه را دستور رئیس جمهوری برای غربالگری اولویت‌های ارزی اعلام کرد.
 
به گفته او همچنان اولویت اول که شامل کالاهای اساسی و نهاده‌های تولید غذا مانند گوشت قرمز، گوشت مرغ، گوسفند زنده، جو، ذرت، دانه سویا، کنجاله، روغن خام، شکر خام و شیرخشک صنعتی هستند ارز ۱۲۲۶ تومانی دریافت می‌کنند.
 
قرار است اولویت دوم که شامل دارو، تجهیزات پزشکی ضروری است ارز از بانک مرکزی به قیمت دو درصد زیر بازار دریافت کند. برای اولویت سوم هم شرایطی مشابه شرایط گروه دوم در نظر گرفته شده است. هفت اولویت باقی مانده باید تعرفه واقعی را برای واردات پرداخت کنند.
 
در عین حال گفته شده است که برای اولویت‌های ۹ و ۱۰ که شامل کالاهای غیرضروری و لوکس هستند طرح جدید طراحی شده است که در روزهای آینده اجرا می‌شود.
 
همچنین براساس تصمیمی که در آخرین جلسه ارزی دولت و مجلس اتخاذ شده قرار است
 به صرافی‌های مجاز برای واردات ارز و عرضه ارز با با افزایش یک درصد کارمزد مجوز داده شود.

+79
رأی دهید
-88

Caroline - تهران - ایران
دائى من تو کار ارزه میگه اگه یک ماه صبر بدى به ٥٠٠٠ میرسه ... چون دولت توان ثابت نگه داشتن قیمت رو نداره یعنى دلار کافى نداره تو بازار بریزه .... پس به امید سقوط دولت....
‌چهارشنبه 19 مهر 1391 - 00:01
golden ari - ایران - تهران
اره جان عمه تان، دلار ده هزار تومن می‌ارزد، و اینها سیاه بازی هست تا قیمت را روی سه هزارو پانصد تومن گیرش بدهند.
‌چهارشنبه 19 مهر 1391 - 00:19
parviz1 - کترینگ - انگلستان
ملا میگه انشا‌الله درست میشه.دلار تکه کاغذی کفٔ خیابا ن بش نیست.
‌چهارشنبه 19 مهر 1391 - 00:25
انقلاب دوم - هامبورگ - آلمان
هر کس دلار ۱۲۲۶ تومنی می‌خواد لطفا به صرافی سر کوچه د ک ت ر احمدی نژاد مراجعه کنه! اگه صبح زود اونجا باشید شاید ارزانتر هم گیرتان بیاد!!!
‌چهارشنبه 19 مهر 1391 - 00:08
amir-amir - تورنتو - كانادا
شتر دزدها آن بالا نشسته و دستور مى دهند بروید تمام تخم مرغ دزدها را بگیرید چرا که عرصه را بر کار ما تنگ کرده اند
‌چهارشنبه 19 مهر 1391 - 01:28
martin1350 - تهران - ایران
اینجا شده بچه بازی عین بچه ها دایی من دو کار دلار Caroline - تهران - ایران
‌چهارشنبه 19 مهر 1391 - 09:59
ahmadrahimi - تهران - ایران
سلام. دلار بازم که رفت بالای 3500تومان.آقا تا زمانی که رییس جمهور عزیز که همکاره و صاحب مملکت است دلش نخواهد که دلار پایین بیاد و ریال با ارزش بشه همینه و بدتر هم خواهد شد.با سرنوشت و زندگی مردم بیش از این بازی نکنید و از سر به سر رییس جمهور نگذارید تا این چند ماه هم به خیر و خوشی تمام بشه.در غیر اینصورت دلار را تا چند روز آینده 5000تومان ببینید.متشکرم
‌چهارشنبه 19 مهر 1391 - 09:36
ahmadrahimi - تهران - ایران
الان یکی از دوستان زنگ زد و گفت که احمدی نژاد قویا قیمت دلار 3500تومانی را تکذیب کرده و اعلام کرده صرافی سر کوچه ما(محله نارمک) هر دلار را 900تومان میفروشد.اگر هر کسی به دلار نیاز داره میتونه به آن صرافی مراجعه کنه و به هر مقداری که نیاز داره خریداری کنه.
‌چهارشنبه 19 مهر 1391 - 12:41
yoshita - تهران - ایران
روایت است دربهشت هر ریال معادل سه هزار دلار امریکاست. مومنین صبرپیشه کنید....
‌چهارشنبه 19 مهر 1391 - 15:10
reza.28 - لندن - انگلستان
اگه سه، چهار تا صفرو از پوله مملکت وردارن تا چند ماه میتونن قیمتو کنترول بکنن
‌چهارشنبه 19 مهر 1391 - 16:18
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.